دستکشی که دست مصنوعی را به دست واقعی تبدیل می نماید!

به گزارش شارژ 10، پژوهشگران آمریکایی، نوعی دستکش الکترونیکی ابداع نموده اند که می تواند به دست مصنوعی یاری کند تا ویژگی های یک دست واقعی را داشته باشد.

دستکشی که دست مصنوعی را به دست واقعی تبدیل می نماید!

به گزارش شارژ 10 و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه پردو، افرادی که به هر دلیلی از داشتن دست محروم هستند، با چالش های سخت بسیاری در زندگی روبرو می شوند. این مسائل، آنها را وادار می نماید از فناوری هایی مانند دست مصنوعی استفاده نمایند.

پژوهشگران دانشگاه پردو(Purdue University)، یک دستکش الکترونیکی ابداع نموده اند که روی دست مصنوعی را می پوشاند تا انعطاف پذیری، گرما، ظاهر و احساس دست طبیعی را پیدا کند. این دستکش می تواند فشار، دما و رطوبت را احساس کند.

اگرچه یک دست مصنوعی معمولی هم می تواند به بازیابی حرکت یاری کند اما این دستکش الکترونیکی با تقلید ویژگی های واقعی دست انسان در فعالیت های روزانه، نقش این فناوری را در زندگی بهبود می بخشد. این دستکش می تواند با یاری کردن به کاربر برای حضور در جامعه، به بهبود سطح سلامت روحی او نیز یاری کند.

پژوهشگران در ساخت دستکش الکترونیکی، از حسگرهای انعطاف پذیر و تراشه های سیلیکونی کوچک استفاده نموده اند و آنها را روی دستکشی از جنس نیتریل قرار داده اند. این دستکش، به یک ساعت مچی مخصوص متصل می گردد که امکان نمایش داده های حسی و انتقال از راه دور را در زمان واقعی فراهم می نماید.

چی هوآن لی(Chi Hwan Lee)، استادیار مهندسی دانشگاه پردو و سرپرست این پروژه گفت: ما مفهوم جدیدی از دستکش الکترونیکی انعطاف پذیر را بر مبنای دستکشی از جنس نیتریل ارائه داده ایم تا با شکل واقعی دست متناسب باشد. دستکش الکترونیکی، با حسگرهایی قابل انعطاف ساخته شده تا بتواند اطلاعات گوناگونی مانند فشار، دما، رطوبت و سیگنال های الکتروفیزیولوژیک را جمع آوری کند و به طور همزمان، انعطاف، ظاهر و حتی گرمای دست واقعی را داشته باشد.

لی و گروهش امیدوارند که ظاهر و قابلیت های دستکش الکترونیکی بتواند به سلامت دست مصنوعی کاربران یاری کند و امکان حضور راحت تر آنها را در جامعه فراهم سازد. این دستکش، برای رنگ های متفاوت پوست در دسترس است و ویژگی های طبیعی دست مانند اثر انگشت و ناخن را نیز دارد.

لی اضافه کرد: کاربرانی که با استفاده از دست مصنوعی، احساس ناخوشایندی پیدا می نمایند، می توانند این دستکش را در موقعیت های گوناگون از جمله بافت های اجتماعی به کار ببرند.

فرآیند ساخت دستکش الکترونیکی، مقرون به صرفه است و قابلیت فراوری انبوه را دارد. این ویژگی دستکش، آن را در مقایسه با فناوری های مشابه، به گزینه خوبی برای کاربران تبدیل می نماید. فناوری هایی که مشابه این دستکش هستند، هزینه بالایی به همراه دارند و نمی توانند ویژگی های مشابه دست واقعی را ارائه دهند.

پژوهشگران در حال حاضر در جستجوی یافتن شرکایی برای همکاری در آزمایش های بالینی و یا متخصصانی در حوزه اعضای مصنوعی هستند.

لی ادامه داد: ما سعی داریم ابزار پوشیدنی گوناگونی در حوزه زیست پزشکی ابداع کنیم و هدف نهایی ما این است تا این ابزار را از آزمایشگاه بیرون ببریم و با آنها به مردم یاری کنیم.

این فناوری، در مجله NPG Asia Materials به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 311

به "دستکشی که دست مصنوعی را به دست واقعی تبدیل می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستکشی که دست مصنوعی را به دست واقعی تبدیل می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید