دانستنی هایی درباره گلودرد میکروبی

به گزارش شارژ 10، در صورت عدم درمان مناسب، گلودرد استرپتوکوکی می تواند موجب بروز بعضی عوارض گردد؛ به عنوان مثال، شما می توانید تب روماتیسمی را تجربه کنید که مفاصل و سییستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد.

دانستنی هایی درباره گلودرد میکروبی

به گزارش گلودرد میکروبی یا گلودرد استرپتوکوکی یک عفونت باکتریایی است که می تواند موجب احساس درد و خراشیدگی در گلو گردد.

در صورت عدم درمان، گلودرد استرپتوکوکی می تواند به عوارضی مانند التهاب کلیه یا تب روماتیسمی منجر گردد. تب روماتیسمی نیز می تواند به ملتهب و دردناک شدن مفاصل، بروز راش پوستی، یا آسیب دریچه قلب منجر گردد.

گلودرد استرپتوکوکی بیشتر در بچه ها شایع است، اما می تواند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما یا فرزندتان با نشانه ها یا علائم گلودرد استرپتوکوکی روبرو هستید برای آنالیز دقیق شرایط و دریافت درمان باید به پزشک مراجعه کنید. در ادامه با این بیماری بیشتر آشنا می شویم.

اگرچه گلودرد استرپتوکوکی دارای بعضی علائمی مشابه با علائم سرماخوردگی یا آنفلوآنزا است، اما عوامل بیماری زای متفاوتی موجب هر یک از این بیماری ها می شوند. به عنوان مثال، بیشتر موارد سرماخوردگی از راینوویروس ها یا کروناویروس ها ناشی می شوند. همچنین، دانشمندان می توانند سویه های آنفلوآنزا را جدا نمایند و بر همین اساس قادر به فراوری واکسن آنفلوآنزا هستند.

گلودرد استرپتوکوکی، به ویژه در صورت عدم درمان، همانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا بسیار واگیردار است. چهار سویه اصلی از استرپتوکوک وجود دارند که شامل گروه های A، B، C و G می شوند. شما احتمالا باید بیشتر نگران گروه A باشید که موجب علائم تنفسی فوقانی و تب مرتبط با گلودرد استرپتوکوکی می گردد. این در شرایطی است که گروه B موجب بیماری می گردد که خطرات جدی برای جنین زنان باردار را موحب می گردد. اگر باردار هستید باید برای حصول اطمینان از سلامت نوزاد آزمایش های لازم را طی این دوران انجام دهید.

عوامل مختلفی در ابتلا به گلودرد استرپتوکوکی نقش دارند که مهم ترین آن قرار دریافت در معرض میکروب است. با این وجود، سلامت کلی شما نیز نقش مهمی در ابتلا به بیماری ایفا می نماید. همچنین، شرایط سلامت شما بر طول دوره بیماری نیز تاثیرگذار است.

به عنوان مثال، اگر سیستم ایمنی بدن شما به واسطه ویروس اچ آی وی یا اختلالی دیگر در معرض خطر قرار گرفته باشد، ممکن است هرچه بیشتر مستعد ابتلا به گلودرد استرپتوکوکی باشید. همچنین، سیستم ایمنی ضعیف و در معرض خطر قرار گرفته احتمال ابتلا به گلو درد ناشی از یک عفونت قارچی را افزایش می دهد.

اگر به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا شوید، میکروب ها در ارسال پیغام خود تاخیر نخواهند داشت. گلو درد معمولا به سرعت شکل می گیرد. همچنین، فرد تورم و قرمزی لوزه ها همراه با لکه ها یا رگه هایی سفید رنگ از چرک را تجربه خواهد نمود.

البته، ممکن است شما این علائم را تجربه کنید، اما به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا نباشید. ذکر این نکته اهمیت دارد، زیرا افراد بسیاری به پزشک خود اصرار می نمایند تا برای درمان بیماری آن ها آنتی بیوتیک تجویز کند. در شرایطی که آنتی بیوتیک می تواند با استرپتوکوک که یک باکتری بیماری زا است مقابله کند، اما تجویز آنتی بیوتیک در مواردی که فرد با سرماخوردگی یا آنفلوآنزا با منشا ویروسی روبرو است یاریی به درمان بیماری نخواهد نمود. مصرف بی دلیل و بیش از حد آنتی بیوتیک ها می تواند به شکل گیری سویه های مقاوم تر میکروب ها منجر گردد.

گلودرد استرپتوکوکی می تواند هر فردی در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد، اما این بیماری بیشتر بین بچه ها شایع است. توسعه پادتن ها برای مقابله با باکتری ها در بچه ها همچنان تکمیل نشده است. در نتیجه، آن ها اغلب علائم شدیدتری مانند حالت تهوع و استفراغ را تجربه می نمایند.

تامین آب مورد احتیاج بدن زمانی که بیمار حالت تهوع و استفراغ را تجربه می نماید از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به دلیل احساس درد در گلو ممکن است تمایلی به مصرف غذا و نوشیدنی نداشته باشید، اما باید تعادل مایع در بدن خود را حفظ کنید. کم آبی بدن می تواند احساس بدتری در شما ایجاد کند.

بیمار مبتلا به سرماخوردگی کمتر تب می نماید، اما این علامت در عفونت های استرپتوکوکی شایع است. همانند گلو درد، این تب نیز معمولا سریع ظاهر می گردد. تب ممکن است از مرز 101 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) عبور کند، از این رو، باید به دمای بدن توجه داشته باشید. دمای بالای بدن می تواند به عوارض سلامت دیگر منجر گردد.

اگر تب به 103 درجه فارنهایت (39.4 درجه سلسیوس) یا بیشتر رسیده است باید یاری پزشکی فوری دریافت کنید.

آیا هنگام سرفه یا عطسه همچنان با دست جلوی دهان خود را می گیرید؟ اگر این گونه است، هر چیزی که لمس می کنید می تواند با میکروب ها آلوده گردد. گلودرد استرپتوکوکی بسیار واگیردار است، از این رو، باید از روش های مناسب برای پیشگیری از پخش شدن آن بهره ببرید.

هنگام عطسه و سرفه از یک دستمال برای پوشاندن دهان و بینی خود بهره ببرید. اگر دستمال در دسترس شما نیست از آستین لباس نزدیک شانه و نه دست خود بهره ببرید. از این طریق احتمال انتقال میکروب ها به فرد دیگر کاهش می یابد.

دستگاه های رطوبت ساز می توانند به شکل گیری احساس بهتر در فرد بیمار به واسطه مرطوب نگه داشتن جهت های بینی و گلو یاری نمایند. استفاده از این دستگاه ها در وهله نخست ممکن است از ابتلا به بیماری نیز پیشگیری کند. بینی نخستین خط دفاعی در برابر میکروب ها است و زمانی که جهت های بینی بسیار خشک هستند، محیط بهتری برای ورود و فعالیت میکروب ها فراهم می گردد.

دستگاه های رطوبت ساز دارای اسانس سوز می توانند فواید بیشتری را نیز ارائه نمایند. روایحی مانند وینترگرین و نعناع بیابانی گیرنده های بو در بینی را تحریک می نمایند. از آنجایی که ذهن به بدن شما می گوید چه کاری انجام دهد، پژوهشگران بر این باورند که آروماتراپی یا رایحه درمانی می تواند به تقویت سیستم ایمنی نیز یاری کند.

به دلیل احساس درد در گلو، فرد مبتلا به گلودرد استرپتوکوکی ممکن است تمایل چندانی به غذا خوردن نداشته باشد. اما بدن برای مبارزه با عفونت به کالری احتیاج دارد. مصرفی بستنی یخی می تواند به تسکین گلودرد و دریافت مقداری مواد مغذی یاری کند. اگر یک سبک زندگی بدون لبنیات را دنبال می کنید می توانید از بستنی های وگان بهره ببرید.

افزون بر این، نوشیدنی های گرم ممکن است به تسکین گلو درد و تقویت سیستم ایمنی یاری نمایند. انواع مختلف چای حاوی آنتی اکسیدان هایی برای مبارزه با رادیکال های آزاد و یاری به بهبودی هستند. بعضی پژوهش ها نشان داده اند که کاتچین های موجود در چای می توانند به نابودی بعضی ویروس ها یاری نمایند. اگرچه گلودرد استرپتوکوکی منشا باکتریایی دارد، شما می توانید از این طریق خطر ابتلا به یک عفونت ثانویه را کاهش دهید.

در شرایطی که آب پرتقال حاوی سطوح بالای ویتامین C است، اما اسید سیتریک موجود در آن می تواند دیواره داخلی گلو را تحریک کند. اگر قصد دارید مصرف ویتامین C خود را افزایش دهید بهتر است تا زمان بهبودی کامل گلودرد استرپتوکوکی از مکمل ها بهره ببرید.

افزون بر این، کپسایسین موجود در غذا های تند نیز می تواند موجب تحریک جهت های هوایی متورم بیمار گردد. در زمان ابتلا به گلودرد استرپتوکوکی بهتر است غذا هایی ساده و با چاشنی کم مصرف کنید. یک کاسه سوپ سبزیجات می تواند بدون تشدید درد گلو بعضی مواد مغذی را نیز در اختیار بدن شما قرار دهد.

اگر ابتلا به گلودرد استرپتوکوکی در شما تشخیص داده شده است، پس از شروع دوره مصرف آنتی بیوتیک باید حداقل برای 24 ساعت نخست در خانه بمانید. در غیر این صورت، خطر انتقال بیماری به دیگران وجود دارد.

همچنین، استراحت کافی به تسریع فرایند بهبودی یاری می نماید. اعمال فشار بیش از حد به بدن می تواند به تشدید بیماری منجر گردد و زمان بیشتری را دور از مدرسه یا محل کار خود سپری کنید.

دست های خود را به طور منظم شسته و از محصولات ضد عفونی نماینده بهره ببرید

شستشوی منظم دست ها و ضدعفونی کردن آن ها یکی از بهترین اقدامات برای پیشگیری از سرایت بیماری به دیگران است. پیش از این که آبکشی را انجام دهید، دست های خود را حداقل 15 تا 20 ثانیه با صابون بشویید.

اگر به آب و صابون دسترسی ندارید می توانید از محصولات ضد عفونی نماینده دست برای پیشگیری از پخش شدن میکروب ها بهره ببرید. دست های خود را تا زمانی که ژل ضد عفونی نماینده را تا زمانی که به خوبی جذب شده و خشک گردد به هم بمالید.

شما می توانید با عوارض گلودرد استرپتوکوکی روبرو شوید

در صورت عدم درمان مناسب، گلودرد استرپتوکوکی می تواند موجب بروز بعضی عوارض گردد. به عنوان مثال، شما می توانید تب روماتیسمی را تجربه کنید که مفاصل و سییستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین، گلودرد استرپتوکوکی می تواند موجب آسیب بلند مدت به قلب و دریچه های آن گردد، از این رو، دریافت درمان مناسب اهمیت دارد.

از دیگر عوارض گلودرد استرپتوکوکی می توان به اوتیت مدیا یا گسترش عفونت به گوش میانی اشاره نمود. این بیماری می تواند موحب بروز مشکلاتی در تعادل و هماهنگی بیمار گردد. همچنین، احتمال ابتلا به سینه پهلو یا سندرم شوک سمی وجود دارد. در بعضی موارد، آبسه های دردناک در گلو شکل می گیرند.

اگر فکر می کنید به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا شده اید برای آنالیز دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید. شما می توانید با یک دوره مصرف آنتی بیوتیک و استراحت کافی، بهبودی سریع را تجربه نموده و به فرایند عادی زندگی خود بازگردید.

منبع: عصر ایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اسفند 1398 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 701

به "دانستنی هایی درباره گلودرد میکروبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی هایی درباره گلودرد میکروبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید