درمان قطعی دومین بیمار مبتلا به اچ آی وی

به گزارش شارژ 10، خبرنگاران: پزشکان می گویند شخصی که به ویروس آچ آی وی مبتلا بوده، کاملا معالجه شده است. این فرد که در لندن زندگی می نماید دومین فرد مبتلا به ویروس اچ آی وی، در دنیا است که به طور کامل معالجه شده است.

درمان قطعی دومین بیمار مبتلا به اچ آی وی

اَدام کاستیلخو، که به ویروس آچ ای وی مبتلا بود 30 ماه قبل استفاده از دارو های ضد رترو ویروسی را متوقف کرد، ولی پس از گذشت 30 ماه هنوز نشانه ای از وجود عفونت اچ آی وی در بدن او دیده نمی گردد.

اَدام کاستیلخو: می خواهم پیغام آور امید باشم

دارو های ضد رترو ویروسی دارو هایی هستند که از آن ها بیشتر برای درمان عفونت ویروس نقص ایمنی اکتسابی استفاده می گردد.

به گزارش نشریه طبی لانست، استفاده ازدارو هایی که درمان نماینده عفونت اچ آی وی هستند، در مداوای اَدام کاستیلخو، موثر واقع نشده بود، ولی مداوا به وسیله سلول های بنیادی که برای معالجه بیماری سرطانش بود سبب از بین رفتن ویروس اچ آی وی شد.

اهدا نمایندگان این سلول های بنیادی دارای ژن غیر معمولی هستند که قادر بودند از آقای کاستیلخو، در برابر ویروس اچ آی وی، محافظت نمایند.

در سال 2011، تیموتی براون که به بیمار برلین شهرت دارد اولین شخصی بود که سه سال و نیم پس از مداوایی مشابه، نشانه ای از عفونت آچ آی وی، در او دیده نشد.

به نظر می رسد پیوند های سلول بنیادی به وسیله تعویض سلول های ایمنی بیمار با سلول های اهدا نماینده که در مقابل عفونت اچ آی وی، مقاوم است، مانع تکثیر ویروس در بدن بیمار می گردد.

آَدم کاستیلخو که اکنون 40 ساله است، و عنوان بیمار لندنی را دارد، پس از آنکه پزشکان معالجش اظهار داشتند که هیچ ویروس فعال اچ آی وی، در خون، منی یا نسوجش مشاهده نمی گردد، تصمیم گرفت هویت خود را آشکار کند.

از زمانی که پزشکان معالج او برای اولین بار اعلام کردند که دیگر آلوده به ویروس نیست اکنون یک سال می گذرد و هنوز هم نشانه ای از این ویروس در بدنش مشاهده نمی گردد.

پرفسور راویندارا کومار گوپتا، از دانشگاه کمبریج به بی بی سی گفت: به طور تقریبا یقین می توان گفت که این نشانه مداوای عفونت اچ آی وی، است.

او اضافه نمود از هنگامی که بدون استفاده از دارو های ضد رتروویروس، بیماری شخص مبتلا به ویروس اچ آی وی، فروکش نموده، دو سال و نیم می گذرد.

یافته های ما نشان می دهد که استفاده از پیوند سلول بنیادی به عنوان وسیله ای برای مداوای عفونت اچ آی وی، را که اولین بار بر روی بیمار برلین صورت گرفت، می توان تکرار کرد. .

ولی میلیون ها نفری را که در سراسر دنیا به ویروس اچ آی وی مبتلا هستند نمی توان با استفاده از این روش معالجه کرد.

درمان تهاجمی در اصل برای معالجه بیماران مبتلا به سرطان بود نه برای مداوای ابتلای آنان به ویروس اچ آی وی؛ و در حال حاضر هنوز دارو های ضد این ویروس بسیار موثر هستند و با استفاده از آن اشخاص مبتلا به ویروس اچ آی وی، می توانند سال ها در سلامت زندگی نمایند.

پرفسور گوپتا می گوید: باید توجه داشت که این نوع درمان، خطر بسیار زیادی دارد و برای بیماران مبتلا به ویروس اچ آی وی، که با داشتن بیماری خونی بدخیمی که زندگی شان را تهدید می نماید، تنها به عنوان آخرین حربه برای معالجه به کار می رود.

از این رو، این طور نیست که بتوان برای معالجه تمام بیماران مبتلا به اچ آی وی، که در حال حاضر با نتیجه مثبت از دارو های ضد رتروویرس، استفاده می نمایند، از این متد جدید استفاده کرد. .

ولی به هر حال با این روش تازه شاید بتوان امیدوار بود که در آینده دستیابی به نحوه جدید معالجه به وسیله ژن درمانی امکان پذیر خواهد بود.

این روش درمان چگونه کار می نماید؟

در سراسر دنیا سی سی آر پنج، (پروتئینی که سطح گلبول های سفید را می پوشاند) متداول ترین گیرنده ویروس اچ آی وی یک، یعنی نوعی از ویروسی است که به داخل سلول ها نفوذ می نماید.

ولی عده بسیار کمی از مردمی که در برابر ویروس اچ آی وی مقاومند، دارای دو گیرنده خاموش و غیرفعال سی سی آر پنج هستند؛ و این به این معنی است که ویروس نمی تواند آنطور که به طور عادی سلول های بدن را آلوده می نماید، در سلول های این اشخاص نفوذ کند.

پژوهشگران می گویند ممکن است با استفاده از ژن درمانی، بتوان به گیرنده های سی سی آر پنج، در افراد مبتلا به عفونت اچ آی وی، حمله کرد؛ و این همان گیرنده ای است که هی جیانکو، دانشمند چینی که اکنون زندانی است هنگام خلق اولین نوزادان با ژن دستکاری شده، روی آن کار می کرد.

آیا این یک معالجه دائمی است؟

آزمایش ها نشان می داد که سلول های ایمنی افراد اهدا نماینده، جای 99 درصد سلول های ایمنی آقای کاستیلخو، را گرفته است.

ولی در بدن او مانند آقای براون، هنوز بقایای ویروس اچ آی وی وجود دارد؛ و غیر ممکن است بتوان با قاطعیت کامل گفت که این ویروس هرگز باز نخواهد گشت.

آقای کاستیلخو به روزنامه نیویورک تایمز گفته موقعیت او کاملا استثنایی است و می گوید: می خواهم پیغام آور امید باشم. نمی خواهم مردم فکر نمایند که من را (برای این آزمایش) انتخاب نموده بودند. نه این کاملا تصادفی بود. هنگامی که این رخ داد من در مکان درست و شاید زمان درست قرار داشتم

پرفسور شارون لوین، از دانشگاه ملبورن استرالیا می گوید: با توجه به نمونه برداری های متعدد از سلول ها در اینجا، و عدم مشاهده یک ویروس سالم و بی عیب، آیا می توان گفت بیمار لندنی مبتلا به اچ آی وی، واقعا معالجه شده است؟

داده های اضافی در گزارش هایی که با تحت نظر داشتن این بیمار تهیه شده، مطمئنا امیدوارنماینده است، ولی در نهایت تنها زمان به ما پاسخ خواهد داد.

منبع: bbc

منبع: برترین ها
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1059

به "درمان قطعی دومین بیمار مبتلا به اچ آی وی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان قطعی دومین بیمار مبتلا به اچ آی وی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید