آمادگی ایران برای ارایه تجربه شرکت های دانش بنیان به کنیا

به گزارش شارژ 10، تهران (پانا) - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران، در دیدار با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کنیا آمادگی ایران برای ارایه تجربه پیروز شرکت های دانش بنیان و خلاق ایرانی به همتایان کنیایی خود را اعلام کرد.

آمادگی ایران برای ارایه تجربه شرکت های دانش بنیان به کنیا

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کنیا در جریان حضور هیات عالی رتبه علمی و فناوری کشورمان در نایروبی با یکدیگر دیدار کردند.

ستاری در دومین روز سفر خود به کنیا در راس یک هیات فناور، با جوزف واکاباموچرو وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کنیا در شهر نایروبی پایتخت این کشور دیدار کرد. در این نشست ریچارد گاتیا رییس اتاق صنعت و بازرگانی این کشور نیز حضور داشت.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این دیدار با اشاره به پیشرفت های قابل توجه ایران در حوزه فناوری های نو، گفت: ایران 40 سال است که با تحریم های ظالمانه آمریکا دست و پنجه نرم می کند اما این تحریم ها نه تنها مانع پیشرفت ایران نشد، بلکه بهترین محرک برای دانشمندان و سرآمدان علمی شد تا در حوزه های مختلف علمی به خودکفایی برسیم.

ستاری ادامه داد: ما برای تامین نیازهای خود ناچاریم که همه تجهیزات و محصولات را خودمان تولید و طراحی کنیم، همین موضوع نیز ما را به سمت خودکفایی پیش برد و صنایع را بومی سازی کردیم.

تولیدات شرکت های دانش بنیان ایرانی، منطبق با استانداردهای بین المللی

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه تولیدات شرکت های دانش بنیان ایرانی منطبق با استانداردهای بین المللی است، بیان کرد: همه این محصولات با بهترین کیفیت و رعایت استانداردهای جهانی تولید شده اند. شرکت های توانمند ایرانی می توانند تجربه خود در این زمینه را در اختیار شرکت های کنیایی متقاضی قرار دهند.

ستاری ادامه داد: این همکاری ها می تواند در قالب انتقال فناوری، دانش فنی و تعیین قیمت های رقابتی برای محصولات و خدمات دانش بنیان باشد، مرکز نوآوری و فناوری ایران در کنیا نیز این فضا را تسهیل کرده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به راه اندازی مرکز نوآوری و فناوری ایران در کنیا، گفت: قول ایجاد این مرکز را دو سال پیش دادم و خوشبختانه با همکاری دو کشور، امروز شاهد گشایش و آغاز به کار آن هستیم تا از ظرفیت های آن برای توسعه همکاری های دوجانبه بهره بگیریم.

ستاری از مسوولان حوزه فناوری کنیا دعوت کرد تا به ایران سفر کنند و از نزدیک با فرایند رو به رشد فناورانه ایران و دستاوردهای دانش بنیان های کشورمان بازدید کنند.

کنیا آماده استفاده از تجربه ایران برای ایجاد زیست بوم فناوری و نوآوری

در ادامه جوزف واکاباموچرو وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کنیا نیز ضمن تشکر از تلاش های ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ایجاد مرکز نوآوری ایران در کنیا، گفت: ایران در حوزه فناوری های نوظهور رشد خوبی کرده است، ما آماده استفاده از تجربیات ایران در زمینه ایجاد زیست بوم فناوری و نوآوری هستیم.

وی اضافه کرد: توانمندی شرکت های دانش بنیان ایرانی در حوزه فناوری های پیشرفته بسیار حائز اهمیت است و ما باید از این نوع و مدل توسعه ای الگوبرداری کنیم.

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کنیا، این کشور ظرفیت بالایی در حوزه اقتصاد دیجیتال و فناوری ارتباطات و اطلاعات دارد اما هنوز این توانمندی ها به خوبی در کشورشان شکوفا نشده است.

وی بیان کرد: استفاده از تجارب پیروز ایران در ایجاد استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان یک فرصت ویژه برای کنیا محسوب می شود.

پس از این دیدار، جوزف واکاباموچرو وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کنیا و ریچارد گاتیا رییس اتاق صنعت و بازرگانی این کشور از دستاوردهای دانش بنیان های ایرانی در مرکز نوآوری و فناوری ایران در کنیا دیدن کردند.

ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری برای دومین بار در راس هیاتی 40 نفره از شرکت های دانش بنیان و خلاق به کشور کنیا سفر کرده است تا زمینه برای توسعه صادرات محصولات فناورانه این شرکت ها فراهم شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1459

به "آمادگی ایران برای ارایه تجربه شرکت های دانش بنیان به کنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران برای ارایه تجربه شرکت های دانش بنیان به کنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید