حناچی: پروانه ای خلاف طرح تفصیلی یا بصورت دستی صادر نمی شود خبرنگاران

به گزارش شارژ 10، شهردار تهران گفت: در حال حاضر پروانه ای خلاف طرح تفصیلی صادر نمی شود در ضمنً هیچ پروانه ای هم بصورت دستی صادر نمی شود و اجازه ساختی هم بدون پروانه داده نمی شود.

حناچی: پروانه ای خلاف طرح تفصیلی یا بصورت دستی صادر نمی شود خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران به نقل از صداوسیما، پیروز حناچی در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در مورد طرح تفصیلی ساختمان های تهران گفت: نمی توان درصدی برای اجرای این طرح مطرح کرد، اما پیرو طرح جامع مصوب سال 86 و اصلاحیه های بعدی آن در شورایعالی شهرسازی در حال حاضر پروانه هایی که در تهران صادر می شود. مستقیماً منطبق بر طرح تفصیلی شهر تهران است و این اتفاق پس از 30 سال، اولین بار در حال اجراست.

او ادامه داد: با تمام سختی هایی که پیش رو شهرداری تهران قرار گرفته است ما پیروز به اجرای چنین طرحی شده ایم و معتقدیم اگر بخواهیم این شهر زیست پذیر شود می باید بر مدار انضباط حرکت کنیم می توان ادعا کرد که در حال حاضر پروانه ای خلاف طرح تفصیلی صادر نمی شود در ضمنً هیچ پروانه ای هم بصورت دستی صادر نمی شود و اجازه ساختی هم بدون پروانه داده نمی شود.

حناچی گفت: تا آنجا که در اختیار و کنترل شهرداری ها قرار گرفته است هیچگونه تخلفی در حوزه صدور پروانه و مجوز ساخت صورت نمی پذیرد مگر آنکه در مناطق خارج از کنترل شهرداری مواردی دیده و گزارش شود مراجع رسمی برابر قانون عمل می کنند.

شهردار تهران شرح داد: سال جاری نسبت به سال قبل میزان پروانه های ساختمانی صادر شده حدوداً 17% کاهش داشته، اما درحال حاضر این فرایند و میزان به شکل طبیعی خود برگشته، بطور متوسط شهر تهران حدوداً 8 الی 9 میلیون متر مربع مشمول صدور پروانه ساخت می شود البته این آمار در بخش های مسکونی به بالای 25 میلیون متر مربع در سال می رسد.

حناچی در مورد تخریب ساخت و سازها گفت: پیرو جلسه ای 93/12/13 که در مورد حفاظت از خاک و باغات و زمین های کشاورزی میان رهبری و سایر مسئولین مربوطه انجام گرفت. می توانیم بگوییم که در این دوره جلوگیری از تخریب باغ ها انجام می شود بدان معنا نیست که تخلفی صورت نمی پذیرد در حال حاضر به دارندگان باغات در صورت حفظ باغ ها مجوز پرورش گل و گیاه، راه اندازی خانه سالمندان رستوران باغ می دهیم. با این طرح چیزی حدود 100 هکتار از باغ های تهران حفظ شد و از ساخت برج در باغ ها جلوگیری بعمل آمد و باغ های موجود تثبیت شدند.

شهرداری تهران اضافه کرد در دوره کنونی با اجرای طرح حفاظ باغات حدود 17 پارک احداث گشت و در مقیاس محلات در اختیار مردم قرار گرفت مساحت این پارک ها از حدود 23 هکتار الی 2 یا 3 هکتار می باشد برای مثال در منطقه 18 دیروز پارکی با مساحت 2500 متر مربع افتتاح گشت.

حناچی در مورد سرانه فضای سبز تهران گفت: اگر حاشیه های شمالی و اطراف تهران را هم مورد محاسبه قرار دهیم سهم هر فرد در تهران حدوداً 16 متر مربع پارک می باشد و اگر صرفاً داخل محدوده قانونی را حساب کنیم. این رقم به 12 الی 13 متر مربع کاهش می یابد.

این میزان برای شهری به آلودگی تهران ناکافی به نظر می رسد این در حالیست که برای هر فرد حدوداً 19 متر مربع فضای سبز قابل قبول است.

او آمار پارک های محلی تهران را حدوداً 2400 عدد مطرح کرد و اضافه کرد: در 4 سال اخیر 17 پارک به این میزان اضافه شده و 18 پارک هم در دستور کار داریم؛ که امیدواریم سال آینده مورد بهره برداری قرار گیرد.

حناچی در ارزیابی عملکرد شهرداری در دوران کرونا گفت طی یک سال اخیر بصورت پیوسته و مدام ناوگان حمل و نقل شهری مورد ضد عفونی قرار می گیرد، پاکسازی معابری شهری هم توسط نیروهای خدوم شهرداری هر روزه در حال اجراست در این مدت تعدادی از همکاران ما جان خود را از دست داده اند در این مدت یکی از حادترین مکان هایی که مورد آلودگی کرونا قرار گرفت آرامستان بهشت زهرا بود که در یک سال اخیر با فشار کاری مضاعفی همراه شده است به همین دلیل تقاضا شده که نیروها و پرسنل این بخش در اولویت تزریق واکسن قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1517

به "حناچی: پروانه ای خلاف طرح تفصیلی یا بصورت دستی صادر نمی شود خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حناچی: پروانه ای خلاف طرح تفصیلی یا بصورت دستی صادر نمی شود خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید