ایران: آژانس پاسخ مثبتی به رویکرد سازنده ایران نداشته است

به گزارش شارژ 10، نماینده ایران در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی توضیح داد متأسفانه، رویکرد مثبت و سازنده نشان داده شده به وسیله ایران، به طور مناسب از سوی آژانس پاسخ داده نشد که می تواند مانعی برای تعاملات آینده بین دو طرف گردد.

ایران: آژانس پاسخ مثبتی به رویکرد سازنده ایران نداشته است

به گزارش خبرنگاران، محمد رضا غائبی سرپرست و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین طی نشستی که در مورد موضوعات پادمانی بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست جاری شورای حکام برگزار گردید، توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود ذیل موافقتنامه جامع پادمان با آژانس (CSA) پایبند است و تمام کوشش خود را در این زمینه به منظور برطرف نگرانی های فنی آژانس به کار گرفته است.

وی با بیان اینکه هیچ موضوع پادمانی در مورد فعالیت های هسته ای کنونی ایران که همیشه نیز در گزارش های مختلف تایید شده است، وجود ندارد؛ اضافه نمود: ایران بعلاوه به طور داوطلبانه به تعاملات مختلف عملی و سازنده خود با آژانس ادامه داده و از نزدیک با آژانس برای رسیدگی به سؤالات مربوط به چند موضوع بی اهمیت همکاری نموده است . متأسفانه، رویکرد مثبت و سازنده نشان داده شده به وسیله ایران، به طور مناسب از سوی آژانس پاسخ داده نشد که می تواند مانعی برای تعاملات آینده بین دو طرف گردد.

دیپلمات ارشد کشورمان بیان داشت: تعامل جمهوری اسلامی ایران با آژانس بر اساس تعهدات مندرج در موافقتنامه جامع پادمان (CSA) هرگز کاهش نیافته است.

غائبی با اشاره به اینکه ایران بر عزم خود برای ادامه تعامل سازنده و همکاری با آژانس کاملاً در راستای تعهداتش ذیل CSA تاکید می نماید، اضافه نمود: برای انجام این کار، احترام به سه اصل شناخته شده استقلال، بی طرفی و حرفه ای بودن و خودداری از درگیر شدن در هر گونه دعوای سیاسی برای منافع هر دو طرف بسیار مهم است.

وی بیان داشت: در این مقطع، بر همه ما از جمله آژانس و کشورهای عضو ضروری است که ضمن در نظر گرفتن محتوای کنونی بیانیه ها، منافع بلند مدت آژانس را از جمله با اجتناب از ورود به هرگونه مداخلات با ملاحظات سیاسی در نظر بگیریم.

سرپرست نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در وین با اشاره به اینکه در جریان بازدید اخیر مدیرکل از تهران که در 22 و 23 نوامبر 2021 انجام شد، ملاقاتهایی در سطوح بالای سیاسی و نیز گفتگوهای فنی بین ایران و آژانس برگزار گردید، گفت: در این دیدارها طرفین روحیه همکاری و تداوم آن را یادآوری و تاکید کردند و بر لزوم رسیدگی به تمامی موضوعات پادمان مربوطه در فضایی سازنده برای دستیابی به نتیجه مورد توافق دو طرف به وسیله جلسات کارشناسان فنی که تاریخ آن بعدا مشخص خواهد شد تاکید کردند.

وی اضافه نمود: همانطور که وزیر امور خارجه کشورمان نیز اخیرا توضیح دادند، دو طرف مصمم به ادامه همکاری و دستیابی به توافق هستند و سیاسی کردن مسائل فنی در واقع بی نتیجه است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1931

به "ایران: آژانس پاسخ مثبتی به رویکرد سازنده ایران نداشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران: آژانس پاسخ مثبتی به رویکرد سازنده ایران نداشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید