در باب خیرات و برکات ویروس کرونا

به گزارش شارژ 10، مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری درباره خیرات و برکات ویروس کرونا در کشور یادداشتی را منتشر کرد.

در باب خیرات و برکات ویروس کرونا

به گزارش خبرنگار فناوری خبرنگاران، پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری یادداشتی را در باب خیرات و برکات ویروس کرونا به توضیح زیر منتشر کرد:

هر مرضی که مرا نکشد، بی شک قوی ترم می نماید. این گزاره که جامعه بشری در طول تاریخ به کرات تجربه اش نموده، در خصوص کرونا نیز صادق است. کرونا بیماری مهلکی است که اگر عالمانه و هوشمندانه و مسئولانه با آن مقابله نگردد، خیلی زود فضای عمومی جامعه را در بر می گیرد. برای مقابله با ویروس کرونا به چیزی بیش از وسایل پزشکی و فعالیت های بهداشتی و درمانی نیازمند هستیم.

در همین چند هفته گذشته، مدافعان خط مقدم سلامت پرستاران و پزشکان و کادر های درمانی با ایثار و رشادت، علیرغم مخاطرات موجود در این عرصه به میدان آمدند، خوش درخشیدند و تا آن جا که در توانشان بود، هم ویروس را مهار کردند، هم مبتلایان را در راستا درمان قرار دادند. اما در این قضیه نیز پیشگیری ارزان تر و مفیدتر و ضروری تر از درمان است. هم به لحاظ فرهنگی و هم از نظر اجتماعی، ضروری است تغییراتی در ذهنیت و مناسبات مردم، سازمان ها و مسئولان صورت گیرد تا جلوی شیوع گسترده ویروس گرفته گردد.

خوشبختانه در این عرصه با اعلام نظر صریح رهبر فرزانه انقلاب و مراجع دینی، رای و نظر دانشمندان و پزشکان حجت تشخیص داده شد و همه آحاد جامعه موظف شدند تا دستورات کارشناسان بهداشتی و درمانی را رعایت نمایند. اما این رعایت نیازمند ابزار، ادوات و تجهیزاتی است که فراوری و عرضه اش دست فناوران، عالمان و فراورینمایندگان را می بوسد.

اگر قضیه کرونا پیش نمی آمد، ما کم و کسری های اقلام بهداشتی تجهیزات پزشکی و پروتکل های روزآمد را به این وضوح متوجه نمی شدیم. ایضا شیطنت و خباثت محتکران و سودجویان نیز تا این حد روان جامعه را آزار نمی داد؛ بنابراین ما به خوبی بر ضعف ها و قوت های جامعه مطلع شدیم و اقتضا می نماید هرچه سریع تر در برطرف نقایص و جبران کسری ها بکوشیم.

خدا را شکر خیلی زود دانشمندان جوان، با انگیزه های ملی و مذهبی به میدان آمدند و در فراوری استاندارد اقلام و تجهیزات پزشکی ایران ساخت از جمله کیت های تشخیص کرونا و دارو های مکمل و ضد کرونا قدم های خوبی برداشتند. اما در این جا ضروری است متخصصین دیگر رشته های دانشگاهی و علمی نیز آستین بالا بزنند و دین خود را به جامعه ادا نمایند. حتی کارشناسان علوم انسانی و اجتماعی می طلبد که با فراوری محصولات فرهنگی و فراوری محتوا نسبت به روشنگری مردم و تغییر برخی رفتار ها و عادت های خطرناک اقدام نمایند.

قصه پرغصه کرونا از آن جهت اهمیت مضاعف دارد که، چون همه جامعه را - اعم از شهری و روستایی، پیر و جوان، مومن و دهری، سنتی و مدرن و این طرفی و آن طرفی را - در بر می گیرد، پس کل جامعه نیز باید مسئولانه با آن به مقابله برخیزند. یعنی علاوه بر تحصیلنموده های دانشگاه، مردم کوچه و بازار نیز متعهد و مسئولند که در عقب راندن کرونا با مسئولان جامعه مشارکت نمایند و سهم خود را در این امر میهنی ادا نمایند.

این سهم می تواند شامل یک اطلاع رسانی کوچک باشد یا تقویت روحیه عمومی را سبب گردد. کرونا فقط یک ویروس موذی نیست که واگذارش کنیم به طبیبان و خود عقب بنشینیم، بلکه اتفاقا امروز همان بزنگاهی است که هرکه هرچه در توان دارد باید که برای خیر عمومی و آرامش جامعه عرضه کند.

اتفاقا وقت خوبی است برای حضور و فعالیت شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها؛ از یک طرف باید به مبارزه مستقیم با کرونا مشغول شوند، از طرف دیگر به مقاوم سازی و مطلع سازی جامعه یاری نمایند. امروز که به خاطر کرونا خیلی ها مجبورند در خانه بمانند، دعاگوی زیرساخت ها، سخت افزار ها و نرم افزار هایی هستند که امکان و فرصت دورکاری و بهره گیری از خدمات آی تی را برایشان فراهم نموده. در قضیه ارتباطات اگر زیرساخت های اینترنتی نبود، قطعا خانه نشینی مردم سخت تر می شد.

مع ذلک هنوز نیاز به رشد و تقویت دنیای مجازی داریم تا ارتباطات غیر حضوری مردم را میسر سازد. امروز متخصصان نانو، بایو، علوم شناختی، مهندسی پزشکی، پزشکی، علوم آزمایشگاهی، علوم انسانی، هنر و تاریخ باید فرصت را غنیمت شمرده و با فراوریات ضد کرونایی به هر معنا، ایران عزیز را قوی تر از قبل بسازند. آموزش و پرورش و آموزش عالی در کنار فکر عاجل برای بهره گیری از توان استارت آپ های آموزش از راه دور در مدت در خانه ماندن لازم دانش آموزان به تقویت و بهره گیری سیستماتیک این مهم در آینده نیز برنامه داشته باشند.

در این عرصه معاونت علمی و فناوری هم با تمام قدرت و قوت در میدان است تا از جوانان و کارآفرینان در همه عرصه های دانش بنیانی و استارت آپی، چون همواره دستگیری کند و موانع ریز و درشت را با همراهی و همدلی سایر نهاد ها و سازمان ها از سر راهشان بردارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 833

به "در باب خیرات و برکات ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در باب خیرات و برکات ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید