تور روسیه ارزان: ایران چه قدر از روسیه کالا می خرد؟

به گزارش شارژ 10، اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به آنالیز روابط تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا در 9 ماهه امسال پرداخته که نشان از بهبود آمارها در تمامی حوزه ها دارد.

تور روسیه ارزان: ایران چه قدر از روسیه کالا می خرد؟

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش ایسنا، ایران از آبان 1398 عضویت آزمایشی خود را در اتحادیه مالی اوراسیا شروع نموده که بناست سه سال دوام داشته باشد و پس از آن دو طرف بر سر عضویت دائم به جمع بندی برسند. ایران در ماه های گذشته اعلام نموده که بحث تجارت آزاد با اعضای اوراسیا را نیز به شکل جدی دنبال می نماید.

با وجود کاهش آمار تجاری ایران در سال گذشته تحت تاثیر کرونا، توافق تجاری با اوراسیا موجب شد که تجارت با این منطقه کاهش کمتری پیدا کند و در امسال نیز پس از بهبود نسبی شرایط، افزایش تجارت با اوراسیا بالاتر از میانگین کشوری بوده است.

براوردها نشان می دهد که تا انتها آذر ماه امسال، تجارت کالایی ایران و اوراسیا حدود 2.2 میلیارد دلار با وزن تقریبی 4.9 میلیون تن بوده است. از این اندازه 2.9 میلیون تن به ارزش 1.3 میلیارد دلار ارزش واردات ایران و 2.1 میلیون تن معادل 878 میلیون دلار، مربوط به صادرات ایران به اوراسیا بوده است.

در این مدت ارزش تجارت ایران با اوراسیا نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایشی 33 درصدی را تجربه نموده که 24.5 درصد آن مربوط به افزایش واردات و 8.7 درصد آن مربوط به صادرات بوده است. در این مدت صادرات ایران حدود 19 درصد و واردات ایران حدود 44 درصد افزایش یافته است. از لحاظ وزنی نیز صادرات ایران سه درصد و واردات 12 درصد افزایش یافته است.

در این مدت به جز روسیه، تراز تجاری ایران در معامله با دیگر اعضای اوراسیا مثبت بوده است اما با توجه به حجم بالای واردات از این کشور، در نهایت تراز کل تجاری ایران و اوراسیا نیز منفی شده است. در مقایسه با سال گذشته که تراز تجاری در 9 ماهه منفی 153 میلیون دلار بود، در امسال این عدد به منفی 409 میلیون دلار رسیده که تضعیف 168 درصدی را نشان می دهد.

در این مدت بیشترین حجم تجارت ایران در اوراسیا با روسیه و کمترین آن با بلاروس بوده است.

روسیه به تنهایی سهمی 49 درصدی از صادرات و 95 درصدی از واردات را به خود اختصاص داده است. ایران در طول این مدت به روسیه 433 میلیون دلار صادرات داشته اما در عوض 1.2 میلیارد دلار کالا نیز از این کشور وارد نموده است.

در میان کالاهای اصلی صادراتی ایران به اوراسیا، پسته، پلی استیرن، کیوی، فلفل فرنگی و میله های آهنی یا فولادی قرار دارند و در جدول واردات نیز گندم، روغن دانه آفتاب گردان، جو، چوب اره شده و ذرت دامی قرار دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اسفند 1400 بروزرسانی: 20 اسفند 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1967

به "تور روسیه ارزان: ایران چه قدر از روسیه کالا می خرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور روسیه ارزان: ایران چه قدر از روسیه کالا می خرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید