رشد اومیکرون در بافت ریه 10 برابر کُندتر است ، سال جاری برای عید محدودیتی نیست اما باید مراقب بود

به گزارش شارژ 10، آمار های روزانه وزارت بهداشت، از شرایط بیماری کرونا در کشور، نشان می دهد به آرامی در حال گذر از موج ششم هستیم، اما باید مراقب آرامش قبل از توفان بود.

رشد اومیکرون در بافت ریه 10 برابر کُندتر است ، سال جاری برای عید محدودیتی نیست اما باید مراقب بود

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، وقتی به آمار های روزانه کرونا نگاه می کنیم، احساس خوبی پیدا می کنیم از اینکه موارد ابتلاء، بستری و مرگ و میر بیماران کرونایی فرایند نزولی پیدا نموده است. اما، نکته ای که نباید بی اعتنا از کنار آن عبور کرد، آرامش قبل از توفان است.

علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با بیان اینکه از هفته اول اسفند فرایند نزولی بیماری کرونا شروع شده است، گفت: تهران بزرگ ترین مبدا سفر های نوروزی است و احتمالاً در ایام نوروز با کاهش جمعیت استان و بار مراکز درمانی و بهداشتی روبرو می شویم، اما در هفته های سوم و چهارم فروردین که مسافران نوروزی از سفر باز می گردند، ممکن است شرایط متفاوتی را تجربه کنیم.

وی با ابراز امیدواری نسبت به کاهش مسائل و چالش های ناشی از کرونا در سال آینده، اضافه کرد: از این رو آمادگی کامل در ایام نوروز و هفته های بعد از تعطیلات بسیار ضروری و مستلزم اجرای پکیج ها و برنامه های مدیریتی برای مقابله با بیماری است.

در همین حال، پیغام طبرسی عضو کمیته علمی کشوری کووید 19، با عنوان این مطلب که نسبت به دو هفته پیش آمار کرونا کاهش یافته و امیدواریم این فرایند ادامه داشته باشد و شرایط به نقشه قبلی برگردد، گفت: واکسیناسیونی که انجام شد، موجب شده کرونا فروکش کند و این شرایط مرهون واکسیناسیون است.

وی یادآور شد: کسانی که واکسن نزدند و یا اینکه کرونا نگرفتند و بیماری پیش زمینه ای دارند باید حتماً دقت نمایند. سال جاری برای عید محدودیتی نیست، اما کماکان باید مراقب به افرادی باشیم که بیماری پیش زمینه ای دارند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد: در این دو سال که از پاندمی کرونا می گذرد دریافتیم که افراد بیشتری درگیر شدند و بعد از واکسیناسیون شدت بیماری کمتر شد و اگر همین فرایند ادامه یابد کووید 19 بیماری خواهد شد که با ما هست، اما مسائلش کمتر می گردد.

وی اضافه کرد: واکسن یک نفع فردی دارد و کسی که واکسینه شده کرونا بگیرد بیماری را شدید نمی گیرد و نمی میرد مگر اینکه در گروه خاصی باشد. بعلاوه واکسن یک نفع جمعی دارد و وقتی افراد واکسن می زنند کرونا هم بگیرند کمتر به دیگران منتقل می نمایند.

حالا دو سال است که سفر های نوروزی به علت کرونا، با محدودیت هایی اجرا شده است و بعضی از هموطنان نیز حاضر نشده اند در دو سال گذشته به مسافرت بفرایند. اما، با توجه به برنامه واکسیناسیون کشوری و اینکه خیلی ها، 2 دوز واکسن تزریق نموده اند و البته چند میلیون نفری هم 3 دوز واکسن زده اند، اشتیاق برای رفتن به مسافرت در نوروز 1401، شدت گرفته است.

لذا، کادر درمان این نگرانی را دارند که رفت و آمد های نوروزی بدون توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی انجام گردد و همین مسئله منجر به چرخش ویروس گردد و در نهایت، در نیمه دوم فروردین 1401، دوباره آمار کرونا صعودی گردد.

از همین رو، ضروری است برای تکرار نشدن روز های سخت کرونایی در کشور، تدابیر مناسب بهداشتی اندیشیده گردد تا بتوان از وقوع توفان کرونا در نیمه دوم فروردین 1401، پیشگیری کرد.

تجربه در کشور های دیگر نشان داده است، با وجود فرایند خوب واکسیناسیون در کشور های اروپایی و آمریکا، اما همچنان آن ها درگیر موج نو کرونا شده اند و از همین رو افراد بالای 18 سال و کسانی که 3 ماه از تزریق دوز دوم واکسن آن ها گذشته باید برای دریافت دوز سوم واکسن کرونا به مراکز درمانی وزارت بهداشت مراجعه نمایند. بعلاوه تأثیر دوز سوم واکسن 80 درصد از ابتلاء به سویه اومیکرون پیشگیری خواهد نمود و این موضوع دستاورد خوبی برای افراد است.

یافته های یک مطالعه نو نشان می دهد که اومیکرون 70 برابر سریع تر از سویه دلتا در نای و ریه ها تکثیر می گردد. با وجودی که سرعت تکثیر اومیکرون در مقایسه با سویه دلتا 70 برابر بیشتر است، اما یافته ها نشان می دهد رشد سویه نو در بافت ریه 10 برابر کُندتر است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 102 هزار و 159 نفر و جانباختگان کرونایی نیز به 138 هزار و 260 نفر رسید.

تا کنون 6 میلیون و 747 هزار و 70 نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. ضمن اینکه سه هزار و 428 نفر از بیماران در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها بستری هستند.

در حال حاضر 148 شهرستان در شرایط قرمز، 196 شهرستان در شرایط نارنجی، 101 شهرستان در شرایط زرد و 3 شهرستان در شرایط آبی قرار دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2022

به "رشد اومیکرون در بافت ریه 10 برابر کُندتر است ، سال جاری برای عید محدودیتی نیست اما باید مراقب بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد اومیکرون در بافت ریه 10 برابر کُندتر است ، سال جاری برای عید محدودیتی نیست اما باید مراقب بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید