خطرناک ترین غذاهای دنیا کدامند؟

به گزارش شارژ 10، غذاهایی که انسان ها می خورند عموما تهدید کننده زندگی نیستند، اما بعضی از آنها اگر به شکل نادرست مورد استفاده قرار بگیرند یا درست تهیه نشوند، منجر به بیماری های جدی یا حتی مرگ می شوند. در اینجا به معرفی 7 مورد از خطرناک ترین غذاهای دنیا می پردازیم.

خطرناک ترین غذاهای دنیا کدامند؟

شاید برای شما پیش آمده باشد که در میانه شب دچار تب و لرز، تعریق، حالت تهوع و گرفتگی معده شوید و مانند جنینی که در رحم مادر است، بدن خود را مچاله کنید و تمام سعی خود را می کنید تا خود را به سرویس بهداشتی برسانید و می دانید که ساعت های سختی را پیش رو دارید. در این حالت حدس می زنید که دچار مسمومیت غذایی شده اید.

متأسفانه تقریباً هر غذایی از مرغ نیم پز گرفته تا کاهوی شسته نشده می تواند ما را ساعت ها به درد و عذاب و در بعضی موارد حتی به کام مرگ بکشاند.

سازمان بهداشت دنیای(WHO) تخمین می زند که هر ساله تقریباً 600 میلیون نفر پس از خوردن غذای آلوده بیمار می شوند و در نتیجه 420 هزار نفر از آنها جان خود را از دست می دهند.

از بین این 600 میلیون نفر، بعضی بیمار می شوند، چرا که آنها غذایی را خورده اند که به صورت نادرست تهیه شده و یا در حین فرآوری آلوده شده است. بعضی از آنها واکنش های آلرژیک شدیدی نسبت به مواد تشکیل دهنده بعضی مواد غذایی دارند و تعداد کمی از آنها نیز به منظور سنجش میزان تحمل خود با خوردن داوطلبانه چیزی که بیمارشان می نماید، بیمار می شوند. به عنوان مثال بعضی اقدام به خوردن تندترین سس های دنیا می نمایند و خاتمه سر از بیمارستان درمی آورند؟ این قبیل اتفاقات بیش از آن چیزی که شما فکرش را می کنید، رخ می دهد.

اما این فقط غذاهای تند یا عجیب و غریب در سراسر دنیا نیست که می تواند مردم را بیمار کند. بعضی غذاهای اصلی و رایج نیز اگر به درستی آماده نشوند، می توانند ما را بیمار نمایند و حتی از بین ببرند که از شنیدن نام آنها تعجب خواهیم کرد.

1. فوگو (بادکنک ماهی)

سرآمد فهرست خطرناک ترین غذاهای دنیا یک غذای لذیذ ژاپنی به نام فوگو(Fugu) یا بادکنک ماهی است. این ماهی سمی ترین ماده غذایی در دنیا است و باید بسیار با دقت آماده شود تا کسی را نکشد.

فوگو حاوی مقادیر کشنده ای از سم تترودوتوکسین در اندام خود به ویژه کبد است. این سم یک مسدود نماینده کانال سدیم است و در حالی که قربانی کاملاً هوشیار است، عضلات وی را فلج می نماید. خاتمه نیز قربانی توانایی نفس کشیدن را از دست می دهد و از خفگی می میرد.

سرآشپزهای ژاپنی برای اینکه مجوز طبخ و ارائه فوگو را داشته باشند، سال ها آموزش های خاص می بینند. در ایالات متحده نیز تنها در صورتی می توان آن را فروخت که در ژاپن تهیه شده و تحت مراقبت و با مجوز در کانتینرهای سفارشی ارسال شده باشد.

یک سرآشپز برای تهیه ایمن فوگو باید راه و روش آن را مانند کف دست خود بشناسد و با دقت چشم ها، مغز، تخمدان ها، کبد و روده های آن را دربیاورد و دور بیاندازد، چرا که این قسمت های بدن این ماهی حاوی تترودوتوکسین و کشنده است.

تترودوتوکسین یک نوروتوکسین است که تا 1200 برابر کشنده تر از سیانور است و تنها یک فوگو سم کافی را برای کشتن 30 انسان بالغ دارد.

این غذا به رولت روسی می ماند و اگر کسی فقط یک قطعه کوچک از قسمت های سمی فوگو را بخورد، طی یک روز بر اثر فلج تنفسی جان خواهد داد. با این حال، اغلب افرادی که در اثر مسمومیت با فوگو می میرند، خودشان اقدام به طبخ این ماهی نموده اند.

2. سیب آکی

سیب آکی(Ackee) میوه ملی کشور جامائیکا است و عرضه آن به شکل نارس از سال 1973 در آمریکا ممنوع شده است. این میوه در حالت نارس و کال بودن، حاوی یک سم کشنده به نام هیپوگلیسین ای(hypoglycin A) است که فراوری گلوکز خون را مختل می نماید و خطر هیپوگلیسمی(وجود قند کم در خون) را افزایش می دهد که در نهایت منجر به خطر به کما رفتن یا حتی مرگ می شود. دانه های این میوه نیز هرگز نباید خورده شوند، زیرا بسیار سمی هستند.

برای اینکه با خیال راحت از خوردن سیب آکی لذت ببرید، باید صبر کنید تا کاملاً روی درخت برسد و برای اینکه ایمنی مضاعف داشته باشید، کندن پوست آن قبل از خوردن نیز به کاهش سطح سم این میوه یاری می نماید.

وقتی می فهمیم سیب آکی کاملاً رسیده است که پوسته بیرونی قرمز رنگ آن به سه قسمت سفید رنگ قاچ بخورد. البته حتی در این حالت هم اگر گوشت این میوه هنوز زرد رنگ باشد، نباید آن را خورد، چرا که نشان می دهد هنوز به طور کامل نرسیده است.

خوردن یک تکه آکی نارس باعث بیماری استفراغ جامائیکایی می شود که می تواند فرد را به کما ببرد و حتی گاهی اوقات منجر به مرگ شود. با این حال، خوردن سیب آکی منجمد و کنسرو شده که به طور کامل رسیده باشد، بی خطر است.

3. ساناکجی (Sannakji)

اگر از خوردن غذاهای نرم و لزج لذت می برید، می توانید ساناکجی یا سان ناکجی سفارش دهید. این غذای کره ای متشکل از بازوهای بچه هشت پای زنده است که به صورت تازه تهیه و عرضه می شود، بنابراین درون ظرف هنوز تکان می خورد.

ساناکجی برخلاف فوگو یا سیب آکی سمی نیست، اما در عوض اگر مشتریان این غذا را به درستی نخورند، می توانند دچار خفگی و مرگ شوند، چرا که این بازوهای تکه تکه شده بر اثر حرکت خود می توانند به سقف دهان یا درون گلوی فرد بچسبند و راه هوایی وی را مسدود نموده و باعث خفگی و مرگ وی شوند.

طبق گزارش ها، سالانه حدود شش نفر در اثر کوشش برای خوردن ساناکجی می میرند. بنابراین اگر می خواهید در یک شرایط چسبناک گیر نکنید، حتماً باید این غذا را قبل از قورت دادن خوب بجوید.

4. هاکارل (Hákarl)

هاکارل یک خوراک سنتی ایسلندی است که به وایکینگ ها برمی شود. هاکارل نوعی گوشت کوسه گرینلندی است که به شدت تخمیر شده است. گوشت کوسه گرینلندی زهرآگین و حاوی مقادیر زیادی تری متیل آمین اکسید و اسید اوریک است که در صورت بلع، باعث مسمومیت شدید، ناراحتی شدید روده و اثرات عصبی می شود و گاهی منجر به مرگ نیز می شود. با این حال می توان این سموم را با رها کردن تا زمان فاسد شدن خنثی کرد.

برای تهیه ایمن این غذا، کوسه به شکل سنتی ماه ها زیر ماسه دفن می شد تا سموم آن خنثی شود. سپس آن را آویزان می کردند تا خشک شود. امروزه بیشتر در ظروف قدیمی نگهداری می شود.

اگر بوی تند و ترش حاصل از فاسد شدن و تخمیر شدن برای منصرف شدن افرادی که این غذا را مطالبه می نمایند، کافی نباشد، بیشتر افرادی که آن را می خورند مزه آن را به مزه ادرار تشبیه می نمایند. شاید به همین دلیل است که این غذا اغلب قبل از مصرف با یک نوشیدنی محلی ایسلندی شسته می شود.

گفتنی است که یک تکه از هاکارل که به خوبی آماده نشده باشد می تواند فرد را به عوارض جانبی ناخوشایندی دچار کند.

5. ریواس

به سراغ غذاهای رایج تر که می رویم، ممکن است که از دیدن گیاه ریواس یا رابارب(Rhubarb) در فهرست خطرناک ترین غذاهای دنیا تعجب کنیم. ساقه ریواس که به طور معمول برای تهیه مربا و پای استفاده می شود، برای خوردن کاملاً خوب و مناسب است، اما باید از برگ های آن دوری کرد.

برگ های ریواس حاوی اسید اگزالیک(oxalic acid) است که برای کلیه ها سمی است و در صورت مصرف بیش از حد حتی می تواند منجر به مرگ شود. البته یک فرد بزرگسال 65 کیلوگرمی برای این اتفاق احتیاج به خوردن حدود 4 تا 8 کیلوگرم برگ ریواس دارد، اما حتی اگر فقط چند برگ ریواس را ببلعید، به احتمال زیاد دچار تعدادی عوارض جانبی مانند سوزش گلو و دهان، حالت تهوع، مشکل تنفسی، اسهال و غیره خواهید شد.

6. کاساوا (Cassava)

کاساوا که با نام مانیوک(manioc) نیز شناخته می شود، یک ریشه گرمسیری بومی آمریکای جنوبی است که به طور معمول برای تهیه دسر استفاده می شود و یک ماده اصلی در غذاهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب است. با این حال، کاساوای خام حاوی سم سیانور است که لزوم تهیه و طبخ صحیح آن را نشان می دهد.

کاساوا بر دو نوع است: شیرین و تلخ. کاساوای تلخ سفت تر است، اما سیانور بسیار بیشتری نسبت به نوع شیرین آن دارد. بسته به شیرین یا تلخ بودن کاساوا، آماده سازی آن برای مصرف متفاوت است. کاساوای شیرین فقط باید پخته شود تا خوردن آن بی خطر باشد، در حالی که کاساوای تلخ باید ابتدا رنده، سپس خیسانده و سپس پخته شود تا سطح سیانور آن کاهش یابد.

7. لوبیای قرمز کلیه ای (red kidney beans)

شاید تعجب آورترین ماده غذایی در این فهرست، لوبیای قرمز کلیه ای باشد. این نوع لوبیا در بسیاری از غذاها استفاده می شود و مورد علاقه بسیاری از مردم است، زیرا پروتئین، فیبر، ویتامین و مواد معدنی بسیاری دارد. اما لوبیای قرمز کلیه ای در شکل خام یا نپخته بسیار سمی است، زیرا مقادیر زیادی فیتوهاماگلوتینین(phytohaemagglutinin) دارد.

فیتوهماگلوتینین یک پروتئین گیاهی است که باعث تجمع گلبول های قرمز خون می شود و منجر به علائم مسمومیت غذایی متوسط تا شدید می شود و حتی می تواند به روده ما آسیب برساند. به منظور کاهش سطح فیتوهماگلوتینین در این نوع لوبیا، باید خیسانده و سپس برای مدت کافی جوشانده شود که بسته به روش پخت، زمان دقیق جوشاندن آن متفاوت است.

ایمنی غذا

همانطور که دیدیم، تهیه، نگه داری و جابجایی مناسب غذا می تواند مسئله مرگ و زندگی باشد و حتی در موارد خفیف مسمومیت غذایی می تواند منجر به گذران ساعات بسیار ناخوشایندی در زندگی شود.

کشورها برای به حداقل رساندن موارد مسمومیت غذایی تدابیری را برای بهینه سازی ایمنی مواد غذایی در نظر گرفته اند. به عنوان مثال در ایالات متحده سازمان غذا و دارو مسئول حفاظت از بهداشت عمومی با اطمینان از تأمین مواد غذایی کشور به استثنای گوشت دام، طیور و محصولات تخم مرغ فرآوری شده است. این سازمان آزمایش هایی را روی مواد غذایی انجام می دهد و مقرراتی نیز برای اطمینان از سلامت، بسته بندی و نگه داری مناسب مواد غذایی دارد.

سازمان های دیگر مانند سرویس بازرسی و ایمنی غذا اطمینان حاصل می نمایند که عرضه تجاری گوشت، مرغ و فرآورده های تخم مرغ از نظر تجاری، سالم و دارای برچسب سلامت باشند.

همچنین مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها(CDC) در نگهداری سوابق به روز و انجام تحقیقات روی بیماری های ناشی از غذا در ایالات متحده برای جلوگیری از مسائل ایمنی مربوط به مواد غذایی در آینده نقش دارد.

افرادی که می خواهند از مسمومیت غذایی در امان باشند، باید مطمئن شوند که همواره نحوه شستن، پخت و پز و نگه داری غذاهای خود را با دقت آنالیز می نمایند و شاید برای ایمن بودن کامل تنها باید از هفت غذای خطرناک فوق الذکر اجتناب نمایند، مگر اینکه به درستی تهیه شده باشند.

منبع: همگردی
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1600

به "خطرناک ترین غذاهای دنیا کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرناک ترین غذاهای دنیا کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید