بیانیه جمعی از اساتید دانشگاه و حقوقدانان در حمایت از دیپلمات ایرانی بازداشت شده در بلژیک

به گزارش شارژ 10، جمعى از مدرسین دانشگاه، وکلاى دادگسترى و حقوقدانان طی بیانیه ای خواهان آزادی رایزن سوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش که با حکم یک دادگاه بلژیکی دستگیر شده و پس از گذشت بیش از 2 سال همچنان در بازداشت به سر می برد، شدند.

بیانیه جمعی از اساتید دانشگاه و حقوقدانان در حمایت از دیپلمات ایرانی بازداشت شده در بلژیک

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه تحصل در استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جمعی از مدرسین دادگستری، وکلای دانشگاه و حقوقدانان کشورمان طی بیانیه ای ضمن اعلام غیرقانونی بودن اقدام دولت هاى آلمان و بلژیک در نقض مصونیت دیپلماتیک و بازداشت اسدالله اسدی رایزن سوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش، خواهان مداخله سازمان ملل متحد برای آزادی این دیپلمات کشورمان شدند.

در این بیانیه آمده است:

در تاریخ 1 تیر 1397 (برابر با اول جولای 2018) آقای اسدالله اسدی رایزن سوم سفارت جمهورى اسلامى ایران در اتریش، در زمان عبور از کشور آلمان دستگیر مى شوند. این اقدام به دلیل قرار جلب اروپایى صادره از سوى دادگاهى در بلژیک و با اتهامى واهی بود. به دنبال آن، مصونیت دیپلماتیک وى از سوی دولت اتریش لغو و ایشان به کشور بلژیک مسترد مى شوند و بعد از گذشت دو سال، پرونده در تیرماه 1399 به دادگاه ارسال مى گردد.

در حقوق دیپلماتیک، کادر سیاسى سفارتخانه ها از مصونیت برخوردارند. طبق ماده 29 کنوانسیون 1961 وین راجع به روابط دیپلماتیک، مأمور سیاسی از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است و نمی توان او را به هیچ عنوان مورد توقیف یا بازداشت قرار داد و بلکه کشور پذیرنده موظف است با وی رفتار محترمانه ای که متناسب با شأن و صندلی اوست داشته باشد. در فرض ارتکاب تخلف نسبت به قوانین و مقررات دولت میزبان، افراد دارای مصونیت دیپلماتیک توسط ضابطین و سایر مقامات قضایی دولتها، تعرض ناپذیرند و نهایتاً کشور پذیرنده مى تواند آن کننده را عنصر نامطلوب اعلام نماید که در این صورت منجر به انتها مأموریت وى خواهد شد.

به عبارت دیگر اعلام به عنوان عنصر نامطلوب، بالاترین سطح برخورد دیپلماتیک نسبت به حضور، رفتار و عملکرد یک کننده دیپلماتیک است.

همچنین به موجب ماده 4 این کنوانسیون، در صورتی که کننده های دیپلماتیک از دولت ثالث عبور کنند یا در قلمرو دولت ثالثی باشند که به وی عنداللزوم ویزا اعطا کرده است، در حالیکه در حال ادامه دادن به آغاز کار یا برگشت به محل کار خود است، یا وقتی که به کشور خود باز می گردد، دولت ثالث می بایست تعرض ناپذیری و سایر مسئولیت هایی را که ممکن است برای ترانزیت با بازگشت وی ضروری باشد به او اعطا کند. این مصونیت در مورد اعضای خانواده ای که کننده دیپلمات را همراهی می کنند، یا جداگانه به منظور پیوستن به وی یا برای بازگشت به کشور سفر می کنند، اعمال گردد.

بر این اساس برگشت یک دیپلمات به محل کار خود (به صورت مطلق چه از مرخصى و چه از کشور فرستنده) موجب برخوردارى از مصونیت دیپلماتیک خواهد بود.

این در حالیست که آقاى اسدالله اسدى بعد از انتها دادن به مرخصى خود به دلیل سفر رسمى رئیس جمهور ایران به وین و لزوم حضور در مراسم استقبال، راهی سفارت مى شوند لکن در اقدامى غیرقانونى و در میان راه توسط پلیس آلمان بازداشت مى شوند.

ما امضاءکنندگان به توضیح زیر، جمعی از مدرسین دانشگاه، وکلای دادگستری و حقوقدانان، ضمن اعلام غیرقانونی بودن اقدام دولت هاى آلمان و بلژیک در نقض مصونیت دیپلماتیک و بازداشت آقای اسدالله اسدی در اروپا، با ابراز مراتب اعتراض شدید خود نسبت به این اقدام خلاف کنوانسیون و عرف دیپلماتیک، از سازمان ملل متحد می خواهیم با هدف حفظ بنیان های روابط دیپلماتیک و چارچوب های کنوانسیون و جلوگیری از طرد عملی و تدریجی آن برای الزام دولتهای آلمان و بلژیک به پاسخگویی در قبال نقض کنوانسیون روابط دیپلماتیک 1961 وین اقدام نماید.

همچنین از وزارت امور خارجه درخواست می کنیم موضوع شکایت علیه این دو کشور در دیوان بین المللى دادگسترى را با جدیت پیگیری کرده و به افکار عمومی و جامعه حقوقی کشور در مورد اقدامات اجرا شده اطلاع رسانی نماید. ما آمادگی خود را برای پیگیری حقوقی پرونده با هماهنگی نهادهای ذیربط اعلام کرده و از جامعه حقوقی به ویژه وکلا درخواست می کنیم در پویش اجتماعی آزادی آقای اسدی مشارکت کنند.

جمعی از مدرسین دانشگاه، وکلای دادگستری و حقوقدانان

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1251

به "بیانیه جمعی از اساتید دانشگاه و حقوقدانان در حمایت از دیپلمات ایرانی بازداشت شده در بلژیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه جمعی از اساتید دانشگاه و حقوقدانان در حمایت از دیپلمات ایرانی بازداشت شده در بلژیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید