یادگاری که در این گنبد دوار بماند

به گزارش شارژ 10، مرجان فرهمند - خراسان رضوی-خبرنگار: تصویری از زمان بهره برداری پل تاریخی سالار که بین تربت حیدریه و رشتخوار واقع شده است، طی مراسمی به میراث فرهنگی خراسان رضوی اهدا شد تا در خانه موزه قرائی رشتخوار به نمایش گذاشته گردد.

یادگاری که در این گنبد دوار بماند

این مراسم در مجموعه گردشگری باباقدرت در این شهرستان برگزار گردید. کاروانسرای باباقدرت جزو 4 هزار کاروانسرای ساخته شده در اوایل دوران قاجار است که بیش از 2 قرن قدمت دارد و احسان خان قرایی، فرماندار وقت شهر مشهد، آن را ساخته است. این بنا یکی از ابواب ورودی به مشهد است که زائران حرم مطهر امام رضا(ع) قبل از ورود به شهر در آن اتراق می کردند.

مرجان اکبری معاون سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی در این باره می گوید: خاندان قرائی از خاندان های خوشنام منطقه شهرستان های تربت حیدریه، رشتخوار و زاوه هستند که در اقلیم و محدوده تربت حیدریه همیشه نقش مهمی داشته اند. وی بیان می نماید: محمدکریم کاظمی قرائی که اهداکننده تصویر زمان بهره برداری این پل است از مجموعه دارانی است که دست بافته های بلوچی را در قالب مجموعه ای نفیس جمع آوری نموده است.

وی با اشاره به تبدیل خانه قرائی به موزه رشتخوار می افزاید: کوشش می کنیم فرهنگ و تاریخ را در هر منطقه از کشور حفظ کنیم. کاظمی قرائی، اهداکننده تصویر تاریخی از پل سالار، می گوید: اگرچه خوانین در گذشته دارای شرایط خاصی بوده اند اما حاجی خان قرائی در کمال فروتنی و تواضع با مردم زندگی می کرد و در این تصویر نیز در کنار کارگران نشسته است. همچنین وی به تاریخچه حضور این خاندان در خراسان و نقش آنها در تاریخ این استان اشاره نمود.

درباره تاریخ ساخت و جزئیات این پل آمده است: پل تاریخی سالار در 27 کیلومتری جاده تربت حیدریه ـ رشتخوار روی رودخانه سالار یا کال سالار احداث شده است. حدود 75 متر طول و 5/6 متر پهنا دارد و دارای 7 دهانه به ارتفاع 7 متر است که ابعاد آنها از دهانه مرکزی به طرفین کاهش می یابد. این پل از معماری بسیار زیبا و متناسب برخوردار است و در سال 1298 ش به دستورکاظم خان قرائی و اهتمام حسن سالار خان یاور توسط آفرنده معمار آستان قدس رضوی ساخته شده است. مصالح استفاده شده در این پل سنگی آجر (6×20×35) و ملاط ساروج است. پل تاریخی سالار به شماره 8285 در سال 1382 در فهرست ملی به ثبت رسیده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 شهریور 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 249

به "یادگاری که در این گنبد دوار بماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادگاری که در این گنبد دوار بماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید