رحماندوست: شعر نوجوان باید سرشار از نشاط، پویایی و خلاقیت باشد

به گزارش شارژ 10، تهران (پانا) - شاعر نام آشنای کودک و نوجوان معتقد است شعر نوجوان باید سرشار از نشاط، پویایی و خلاقیت باشد و از حیث صمیمیت، احساس و عواطف به مخاطبانش دست دوستی بدهد.

رحماندوست: شعر نوجوان باید سرشار از نشاط، پویایی و خلاقیت باشد

به گزارش روابط عمومی کانون پرورشی، مصطفی رحماندوست در وبینار آموزشی ویژگی های شعر نوجوان کانون استان سمنان با تاکید بر این مطلب گفت: شاعر شعر نوجوان ضروری است با این موارد آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند برای نوجوانان شعر بسراید.

وی هم چنین نخستین ملاک سرودن شعر نوجوان را شناخت مسایل زندگی، دغدغه های فکری، حساسیت ها، خوبی ها و بدی های دوره نوجوانی دانست و اضافه نمود: مخاطب شناسی در آفرینش تمام آثار ادبی از اهمیت بسزایی برخوردار است و در سرودن شعر به ویژه برای نوجوان اهمیت بیش تری دارد.

رحماندوست راه سرودن شعر برای هر گروه سنی را شناخت ویژگی های فکری، نیازها و مسائل مخاطب، خواندن متون کلاسیک، درک و دریافت زبان معاصر برای خلق تصویر ذهنی جدید و ایجاد لذت به جای نصیحت برشمرد.

شاعر و نویسنده کتاب های حوزه کودک و نوجوان با بیان این که محیط اجتماعی، طبیعت و افکار نوجوان در سرودن شعر نوجوان تأثیر دارد، یادآور شد: یکی از چهار عنصر مهم برای سرودن شعر خوب، لذت است و بخشی از شعر نوجوان، در ارتباط با نوجوانانی است که اهل کتاب، مطالعه و شعر هستند و بخشی از این شعر، شعر حکمی و شعر عامیانه است.

وی هم چنین گفت: درون مایه شعر نوجوان، عشق، دوستی و عواطف دوران نوجوانی است که تداعی کننده قهرها و آشتی ها، تنهایی ها، انتظار و خاطره های این دوران است و نسبت به شعر کودک دارای تصاویر انتزاعی بیش تری است.

عضو هیات مدیره کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان ادامه داد مخاطب نوجوان، توقع دارد از سوی شاعر دستِ کم گرفته نشود و شعرهایی که می خواند متناسب با نیازهای حقیقی دنیایش باشد و شاعر از منظر یک نوجوان به مسائل و دغدغه های او نگاه کند و به موضوع هایی بپردازد که مسایل خودِ اوست.

رحماندوست هم چنین ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع مجازی بیش از 40 عضو نوجوان کارگاه های ادبی کانون استان سمنان گفت: نوجوانی هویت خاص خودش را دارد و نباید آن را به عنوان حد واسطی بین کودکی و جوانی ببینیم و اگر من به تعریف 10 سال پیش نوجوانی بازگردم، شاید با تعریف امروزم متفاوت باشد.

دبیر جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان اضافه نمود: پرشورترین خاطره های من در دوره نوجوانی شکل گرفته است و با این حال فکر می کنم نوجوانی اتمام دوره کودکی نیست؛ بلکه شروع دوره جوانی است و عشق نوجوانان هم، عشقی پاک، آسمانی، زیبا و دوست داشتنی است و تا آدمی این عشق را نشناسد نمی تواند در خصوص آن حرفی بزند.

وبینار آموزشی ویژگی های شعر نوجوان کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان استان سمنان روز 8 آبان 1399 هم زمان با روز نوجوان در بستر فضای مجازی برگزار گردید.

لازم به ذکر است؛ در بخشی از این وبینار، رحماندوست ضمن گرامی داشت یاد و خاطره قیصر امین پور و بیان ویژگی های شعری آثارش به پرسش های اعضا و مربیان درخصوص تفاوت شعر کلاسیک با شعر سپید، چگونگی شناخت شعر جوششی از شعر کوششی و...، پاسخ داد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1264

به "رحماندوست: شعر نوجوان باید سرشار از نشاط، پویایی و خلاقیت باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رحماندوست: شعر نوجوان باید سرشار از نشاط، پویایی و خلاقیت باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید