آخرین شرایط معاملات مسکن در تهران

به گزارش شارژ 10، خبرنگاران: بر اساس آمار منتشره از سوی بانک مرکزی، در دی ماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی تهران به 10 هزار و 700 واحد رسیده که نسبت به ماه قبل 12.1 درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 59 درصد افزایش را نشان می دهد.

آخرین شرایط معاملات مسکن در تهران

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش مرکز آمار اتاق تعاون ایران، آنالیز های آماری از فعالان اقتصادی حوزه مسکن نشان می دهد که رقم شاخص مقدار فراوری یا ارائه خدمات در دی ماه امسال 42.93 و رقم شاخص میزان فروش 40.76 بوده که از بهبود اندک شرایط ساختمان نسبت به آذر ماه حکایت دارد.

با توجه به افزایش تقاضا در بعضی صنایع ساختمانی به دلیل قرارگیری در ماههای پایانی سال، میزان سفارشات جدید با رقم شاخص 38.59 کمی افزایش یافته ولی موجودی مواد اولیه و تجهیزات خریداری شده با رقم 36.41 نسبت به ماه گذشته تغییر خاصی نداشته که تحریم ها و مسائل موجود در ترخیص کالا، بی ثباتی قیمتها و کمبود تقاضای موثر در مقایسه با مدت مشابه سالهای قبل، در این زمینه موثر بوده است.

در یک دسته بندی کلی، بخش ساختمان در ایران شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است که در بخش مسکونی طبق آمار منتشره توسط بانک مرکزی، در دی ماه 98 تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی تهران به 10700 واحد رسیده که نسبت به ماه قبل 12.1 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 59 درصد افزایش را نشان می دهد. متوسط قیمت هر متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده به وسیله بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران نیز با 2.2 درصد افزایش نسبت به ماه قبل و 40.9درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال گذشته به رقم 13.8 میلیون تومان رسیده است.

بر اساس اطلاعات آماری، قیمت خرید مواد اولیه تنها در بعضی اقلام (73.37) نسبت به آذر اندکی کاهش را تجربه کرد و در نتیجه قیمت فروش محصولات و خدمات مورد احتیاج بخش ساختمان با رقم شامخ (55.98) نسبت به ماه گذشته در حد بسیار جزئی کاهش یافته که البته کمبود تقاضای موثر جهت ساخت و ساز در امسال و کوشش جهت افزایش توان رقابتی در وقوع این امر بی تاثیر نبوده است.

میزان بکارگیری نیروی انسانی نیز در مجموع با رقم شامخ 41.85 تغییر محسوسی نداشته است؛ ضمن اینکه برای پاسخگویی به تقاضاهای موجود فصل آخر سال از میزان تعدیلات نیروی کار در این ماه کاسته شده است. همچنین مصرف حامل های انرژی همچنان بدلیل کاهش فعالیت بخشی از کارگاههای فراوریی نظیر فراوریات سازه های فلزی با افزایش مجدد قیمت آهن و میلگرد در دی ماه، کاهش فعالیتهای ساخت و ساز و نیز صرفه جویی به دلیل افزایش قیمت بعضی حامل های انرژی، در حد نامحسوسی کاهش یافته است.

با وجود موانعی نظیر تحریم ها و کاهش مبادلات ارزی، با اجرای قانون معافیت اقتصادیاتی درآمدهای صادراتی و افزایش حجم فراوری و فعالیتهای بازاریابی در ماههای پایانی سال، میزان صادرات اندکی افزایش یافته و عدد 47.28 را نشان می دهد. میزان محصولات ناتمام یا در نوبت فروش در این ماه به دلیل افزایش اندک سرعت انجام سفارشات و کوشش جهت تحویل به موقع سفارشات در ماههای پایانی سال، افزایش نیافته و تا حدودی در جهت کاهش پیش رفته است.

با توجه به انتظار افزایش تقاضا در ماههای پایانی سال، فعالان اقتصادی نسبت به بهبود فعالیتهای این بخش در بهمن ماه خوشبین بوده و رقم شاخص 54.89، موید این مطلب است.

بر اساس آنالیز ها، مهمترین موانع داخلی کسب و کار پیش روی فعالان این حوزه، غیرقابل پیش بینی بودن قیمت مواد اولیه و محصولات، موانع موجود در اخذ مجوز، بی ثباتی قوانین و مقررات به ویژه قوانین گمرکی در ثبت سفارشات، طولانی بودن فرایند ترخیص کالاهای وارداتی، قوانین اقتصادیاتی به ویژه در زمینه اقتصادیات بر ارزش افزوده و دشواری در تامین اقتصادی بوده است.

به گزارش ایسنا، اتاق تعاون ایران برای نخستین بار در کشور از مهرماه 1398 نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام نموده که نتیجه آن را مرکز آمار اتاق تعاون منتشر می نماید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 8 اسفند 1398 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 707

به "آخرین شرایط معاملات مسکن در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط معاملات مسکن در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید