سد کرخه در سلامت کامل، ذخیره فعلی کرخه 34 برابر سد کرج

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر اینکه سد کرخه در سلامت کامل است، گفت: تشدید بارندگی های اخیر موجب شده تا 8.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخزن سد شده و ذخیره فعلی کرخه به بیش از 6 میلیارد مترمکعب برسد که این رقم حدود 34 برابر سد کرج است.

سد کرخه در سلامت کامل، ذخیره فعلی کرخه 34 برابر سد کرج

به گزارش خبرنگاران، محمد حاج رسولی ها در حاشیه بازدید از سد کرخه با تاکید بر این که میزان بارندگی ها از ابتدای سال آبی تاکنون به 290 میلیمتر رسیده است، گفت: سهم جبهه بارشی اخیر کشور (26 اسفندماه تاکنون) از این رقم حدود 85 میلیمتر بوده است که در دو جبهه بارشی 50 میلیمتری و یک جبهه بارشی 15 میلیمتری به وقوع پیوسته است.

وی تاکید نمود: بارندگی مناسب سال آبی جاری موجب شده است که میزان رواناب ها در سطح کشور به حدود 50 میلیارد مترمکعب برسد که بر اساس پیش بینی های انجام شده تا سرانجام سال آبی جاری حدود 30 تا 40 درصد دیگر نیز به حجم رواناب های کشور اضافه می گردد و این رقم به 70 میلیارد مترمکعب خواهد رسید. بنابراین رواناب ایجاد شده 3.5 برابر سال گذشته است.

حاج رسولی ها ادامه داد: از میان 50 میلیارد مترمکعب رواناب ایجاد شده، حدود 20 میلیارد مترمکعب آن در سدها ذخیره شده است و 30 میلیارد مترمکعب آن برای مصرف در بخش های مختلف از جمله مصارف زیست محیطی رهاسازی شده و بخشی از آن نیز به صورت سرریز روانه دریا شده است.

آبگیری 40 تالاب مهم کشور در پی بارندگی های اخیر

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر این که بارندگی های اخیر موجب آبگیری 40 تالاب مهم ایران شده است، مطرح کرد: از ابتدای سال آبی تاکنون دریاچه ارومیه حدود 50 سانتی متر افزایش ارتفاع آب داشته است. در حال حاضر تالاب های شادگان و هورالعظیم خوزستان نیز که سال ها منشأ گرد و غبار بوده اند شرایط مطلوبی پیدا نموده اند.

بنا بر اعلام وزارت نیرو، وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که سد کرخه سیلاب 200 ساله را مهار نموده است، گفت: این سازه توانسته است سیلاب های با دبی متوسط 5900 مترمکعب در ثانیه و یا لحظه ای 8400 مترمکعب در ثانیه را به حدود 2000 تا 2500 مترمکعب در ثانیه تعدیل کند.

حاج رسولی ها گفت: نباید از این نکته مهم غافل بشویم که اگر این سد وجود نداشت، رهاسازی سه برابر خروجی فروردین ماه به پایین دست یک فاجعه بزرگ زیست محیطی را رقم می زد ولی خوشبختانه به برکت وجود این سازه بزرگ سه کیلومتری توانسته ایم این سیلاب را در مخزن سد کنترل کنیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اضافه نمود: با توجه به اینکه پیش بینی می گردد تا سرانجام فروردین ماه و اوایل اردیبهشت شاهد تشدید بارندگی ها و وقوع سیلاب در منطقه باشیم، از این رو پایداری سد و ورودی و خروجی به این سازه به طور کامل تحت کنترل است تا بتوانیم سیلاب های پیش رو را نیز مدیریت کنیم.

وی با تاکید بر این که سد کرخه سال جاری ورودی بی سابقه ای را تجربه نموده است، گفت: در طی این مدت 8.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخزن سد کرخه شده است که در طول دوره آماری این سازه ورودی این چنینی تاکنون به ثبت نرسیده است ولی با این وجود این میزان آب در زمان بندی های مختلف در سد ذخیره و به تدریج تخلیه شده است تا برای سیلاب های بعدی آماده و پیک آن تحت کنترل باشد.

ذخیره فعلی سد کرخه 34 برابر سد کرج است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: تشدید بارندگی و وقوع سیلاب در منطقه موجب شده است تا ذخیره فعلی سد کرخه به بیش از 6 میلیارد مترمکعب برسد که این رقم حدود 34 برابر حجم آب سد کرج است.

حاج رسولی ها در سرانجام تاکید نمود: در حال حاضر سد کرخه و پایداری آن در سلامت کامل است و بیش از 1200 ابزار دقیق این سد به صورت مستمر قرائت می گردد که تا این لحظه شاهد هیچ مسئله ای نبوده ایم.

انسجام سیمره و کرخه به منظور کاهش دبی ورودی به رودخانه کرخه

وجود مخزن سد سیمره در یکی از سرشاخه های اصلی رودخانه کرخه، یاری بی بدیلی در مهار سیلاب جاری در این حوضه آبریز است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران هم با بیان این مطلب اضافه نمود: با توجه به بارش های کم سابقه اخیر در غرب کشور، سد سیمره در استان ایلام توانست حجم بالایی از سیلاب های بالادست حوضه آبریز این سد را کنترل و از ورود سیلاب های مخرب به استان های لرستان و خوزستان جلوگیری کند.

بهروز مرادی اضافه نمود: با دستور وزیر نیرو در ایام ابتدایی سال، با حضور کلیه عوامل اجرایی در محل سد سیمره و آنالیز تمامی جوانب امر، پیروز به کنترل دبی 3080 مترمکعبی ورودی به این سد شدیم.

وی با اشاره به آورد رودخانه سیمره مطرح کرد: چنانچه حجم آورد آب در سد سیمره مهار نمی شد، با ورود آن به پایین دست و سد کرخه که آخرین سد پایین دست آن به شمار می رود، مسائل و روزهای سختی برای مردم خوزستان در تعطیلات ایام نوروز رقم می خورد.

مرادی به ایجاد ظرفیت در مخزن سد سیمره قبل از وقوع سیلاب اشاره و توضیح داد: با توجه به پیش بینی بارش های اخیر، در اسفندماه سال گذشته به میزان 10 متر تراز مخزن را پایین آوردیم که با این اقدام، حدود 400 میلیون مترمکعب ظرفیت برای مهار سیلاب در مخزن ایجاد شد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اضافه نمود: در حوضه کرخه می توان با اعمال تمهیدات فنی و افزایش تراز مخزن سد سیمره (از تراز فعلی 708 تا تراز 716) به میزان 400 میلیون مترمکعب دیگر ذخیره موقت ایجاد کرد که پس از فروکش کردن سیلاب این حجم متناسب با کاهش ورودی به سد سیمره، در فرصت مناسب تخلیه گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 تیر 1398 بروزرسانی: 14 تیر 1398 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 177

به "سد کرخه در سلامت کامل، ذخیره فعلی کرخه 34 برابر سد کرج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سد کرخه در سلامت کامل، ذخیره فعلی کرخه 34 برابر سد کرج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید