کوه های جنگلی شمال را از بیخ و بُن می بُرند

به گزارش شارژ 10، به گفته منابع محلی، بخش وسیعی از اراضی اطراف شهرستان بهشهر و نکا در محاصره افرادی قرار گرفته است که خود را مجاز به برداشت بی رویه خاک و سنگ به واسطه برخی مجوزها می دانند.

کوه های جنگلی شمال را از بیخ و بُن می بُرند

هجوم به کوه و جنگل، برداشت بی رویه شن و ماسه از کوه های جنگلی، مهاجرت های اقلیمی و آفت ها، کمربند سبز شمالی را در معرض فشارهای متعدد قرار داده تا جایی که جانی در کالبد آن باقی نمانده است؛ نمونه ای از این اتفاقات در استان مازندران به وفور دیده می گردد اما یکی از این کوه های جنگلی که به شدت مورد تهاجم قرار گرفته است کوه های جنگلی و اراضی مستعد شیب دار در اطراف شهرستان های نکا و بهشهر است.

بخشی از این اراضی به قدری برداشت سنگ و خاک در آن اجرا شده است که گودالی با عمق حدود 30 تا 40 و در طول حدود هزار متر ایجاد شده است. همچنین در برخی از معادن با پیشروی به حوضه جنگلداری بخشی از جنگل غارت شده است و البته قسمتی از این معادن هم به دلیل اقدام به موقع جنگلبانی برای همیشه تعطیل شده است.

در این راستا سیداحسان ساداتی، عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور در گفت وگو با شارژ 10 با اشاره به نقش جنگل ها در توسعه کشور، اظهار کرد: برای وجود توسعه پایدار در کشاورزی، باید اکوسیستم پایداری مانند جنگل وجود داشته باشد، چرا که جنگل موجب حفظ خاک و تامین آب می گردد، از فرسایش جلوگیری نموده و بستر کشاورزی را نیز فراهم می نماید.

وی توضیح داد: با بارندگی شدید فرسایش خاک اتفاق خواهد افتاد اما با وجود جنگل باران ربایی اتفاق افتاده و آب حاصل از بارندگی های سیل آسا به سوی سفره های زیرزمینی راهنمایی می گردد.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع همچنین اظهار داشت: جنگل به دلیل تصفیه هوا و زیبایی در بحث توریسم و اکوتوریسم موثر بوده، به طوری که مشاهده می کنیم نوار سبز شمالی از لحاظ تنوع گونه ها، زیبایی و تنوع زیستی بسیار کم نظیر است.

گونه های گیاهی شب خُسب و ملَچ در حال انقراض

ساداتی توضیح داد: در حال حاضر به دلیل تغییر اقلیم، تعداد موجودات جانوری و ریز گونه های گیاهی در حال کاهش است و در همین راستا باید محافظت از آن به صورت جدی تری انجام گردد به طوری که گونه های گیاهی شب خُسب و ملَچ در حال انقراض بوده و اثر زیادی از آن وجود ندارد.

وی به مزیت جنگل های شمال اشاره نمود و اضافه کرد: مزیت دیگر در شمال وجود جنگل های هیرکانی، تشکیل طبقات ارتفاعی و ایجاد پایداری در مناطق پایین دست است.

برش دادن کوه های جنگلی برای ساخت و ساز

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور در ادامه با اشاره به برداشت شن برای عملیات های عمرانی مانند آسفالت کردن خیابان ها و ساخت و ساز از کوه های جنگلی به ویژه در اراضی شیب دار که منجر به برش دادن کوه های جنگلی شده است.

وی ادامه داد: یکی از عوامل تخریب جنگل و مرتع، ایجاد زیرساخت ها برای مباحث عمرانی و اتصالات گازرسانی است که آثار تخریبی زیادی را به همراه دارد، از آنجایی که اکوسیستم جنگل و مرتع محدود است نباید دست به چنین کاری زد و باید در حراست از جنگل کوشا بود.

وی با اشاره به اینکه آفریده های خدادادی نباید صرفاً برای استفاده از مصالح معدنی، اشتغال تعداد محدودی از افراد و یا منافع مالی عده ای مورد تخریب قرار گیرد، توضیح داد: منطقه ای حاصلخیز که چندین سال طول کشید تا خاک آن تشکیل گردد را نباید به راحتی مورد تخریب قرار گیرد و باید دانست که اگر کوه برش یابد ایجاد آن غیرممکن است. در همین راستا و به لحاظ زمین شناسی مناطقی که شیب بالایی دارد نباید مجوز برداشت برای آن صادر گردد.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به اینکه آیا بهتر نیست به جای از بین بردن کوه و جنگل، مواد مورد احتیاج مصالح عمرانی از استان هایی کویری مانند قم یا سمنان تهیه گردد، نیز گفت: نمی توان وارد کردن مصالح و شن و ماسه از شهرهای کویری را مبنا قرار دهیم چرا که کوه های آنجا هم به دلیل برداشت بی رویه مورد تخریب قرار می گیرند، همچنین این کار عوارض زیست محیطی دیگری را در پی خواهد داشت.

صنایع پتروشیمی در مقوله ساخت و ساز وارد شوند

وی با اشاره به اینکه صنایع به ویژه پتروشیمی در کشور باید نگاه خود را تغییر دهند تا برای تامین مواد خام، احتیاجی به نابودی طبیعت نباشد، اظهار کرد: این احتیاجمند تحول اساسی در صنعت ساخت و ساز است تا آسیب کمتری به طبیعت در بر داشته باشد.

این استاد دانشگاه همچنین در پاسخ به اینکه چرا بسیاری از معادنی که در کوه های جنگلی مانند بهشهر و غیره در حال فعالیت هستند با مجوز دولتی بوده و چگونه مطالعه ای روی این امور صورت نگرفته است، اظهار داشت: دستگاه های نظارتی باید در امر صدور مجوزها دقت بیشتری به خرج دهند. بسیاری از افراد آگاهی ندارند که صدور مجوز معدن چه آثار تخریبی بر روی محیط زیست دارد.

مازندران اسیر مهاجرت های اقلیمی

ساداتی با تاکید بر اینکه ما باید فرهنگی ایجاد کنیم که مردم خود حافظ طبیعت باشند، گفت: اداره کل منابع طبیعی قرق بان هایی دارد اما نمی تواند همه جا را تحت نظارت خود بگیرد، مازندران به دلیل خوش آب و هوایی و مناطق جنگلی، مهاجرت های زیادی از استان های دیگر به خود دیده است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ادامه داد: اهمیت اکوسیستم، مرتع و جنگل در قالب دوره های آموزشی به وسیله مستند، فیلم، تیزر، رسانه ها و دانشگاه ها می تواند به مردم یادآوری کند که حافظ طبیعت باشند.

به گزارش شارژ 10، همانطوری که در تصاویر مشاهده می گردد، فعالیت برخی معادن و شرکت ها با مجوز در اطراف شهرهای نکا و بهشهر موجب تخریب و نابودی بسیاری از درختان، حفر گودال های بسیار عمیق و نابودی اکوسیستم آن منطقه شده است.

نکته اینجا است که با وجود اینکه مازندران همواره مورد توجه برخی بلایای طبیعی مانند سیل و سیلاب است، آیا وجود این درختان و کوه جنگلی مانعی در برابر آن نمی شد و حال با نابودی بخش عظیمی از آن خطر سیلاب مردم آن شهرستان ها را به خطر نمی اندازد؟

همچنین سوال دیگر اینکه، آیا نابودی کوه های جنگلی و قطع درختان مستعد برای تهیه مصالح و ... شبیه وضعیت بهشهر و نکا به صرفه تر است یا اینکه احتمال افزایش خطر برای آن منطقه افزایش یابد؟

شارژ 10ی مازندران، ضمن پیگیری این موضوع، آمادگی دارد تا پاسخ مسئولان مربوطه نسبت به این گزارش را در قالب گفت وگو منتشر کند.

گزارش از راضیه عنایتی و مصطفی شانه چی شارژ 10 شارژ 10

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 117

به "کوه های جنگلی شمال را از بیخ و بُن می بُرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوه های جنگلی شمال را از بیخ و بُن می بُرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید