داستان نویسنده کانادایی درباره دوران سخت چینی ها منتشر شد

به گزارش خبرنگاران، رمان نگویید چیزی نداریم نوشته مادلین تین به تازگی با ترجمه نازنین معمار توسط انتشارات کتاب پاگرد منتشر و راهی بازار نشر شده است.

داستان نویسنده کانادایی درباره دوران سخت چینی ها منتشر شد

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

مادلین تین نویسنده 45 ساله کاندایی است که این کتاب را در سال 2016 منتشر نموده است. او 8 کتاب در کارنامه دارد. این نویسنده که در سال 1974 در کانادا متولد شده و تابعیتی کانادایی دارد، به نوشتن داستان های کوتاه و رمان شناخته می گردد. تین به خاطر نگارش کتاب نگویید چیزی نداریم برنده جایزه های گیلر، گاورنر، من بوکر و منتقدان نیویورک تایمز شده است.

این کتاب داستان فروپاشی زندگی مردم چین پس از انقلاب فرهنگی مائو تا وقوع حادثه کشتار میدان تیان آن مِن است. میلیون ها چینی در این برهه زمانی با سرنوشت هایی چون دل کندن از عزیزان، جداافتادن در روستاهای دوردست، نامرئی شدن پشت شغل های یک نواخت و همگانی در کارخانه ها و اتفاقات مشابه روبرو شدند. شخصیت های اصلی این رمان زمانی از آهنگ سازان و نوازندگان کنسرواتور شانگهای بوده اند و در همان مقطع زمانی به سر می برند؛ در ذهن شان هنوز موسیقی باخ، شوستاکوویچ و راول شنیده می گردد اما بخشی اساسی در وجودشان خاموش شده است.

در فضایی که رمان ترسیم می نماید، در دنیاِ بیرون تنها سکوت، مرگ و پوسته ای خالی از شور باقی مانده است. داستان از نظر ساختار زمانی، پس و پیش می رود و نظم ندارد. در این پس و پیش رفتن ها هم تصاویر تکان دهنده ای از حوادث اتفاق افتاده از چینِ زمانِ مائو و زندگی پنهانی مردم ارائه می گردد...

رمان نگویید چیزی نداریم 3 بخش اصلی دارد: بخش یک، بخش صفر و کودا. بخش اول، فصل های اول تا هشتم و بخش صفر هم فصل هفتم تا اول را شامل می گردد.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

در حالی که پارچه قرمز را لمس می کرد، گفت: پس به ارتش سرخ پیوستی.

کای دستش را روی دست گنجشک گذاشت و گفت: پیوسته م؟ صدایش سبکبالی محض بود. آدم هایی مثل من دیگه نمی پیوندن. ما ارتش سرخ هستیم. همین.

منظور کای از ما کسانی با پیشینه طبقاتی انقلابی بود. گنجشک معذب از موضوع بحث، در ذهنش دنبال موضوع دیگری گشت، اما فقط توانست به پدرخوانده کای و رویای جامعه عظیم موسیقایی اش فکر کند. دستش را پس کشید و گفت: پروفسور فِن چطوره؟

کای گفت: فرقی ننموده. مثل همواره والامقام و بخشنده، حتی با این که دانشجوهاش تو جیائوتونگ آغاز کردن به محکوم کردنش. اعتقاد داره با این که دانشجوهاش تو جیائوتونگ آغاز کردن به محکوم کردنش. اعتقاد داره این کارزار یه تلنگره، همین. چند نفر تا محکوم می شن و بعد بساطش برچیده می شه. تب انقلابی شون رو تحسین می کنه. کای یک جرعه از چایش نوشید و فنجان را بی صدا روی میز گذاشت. شاید حرفش درست باشه. معمولا هست.

گنجشک گفت: این کارزار جدید تازه داره آغاز می شه.

کاری به تلخی، و انگار حرف او را نشنیده، گفت پروفسور فکر می کنه هنوز سال 1919 و دوره فرهنگ نوینه. واقعا فکر می کنه می تونه مثل اون موقع ها بحث های آزاد راه بندازه، فکر می کنه همه چیز و هر چیز رو می شه به بحث گذاشت. جایگاهش باعث ساده لوحی اش شده! بدترین قسمت اینه که داره سان لی ولینگ رو هم دنبال خودش می کشه. اون ها مریدشن. به اشتباه فکر می کنن چشم حزب به دهان اونه. اگه اتفاقی برای لینگ بیفته هیچ وقت نمی بخشمش.

تنها روشنایی اتاق از شعله لرزان یک شمع بود. گنجشک به گوشه و کنارهای تاریک نگاه کرد و فکر کرد، باید یک نسخه پیش نویس آن جا باشد.

این کتاب با 502 صفحه، شمارگان 500 نسخه و قیمت 53 هزار تومان منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 19 آبان 1398 شناسه مطلب: 439

به "داستان نویسنده کانادایی درباره دوران سخت چینی ها منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان نویسنده کانادایی درباره دوران سخت چینی ها منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید