چرا با روزه داری هم چاق می شویم؟

به گزارش شارژ 10، تیروئید ترشح هورمون هایی که مربوط به متابولیسم بدن را برعهده دارند و با کاهش ترشح هورمون های تیروئیدی، متابولیسم بدن هم کاهش پیدا می کند که این به خاطر شرایط روزه داری در بدن اتفاق می افتد و بعد از سه هفته مجدداً ترشح هورمون ها به حالت طبیعی و عادی برمی گردد.

چرا با روزه داری هم چاق می شویم؟

فوق تخصص تغذیه گفت: با کاهش تعداد وعده های غذایی در ماه رمضان و کاهش سوخت وساز بدن، کوچک ترین مواد غذایی دریافتی در بدن تبدیل به چربی می گردد.

سیده ندا موسوی در گفت وگو با ایسنا، در رابطه با روزه داری و کاهش وزن، اظهار کرد: برای کاهش وزن در ماه رمضان، افراد به هیچ عنوان تعداد وعده های غذایی را کاهش ندهند؛ به این معنا که وعده افطار با فاصله یک یا دو ساعت با وعده شام صرف گردد و حتما وعده سحری میل گردد.

وی با اشاره به اینکه ماه رمضان فرصت مناسبی برای کاهش وزن است، افزود: هر چقدر میزان دریافت غذا یعنی تعداد وعده های غذایی کاهش پیدا کند سوخت وساز بدن نیز کاهش پیدا می کند و بدن سعی می کند وقتی که تعداد وعده های غذایی کم می گردد، کوچک ترین مواد غذایی دریافتی را تبدیل به چربی بکند به خاطر اینکه قرار است دوره های گرسنگی طولانی مدتی داشته باشد و این را تبدیل به چربی می کند تا به عنوان ذخیره در مواقع مورد نیاز مورد استفاده قرار بدهد.

این پزشک با بیان اینکه دو تا سه هفته بعد از روزه داری فعالیت غده تیروئید کم کار می گردد، شرح داد: تیروئید ترشح هورمون هایی که مربوط به متابولیسم بدن را برعهده دارند و با کاهش ترشح هورمون های تیروئیدی، متابولیسم بدن هم کاهش پیدا می کند که این به خاطر شرایط روزه داری در بدن اتفاق می افتد و بعد از سه هفته مجدداً ترشح هورمون ها به حالت طبیعی و عادی برمی گردد.

فوق تخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه بسیاری از افراد وقتی می خواهند کاهش وزن را تجربه کنند تا سه هفته ممکن است کاهش وزن را روی ترازو نبینند، بیان کرد: پس از این مدت به دلیل برگشت شرایط هورمون های تیروئیدی به شرایط نرمال، متابولیسم بدن هم به حالت عادی باز می گردد و روند کاهش وزن ادامه دار خواهد بود.

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 فروردین 1402 بروزرسانی: 20 فروردین 1402 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2212

به "چرا با روزه داری هم چاق می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا با روزه داری هم چاق می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید