روزهایی بد برای زنان

به گزارش شارژ 10، برای بسیاری از زنان و دختران جوان، چند روز مانده تا آغاز سیکل قاعدگی، روزهای کابوس واری است که با درد، خستگی، نفخ شکم و تغییرات خلق وخو همراه است، اما این دوره در خصوص بعضی افراد ممکن است با اتفاق های دیگری هم همراه باشد که روی کیفیت زندگی شان تاثیر بگذارد. برای مثال، شما می دانید که در روزهای قبل از آغاز دوره قاعدگی مغز شما به سمت غذاهای پرکالری گرایش پیدا می نماید و برعکس به غذاهای کم کالری گرایش ندارید؟ (این همان چیزی است که بعضی دختران جوان به آن می گویند عطش بستنی.) با خواندن این مطلب می توانید در خصوص اتفاقاتی که در این روزها برای جسم و روح تان می افتد، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

روزهایی بد برای زنان

دست خودشان نیست

  • در این روزها بیشتر سیگار می کشید
به نظر می رسد، زنان می توانند برخی از اشتباهات شان را به گردن هورمون های خود بیندازند. درواقع به نظر می رسد، عادت های مضر و نامناسب در این ماه تقویت می شوند. یکی از آن ها میل به سیگار کشیدن است. درتحقیقاتی که به تازگی نتایج آن در نشریه روان شناسی عمومی به چاپ رسیده آمده است که زنان در چند روز مانده به شروع دوره قاعدگی شان تمایل بیشتری به سیگار کشیدن پیدا می نمایند و تعداد سیگار متوسطی که در روز می کشند در این روزها افزایش می یابد.

مواظب کیف پول خود باشید

  • در این روزها ممکن است تمایل بی مهاری برای خرج کردن پیدا کنید
شاید شما هم متوجه شده باشید که در چند روز باقی مانده به شروع دوره ماهانه تان تمایل شدیدی به خرید کردن پیدا می کنید و نمی توانید وسوسه خرید آن کیف یا کفش جدید را از ذهن تان بیرون کنید. خب فکر نکنید این اتفاق فقط برای شما می افتد. نتایج تحقیقاتی که در مجله شخصیت و تفاوت های انسانی به چاپ رسیده نشان می دهد، اکثر زنان و خانم های جوان طی 7 روز مانده به شروع قاعدگی شان این حالت را تجربه می نمایند. براساس نتایج این تحقیقات تعیین شده که اکثر زنان در این مقطع زمانی احساس می نمایند، کنترل کمتری روی تمایلات هزینه ای خود دارند و در این دوران بیشتر از هر زمان دیگری ایمپالس های خرید کردن دارند. دکتر کارن پاینه، پروفسور روان شناس می گوید: در این مقطع افزایش میزان استروژن در بدن زنان باعث می گردد که تغییراتی در خلق و خوی آن ها ایجاد گردد، از جمله این تغییرات رفتار غریزی و ناخودآگاه است که یکی از آن ها تمایل به خرید کردن است.

چشم خود را روی فست فودها ببندید

  • در این روزها کشش زیادی به غذاهای پرکالری پیدا می کنید
از لحاظ علمی، از سال ها قبل ثابت شده که زنان در روزهای باقی مانده تا قاعدگی شان تمایل زیادی به برخی غذاهای خاص (از جمله غذاهای پرکالری) پیدا می کردند اما واقعا علت این گرایش نسبتا عجیب چیست؟ مطالعه ای که نتیجه آن در شماره دسامبر 2010 نشریه تحقیقات روی مغز به چاپ رسیده در این مورد توضیحاتی ارائه داده است: در این مطالعه پژوهشگران با شیوه تصویربرداری مگنتیک رزونانس (که نوعی MRI محسوب می گردد) از مغز درحال فعالیت تصویربرداری انجام دادند. وقتی به این گروه تصاویر غذاهای پرکالری و پرچربی نشان داده می شد، در زنانی که در روزهای قبل از شروع دوره قاعدگی شان نبودند فعالیت های مغزی آن ها تا حدودی افزایش می یافت اما در زنانی که در روزهای قبل از شروع قاعدگی خود بودند تصاویر غذاهای پرکالری، افزایش واضح فعالیت مغز را ایجاد می کرد ولی تصاویر غذاهای کم کالری هیچ افزایشی را ایجاد نمی کرد.

اگر آسم دارید، این روزها بیشتر مواظب باشید

  • بیماری هایی که شدیدتر می شوند
حدود 75درصد از زنان و خانم های جوان دچار برخی علائم مرتبط با سندرم قبل از شروع دوره قاعدگی (از قبیل نفخ شکم، سردرد، خستگی و علائم مشابه) هستند اما خبر بد برای بخشی از زنان این است که اگر آن ها دچار مسائل و بیماری های خاصی باشند ممکن است طی یک هفته مانده تا شروع دوره قاعدگی حالت بیماری و مسائل آن ها تشدید گردد. دکتر الن وارن فریمن، پروفسور و رئیس بخش بیماری های زنان و زایمان دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: شایع ترین حالتی که مسائل آن تشدید می گردد بیماری های زنان است، برای مثال طی یک هفته مانده به شروع دوره قاعدگی بیماری مثل آندومتریوز- وجود بافت نابجا در رحم- تشدید می گردد، برخی بیماری های دیگر هم ممکن است در این دوران همین حالت را پیدا نمایند. نتایج مطالعه ای که در نشریه ژورنال آسم در سال 2011 به چاپ رسیده نشان می دهد، در گروهی از زنان علائم و حملات بیماری آسم در یک هفته مانده به شروع دوره قاعدگی تشدید می گردد. دکتر فریمن می گوید: این مسئله احتمالا ناشی از تاثیرات هورمون های ترشح شده در این دوران روی سیستم عصبی مرکزی است اما مطالعات بیشتری باید در این زمینه انجام گردد زیرا برخی ها معتقدند ، بسیاری از بیماری های مزمن در این دوره تشدید می شوند.

برخی ها غمگین می شوند برخی ها شاد

  • خلق وخوی عجیب و غریب
تصور عمومی این است که در روزهای کوتاه مانده تا شروع دوره قاعدگی برای زنان و خانم های جوان روزهای بد و ناراحت نماینده ای است که در آن روزها بیشتر گریه می نمایند و بیشتر افسرده هستند. خب این تصور در خصوص گروهی از زنان درست است در مطالعه ای که انجمن ملی روان پزشکی کانادا و گروه تحقیقات مرکز طب زنان بیمارستان کالیاری به صورت مشترک انجام دادند، تعیین شد که اکثریت زنان پیش از شروع سیکل قاعدگی شان دچار حالت های روحی و روانی نامناسبی می شوند که آن را جزو PMS (سندرم پیش از شروع قاعدگی) می دانند اما در این میان برخی از زنان هم هستند که در این دوران احساس می نمایند حال روحی شان خوب است. نتایج تحقیقی که در نشریه سایکو نرو اندوکرینولوژی به چاپ رسیده مدعی شده است که در 13درصد زنان مورد مطالعه، وضعیت روحی و احساس شادی در روزهای قبل از شروع دوره قاعدگی شان بالاتر از معمول است. دکتر جف کیزتر، پروفسور علوم بیماری های زنان و زایمان که در دانشگاه پادوا ایتالیا به تحصیل مشغول است، می گوید: به نظر می رسد که این گروه از زنان با تغییر هورمون های خود دچار بالا و پایین شدن خلق و خو می شوند. این گروه پس از شروع دوره قاعدگی احساس اضطراب و گاه افسردگی دارند و برای همین احساس می نمایند که در روزهای قبل از شروع دوره قاعدگی خود حال بهتری دارند. دکتر کیزتر در ادامه می گوید: خلق و خو و روحیه انسان ها تابع متغیرهای فراوانی است اما در زنان میزان بالا و پایین شدن هورمون ها یکی از عوامل تاثیرگذار روی موضوع است. آقایان باید بدانند که زنان به دلیل بالا و پایین رفتن هورمون های شان در دوران قبل از شروع دوره قاعدگی روحیات خاصی دارند و ممکن است خلق و خوی آن ها متغیر باشد.منبع: برترین ها
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 360

به "روزهایی بد برای زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزهایی بد برای زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید