گردهمایی هکرهای کلاه سفید در تهران

به گزارش شارژ 10، نفوذ، امنیت سایبری، رخنه امنیتی، هک و هکر، در کشور ما معمولا نگاه های متفاوتی را برانگیخته است که دلیل اصلی این تفاوت ها ریشه در میزان آگاهی نسبت به این موضوعات جدید دارد؛ برگزاری سومین کنفرانس دستاوردهای نوین امنیت سایبری، تلاشی است برای آگاهی بخشیدن در این حوزه.

گردهمایی هکرهای کلاه سفید در تهران

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،بحث امنیت سایبری، نفوذ و هکرهای کلاه سفیدی که در جهت بالا بردن امنیت سایبری کشور، فعالیت می کنند همیشه داغ است و به تازگی برخی از مسئولان کشور و شرکت های بزرگ تجاری با آگاهی که در این زمینه به دست آورده اند، از آن حمایت می کنند.

چند ماه قبل یکی از نخبگان امنیت سایبری که اصطلاحا به آن ها هکر کلاه سفید می گویند در توئیتر، باگی که از شرکت مخابرات به دست آورده بود را نشر داد و با منشن کردن آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پای پست خود، به او گفت که این مشکل وجود دارد. وزیر هم به سرعت به این مساله واکنش نشان داد و ضمن تشکر از این هکر جوان، گفت که از ظرفیت آن ها استفاده خواهد کرد.

شانزدهم اسفند سومین دوره از سلسله کنفرانس های دستاوردهای نوین امنیت سایبری با هدف اشتراک گذاری دستاوردهای مهم این حوزه در ایران در سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

افتای- منیت فضای تولید و تبادل اطلاعات کشور- ریاست جمهوری، سازمان فناوری اطلاعات و دانشگاه شهید بهشتی از جمله حامیان این کنفرانس هستند.

امیر رسولی موسس مجله آفسک و بانی برگزاری این مجموعه کنفرانس ها روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا، از چگونگی تاسیس این مجموعه و تاثیری که قرار است برگزاری کنفرانس ها در کشور داشته باشد صحبت کرد.

او گفت: من از هفت سال قبل فعالیت حرفه ای خود را در زمینه امنیت سایبری شروع کردم، مسئله ای که همیشه با آن روبه رو بودم، مساله ندانستن بود. من چیز زیادی از چیستی نفود و امنیت سایبری نمی دانستم. نه تنها برای من، برای هر کسی که می خواست در این حوزه فعالیت یا تحقیق کند، هیچ نقشه راهی برای راهنمایی علاقه مندان وجود نداشت.

آن زمان کسی نمی دانست پس از این که وارد حوزه امنیت سایبری می شود باید چه فیلدی را دنبال کند، علاقه اش چیست، چه سبک فعالیتی برای او مناسب است و بسیاری از مسائل در این بین مشخص نبود.

تمام این مسائل و چرایی هایی که وجود داشت، به امیر رسولی انگیزه داد تا گروهی از فعالان برجسته این حوزه را کنار هم جمع کند تا کمکی باشد برای آن هایی که به حوزه نفوذ و امنیت سایبری علاقه مند هستند، اما چیزی درباره آن نمی دانند.

وی در ادامه گفت: بحث هک و امنیت اندکی در جامعه ما بد جا افتاده است، مردم ما فکر می کنند هر کسی که یک پیج (صفحه) اینستاگرام را هک می کند، حتما آدم نخبه و برجسته ای است.

هک اینستاگرام به قدری پیش پا افتاده و ساده است که اصلا نباید در حوزه نفوذ و امنیت سایبری، برای آن اهمیتی قائل شد.

نفود و امنیت سایبری یک علم است، اگر کسی می خواهد پژوهشی در این زمینه انجام باید از روش شناسی استفاده کند.

رسولی برای تغییر دیدگاه خامی که نسبت به بحث نفوذ و امنیت سایبری وجود داشت، یک مجله اینترنتی راه انداخت. او در این خصوص گفت: برای نقطه شروع، احساس کردم می توان با راه اندازی یک مجله قضیه را کمی پیش برد. استارت این کار را زدم و مجله راه افتاد. پس از مدتی احساس کردم ذائقه مخاطب فرق کرده است.

علاقه مندان به حوزه نفوذ و امنیت سایبری دیگر مانند قدیم برای مطالعه مطالب فنی و تخصصی وقت و حوصله ندارند و این باعث می شود ما را دنبال نکنند، به همین دلیل رویه را عوض کردیم.

مجله ای که رسولی و دو نفر از دوستانش در فضای اینترنتی منتشر کرده بودند، پس از مدتی به شیوه ای کامل نوین ارائه شد. به شکلی که امروزی تر بود و دایره علاقه مندان بیشتری را تحت الشعاع خودش قرار می داد.

رسولی در این خصوص گفت: آن زمان که ما کار مجله را شروع کردیم، شناخت درستی از نفوذ و امنیت سایبری وجود نداشت و همین باعث واکنش های زیادی نسبت به ما شد.

برخی از رسانه های خارجی گزارش هایی در مورد این که ما یک گروه امنیتی هستیم و به شکل سازمان یافته در ایران فعالیت می کنیم، منتشر کردند، درحالیکه ما فقط محتوا تولید می کردیم و نتایج فعالیت های پژوهشی را نشر می دادیم.

حسین لاجوردی هکر شبکه و مشاور امنیت زیرساخت کشوری، پویا دارابی برگزیده چند دوره هکرهای کلاه سفید فیسبوک و توییتر و گوگل، یاشار شاهین زاده هکر برگزیده مسابقات بین المللی، علی رزمجو برگزیده چند دوره بنیاد OWASP و کنفرانس های بین المللی هک و امنیت، بابک امین آزاد دانشجوی دوره دکتری دانشگاه استونی بروک و هکر موبایلی، وحید بهزادان دانشجوی دوره دکتری دانشگاه کانزاس و هکر نوجوان سابق وزارت نفت و ابراهیم قاسمی دانشجوی صنعتی شریف و فعال زمینه امنیت فناوری های شهر هوشمند، اعضای این گروه متخصص را تشکیل می دهند که به هیچ نهاد دولتی و خصوصی وابسته نیستند و هر چند تعداد زیادی از نهادهای دولتی مانند وزارت ارتباطات از آن ها حمایت معنوی می کند اما آن ها فعالیت شان را به صورت مستقل ادامه می دهند.

متخصصانی که در این گروه فعالیت می کنند همگی برجسته اند و بارها در کنفرانس های بین المللی امنیت دنیا، مورد تجلیل قرار گرفته اند.

رسولی در مورد به وجود آمدن فضای کنفرانسی در مجموعه شان گفت: پس از این که احساس کردیم مجله برای عده ای خسته کننده شده و باعث سرخوردگی شان می شود، تصمیم به برگزاری کنفرانس گرفتیم.

علاقمندان به دنیای نفود و امنیت سایبری همیشه با جذابیت زیاد کنفرانس های امنیتی در دنیا را دنبال می کنند

رسولی با اشاره به این واقعیت گفت: در این کنفرانس ها، جمعی از هکرهای نخبه ایرانی حضور دارند، آن ها جدیدترین و به روزترین مسائل و تهدیداتی که در فضای مجازی وجود دارد را اعلام و در مورد راهکارهای مقابله با آن ها صحبت می کنند.

وی افزود: شرکت در این کنفرانس ها می تواند ساختار یک سازمان را از نظر امنیتی عوض کند، به زیرساخت ها شکل دیگری بدهد و حتی باعث تغییر جهت در فناوری ها شود.

به هر حال جریان فناوری در دنیا، متاثر از دستاوردهای امنیتی در چنین رویدادهایی است.

رسولی در ادامه گفت: آفسک با همین نیت شروع به برگزاری سلسله کنفرانس هایی کرد تا بتواند مشخصا در ایران فضای مناسبی جهت ارائه آخرین دستاوردها، پیشرفت ها و تحقیقات تکنولوژیکی سایبری در حوزه هایی همچون امنیت در هوش مصنوعی، امنیت بسترهای اینترنت اشیاء، امنیت فناوری های شهر هوشمند، امنیت زیرساخت ها، امنیت پلتفرم های وب و باینری، راهبری مراکز عملیات امنیت، رمزنگاری کاربردی و دستاوردی را فراهم کند.

او با یک مثال به توضیح این ماجرا پرداخت چطور سازمان ها می توانند از خدمات آن ها برای پیشبرد کارهای شان استفاده کنند: یکی از ارائه های امسال ما در مورد کارت های هوشمند است، تا دیروز برای پرداخت هزینه حمل و نقل عمومی از پول نقد استفاده می شد اما الان با آمدن کارت های هوشمند می توان به شکل ساده تری کار را پیش برد.

با تمام راحتی که کارت های هوشمند و اعتباری فراهم می کنند، اما این کارت ها از نظر رمزنگاری و الگوریتم ضعف هایی دارند که ممکن است یا مورد سوءاستفاده قرار بگیرند یا جعل شوند.

او افزود: مسئولان شهرداری و شهر هوشمند با اطلاع از این ضعف ها و چگونگی نفوذ در امنیت این کارت ها می توانند از بروز مسائل احتمالی جلوگیری کنند.

او با اشاره به روندی که قرار است این گروه در آینده طی کنند، گفت: ما همیشه با تغییرات روز دنیا پیش می رویم، تا چند سال قبل قالب مان مجله بود، بعد شروع کردیم به برگزاری کنفرانس و ممکن است سال بعد کار دیگری انجام بدهیم؛ بستگی دارد به این که مخاطب چه سبک و سیاقی از ارائه دستاوردها را دنبال کند و آن را دوست داشته باشد.

او در پایان گفت: شاد هستم که اعلام کنم وزارت ارتباطات و نهاد ریاست جمهوری به هر بهانه ای از ما حمایت و استقبال کرده اند.

تا الان درخواست های متنوع و زیادی برای آموزش و عملیاتی کار کردن در مجموعه های خصوصی داشته ایم که در حال بررسی آن ها هستیم. این میزان از حمایت ما را برای پیشرفت در جهت پیش رو مصمم تر می کند.

برای حضور در این رویداد می توانید به سایت https://offsec.ir/conf/ مراجعه کنید.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 1 تیر 1398 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 161

به "گردهمایی هکرهای کلاه سفید در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردهمایی هکرهای کلاه سفید در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید