رشد حقوق کارکنان دولت در 2 سال گذشته چقدر بوده است؟

به گزارش شارژ 10، تهران (پانا) - طبق آخرین مصوبات هیات وزیران و گزارش سازمان تامین اجتماعی در دو سال گذشته و هم زمان با شیوع کرونا، حقوق کارکنان دولت 34 درصد و مستمری بازنشستگان 2.5 برابر رشد داشت.

رشد حقوق کارکنان دولت در 2 سال گذشته چقدر بوده است؟

به گزارش ایرنا، همه گیری بیماری کرونا طی روزهای پایانی سال 98 و ادامه آن تا کنون کشورها را با مخاطرات بسکمک روبه رو کرد و این مسائل برای دولت وقت با اعمال تحریم های ظالمانه چند برابر بود. سلامت و معیشت مردم مهمترین دغدغه دولت بود و مسوولین در شرایطی که به دنبال تامین دارو و وسایل بهداشتی مورد نیاز جامعه بودند باید راهکارهایی را برای بهبود معیشت مردمی که از شیوع بیماری متضرر شده بودند ارائه می کردند.

بیمه بیکاری، پرداخت تسهیلات بانکی به کسب و کارهای آسیب دیده و یارانه معیشتی از جمله اقدامات دولت در این مدت بود. علاوه بر این افزایش حقوق کارکنان، همسان سازی حقوق و افزایش دستمزد کارگران نیز از دیگر اقدامات اجرا شده در دو سال گذشته بود و بیشترین کمک به حقوق بگیران ثابت و بازنشستگان در سال 99 صورت گرفت.

جزییات افزایش حقوق کارکنان دولت در سال 98 و 99

بررسی مصوبات هیات وزیران درخصوص میزان افزایش حقوق کارکنان طی دوسال گذشته حاکی از این است که در سال 98 حداقل حقوق شاغلان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مبلغ 15میلیون و 630 هزار ریال معین شد به طوری که حداقل افزایش حقوق نسبت به سال 1397 از مبلغ چهار میلیون و 400 هزار ریال کمتر نباشد.

برهمین اساس، حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال 1398، 18 درصد نسبت به سال 1397 افزایش یافت به طوری که حداقل افزایش حقوق نسبت به سال 1397 از مبلغ 4 میلیون و 400 هزار ریال کمتر نباشد.

همچنین حداقل حقوق بازنشستگان به میزان 15 میلیون و 785 هزار ریال و حداکثر حقوق آنان نیز هفت برابر حداقل حقوق بازنشستگی معین شد.

حقوق شاغلین دستگاه های اجرایی در سال 1399، 15 درصد نسبت به سال 1398 افزایش یافت به طوری که پس از افزایش مذکور، حکم حقوقی آنان از 28 میلیون ریال کمتر نخواهد بود.

هم چنین، حداقل حقوق و مزایای مستمر شاغلین دستگاه های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری به استثنای مشمولین قانون نظام هماهنگی پرداخت کارکنان دولت در سال 1399 به میزان 17 میلیون و 974 هزار و 500 ریال و حداکثر حقوق و مزایای مستمر این قبیل کارکنان به میزان هفت برابر حداقل حقوق مذکور در این بند معین می شود.

حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق های بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح در سال 1399، 15 درصد نسبت به سال 1398 افزایش داشت، پس از افزایش مذکور، حکم حقوق بازنشستگان متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، از 28 میلیون ریال کمتر نبود.

همچنین، حداقل حقوق بازنشستگان به میزان 18 میلیون و 152 هزار و 750 ریال و حداکثر حقوق آنان نیز هفت برابر حداقل حقوق بازنشستگی معین شد.

بررسی میزان افزایش حقوق پس از همه گیری کرونا

بهمن سال 98 بود که اخبار شیوع بیماری کرونا در رسانه ها منتشر شد. مقایسه میزان افزایش حقوق کارکنان دولت از زمان همه گیری تا اواسط سال 99 (مهرماه) نشان می دهد که افرادی که دریافتی آنها کمتر از چهار میلیون ریال بوده 53 درصد به حقوقشان افزوده شده و حقوق کمتر از 6 میلیون نیز 45 درصد و حقوق های 6 تا 10 میلیون نیز 34 درصد افزایش حقوق داشتند.

برهمین اساس، بیشترین افزایش حقوق برای دریافتی های پایین بوده است.

براساس این گزارش، مستمری بازنشستگان هم در این مدت رشد داشته و در کنار آن همسان سازی حقوق هم اعمال شده است. براساس آخرین گزارش اعلامی سازمان تامین اجتماعی، افرادی که در سال 98 یک و میلیون و 600 هزارتومان مستمری می گرفتند در فروردین سال جاری چهار میلیون و 300 هزارتومان می گیرند. یعنی آنهایی که 30 سال خدمت کردند بیش از 2.5 برابر حقوق آنها از اضافه شده است. آنهایی که خدمت آنها 20 سال بوده حقوقی که در فروردین سال 1400 گرفتند سه میلیون و 900 هزارتومان بوده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1672

به "رشد حقوق کارکنان دولت در 2 سال گذشته چقدر بوده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد حقوق کارکنان دولت در 2 سال گذشته چقدر بوده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید