ممنوعیت ورود دسته جات به حرم های مطهر در ایام محرم

به گزارش شارژ 10، دبیر کمیته امنیتی و اجتماعی انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: ورود دسته جات به حرم های مطهر، استفاده از طبل و سنج و وسایل مشترک در دسته جات ممنوع است.

ممنوعیت ورود دسته جات به حرم های مطهر در ایام محرم

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیتی و اجتماعی انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص اولین جلسه کارگروه مراسم عزاداری ایام محرم و صفرکه امروز 7 مرداد برگزار گشت، گفت: براساس مصوبات بیست و نهمین و سی امین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا، تکلیفی برای کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ذیل این ستاد، مبنی بر تدوین دستورالعمل ضوابط برگزاری مراسم سوگواری محرم سال جاری تعیین شد که با تشکیک مساعی همه دستگاه های مسئول در این حوزه دستورالعمل تدوین و در جلسه سی ام ستاد تصویب شد.

وی ادامه داد: براساس مصوبات این جلسه دستور العمل تهیه شده در کمیته های امنیتی،انتظامی و کمیته بهداشتی به وسیله وزارت کشور برای اجرا ابلاغ می گردد و همچنین به این دوکمیته اجازه داده شده تا در صورت احتیاج دستورالعمل ویژه را اصلاح نمایند.

دبیر کمیته امنیتی و اجتماعی انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا افزود: بخش اول مربوط به قبل از فرارسیدن ماه محرم بوده که سه رکن اصلی هماهنگی، قانع کردن و اطلاع رسانی دارد و تمام اقداماتی که در این کارگروه برنامه ریزی و تصمیم گیری می گردد، حول این سه محور خواهدبود. همچنین ضوابطی پیش بینی شده است که براساس این ضوابط مراسم باید برگزار گردد.

قاسمی خاطر نشان کرد: برنامه ریزی مراسم با اولویت برگزاری در فضاهای باز، برگزاری مراسم در فضای سربسته دارای شرایط مناسب بهداشتی و مدیریتی صرفاً با تایید ستاد استانی، کاهش ساعات برگزاری مراسم و اعمال محدودیت در روزهای برگزاری مراسم در مقایسه با سنوات گذشته، برگزاری تجمعات به صورت حداقلی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراسم و لزوم استفاده از ماسک، تشدید نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص در شهرهای نارنجی و قرمز و اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی مرتبط با نذورات است.

دبیر کمیته امنیتی و اجتماعی انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: پیش بینی شیوه های جایگزین برای مناطق و شهرهایی که امکان برگزاری حضوری مراسم در آن وجود ندارد، مورد تصریح دستور العمل است.

وی بیان نمود: پنج تبصره در نظر گرفته شده است. این 5مورد عبارت است از؛ مراسم دسته روی بدون نقل مکان از هیات ها و عدم تمرکز در اماکن خاص باشد. ورود دسته جات به حرم های مطهر ممنوع است. استفاده از طبل و سنج و وسایل مشترک در دسته جات ممنوع است. همچنین مراسم خاصی که در بعضی شهرها و استانها برگزار می گردد به دلیل نوع مراسمات و تجمع افراد امکان برگزاری ندارند.

قاسمی تاکید نمود: در خاتمه اولین جلسه کارگروه مراسم عزاداری محرم و صفر مقرر شد، به دلیل محدودیت زمانی و احتیاج به تصمیم گیری و برنامه ریزی برای روزهای عزاداری ماه محرم، جلسات این کارگروه به صورت هفتگی برگزار گردد.

4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1203

به "ممنوعیت ورود دسته جات به حرم های مطهر در ایام محرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت ورود دسته جات به حرم های مطهر در ایام محرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید