جزئیات حمله عجیب 150 شکارچی غیرمجاز نقابدار به پرندگان میانکاله

به گزارش شارژ 10، 150 شکارچی نقاب زده به تالاب میانکاله یورش برده و بعداز مواجهه با محیط بانان به سمت آن ها شلیک کردند، هرچند گفته می گردد عدم صدور پروانه شکار، علت این یورش گروهی بوده است، اما به نظر می رسد کشمکش های اخیر مسئولان استانی هم بی اثر نبوده است.

جزئیات حمله عجیب 150 شکارچی غیرمجاز نقابدار به پرندگان میانکاله

به گزارش فارس، انتشار تصاویری از حضور ده ها شکارچی مسلح در تالاب میانکاله در روز های اخیر مورد توجه و انتقاد دوستداران و فعالان محیط زیست قرارگرفت.

آنطور که محیط بانان منطقه گزارش نموده اند، تعدادی از شکارچیان به صورت گروهی در محدوده جغرافیایی استان گلستان وارد تالاب میانکاله و منطقه ها اطراف جزیره آشوراده شدند و پس از روبرو شدن با محیطبانان، با آن ها درگیر شده و حتی به سمت آنان تیراندازی کردند.

حسینعلی ابراهمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با تایید وقوع این درگیری ها در محدوده جغرافیایی استان گلستان، گفت: حدود 10 روز پیش نزدیک به 150 شکارچی برای شکار غیرمجاز وارد منطقه آشوراده شدند که با مقاومت یگان حفاظت محیط زیست مازندران و نیروی انتظامی بندرترکمن تعدادی از آن ها دستگیر و ادوات غیرمجازشان ضبط شد.

اعتراض نسبت به عدم صدور پروانه شکار با شلیک به محیط بانان!

وی اضافه نمود: هفته گذشته و چند روز بعد از نخستین حضور گروهی شکارچیان، بار دیگر این افراد به همان منطقه رفتند و با محیطبانان درگیر شدند که طی چند روز این درگیری رخ داد.

حتی در یکی از روز ها به سمت محیطبان ها تیراندازی کردند که چند ساچمه هم به محیط بان ها اصابت کرد و خوشبختانه با توجه به امکانات پوششی و حفاظتی به آن ها آسیب جدی وارد نشد.

بعضی از کارشناسان محیط زیست این نمایش را به نوعی خودنمایی شکارچیان استان های شمالی و بخصوص مازندران و گلستان در اعتراض به عدم صدور پروانه شکار دانسته اند.

حمید میرزاده فعال محیط زیست با اشاره به اینکه از منابع محلی اطلاعاتی در این زمینه به دست آورده که البته این اطلاعات را رسمی ندانسته در این باره گفت: ظاهرا از چند روز قبل فراخوان مجازی از طرف شکارچیان اعلام شده و افراد چند قایق را برای این کار آماده نموده اند (که البته قایق ها توقیف شده است) و عده ای نیز پس از توقیف قایق ها در محدوده هایی که آب پایین آمده با پای پیاده حاضر شده اند و پا به تالاب گذاشته اند.

وی ابراز داشت: حرفشان اعتراض به عدم صدور پروانه شکار پرنده است هرچند در سال های گذشته هم که پروانه صادر شده است، بنا به دلایل مختلف از نیمه فصل شکار ممنوع شده است و اعتراض این افراد به این شکل و با این علت است.

آنطور که از سوی فعالان محیط زیست گزارش شده است جمعیت این نمایش نزدیک به 150 نفر از مردم محلی بود که اسلحه به دست و نقاب پوشیده در دفعات مختلف به آشوراده و محیط باناش یورش برده اند که با دخالت نهاد های نظامی، جمع آن ها متفرق شده است، چند محیط بان زخمی شده و چند نفر نیز دستگیر شدند.

بندر ترکمن تنها 2 محیط بان دارد

حر منصوری فعال محیط زیست در محدوده میانکاله نیز با اشاره به اینکه تصاویر منتشرشده مربوط به روز های گذشته است گفته است: روال سال های گذشته هم بر این بود که در شمال بندرترکمن چند نفر قایق های سبک به تعداد زیاد به صورت غیرقانونی اجاره داده و تعداد زیادی شکارچی غیرمجاز هماهنگ وارد آب های شمال شرقی جزیره شده و به نظر می رسد چند فراخوان مجازی جهت مقابله با این موضوع به راه افتاده و شکارچی های غیرمجاز در اعتراض به این موضوع با نقاب و بهره گیری از کاهش تراز آب کانال چپغلی به سمت سواحل آشوراده می آیند.

وی در ادامه شرح داد: محیط بانان شهرستان بندر ترکمن تنها 2 نفر هستند و برای یاری به آن ها نیرو های محیط زیست میانکاله در چند قمست تقسیم شده و این روز ها بین قسمت شرقی (آشوراده) و غربی در رفت و آمد هستند.

گشت حراست دریایی چرا واکنشی نداشت؟

حر منصوری با انتقاد به اینکه مراکز متعدد گشت حراست دریایی در آشوراده وجود دارد که نسبت به کوچکترین حضور ما واکنش نشان می دهند و، اما در مقابل این گونه برنامه کاری انجام نمی دهند و به بهانه های مختلف از زیر بار مسئولیت شانه خالی می نمایند. گفت: به نظر می رسد موضوع چه از دید اجتماعی و چه از دید نظارتی و مدیریتی با حضور مسئولان دو استان و صنف شکارچی ها باید آنالیز گردد.

وی در ادامه توضیح داد: موضوع مهم دیگر اینکه عدم صدور پروانه شکار یکی ازدلایل جدی اینگونه رفتار های هنجارشکنانه جمعی از طرف شکارچی هاست. طی سال های گذشته چندین بار هزینه صدور دفترچه از شکارچی های مجاز گرفته شد و بعد ها به بهانه های مختلف اجازه شکار قانونی داده شد و هزینه آن ها پرداخت نشد و حالا هزینه های این بی تدبیری را طبیعت را باید محیط بانان و حتی در صورت درگیری خانواده های محیط بانان و شکارچی ها پرداخت نمایند.

کشمکش مسئولان آتش زیاده خواهی ها را شعله ورتر کرد.

اما سهیل اولادزاد فعال محیط زیست مازندرانی این اتفاق را در واکنش به صحبت های اخیر استاندار گلستان می داند که اخیرا درباره دخالت های محیط زیست مازندران در جزیره آشوراده، گفته بود: در حوزه خلیج گرگان و شبیه جزیره آشوراده قانون گذار تکلیف را روشن نموده و اقدامات آنجا باید در شورای راهبری تصمیم گیری گردد و اقدام یک استان به صورت یکطرفه و روبرو شدن محیط زیست بهشهر با موضوعات توسعه ای استان قابل پذیرش نیست.

علی محمد زنگانه استاندار گلستان در جلسه شورای برنامه ریزی استان نیز در واکنش به اظهار نظر معاون محیط زیست گلستان و به کار بردن نام محیط زیست مازندران برای حوزه جزیره آشوراده گفت: آشوراده حوزه سرزمینی استان گلستان است و به هیچ عنوان به اداره استان همجوار اجازه دخالت نخواهیم داد و از این به بعد اگر آن ها بخواهند در حوزه استان وارد شوند به شدت برخورد خواهیم کرد.

مدیریت تالاب میانکاله طبق قانون بر عهده اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران است

گفته می گردد این رخداد مربوط به قسمت هایی از تالاب میانکاله در مرز های سرزمینی استان گلستان است، اما طبق مقررات و ضوابط قانونی، مدیریت تالاب میانکاله به علت قرار داشتن بخش بیشتری از این تالاب در محدوده مازندران، بر عهده اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران است.

کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در واکنش به این اظهار نظر استاندار با اشاره به اینکه همه باید برای حفاظت از عرصه های محیط زیستی یک زنجیره واحد باشند، ادعای مطرح شده مبنی بر دخالت حفاظت محیط زیست مازندران در امور سرزمینی گلستان را هم تایید نکرد و گفت: ما در چارچوب ضوابط هر نوع همکاری که به سود اهالی منطقه باشد و آسیبی به عرصه وارد نکند انجام داده ایم. مدیریت بر میانکاله قطعا هیچ سود مالی برای مازندران ندارد. اما برای زیستمندان دو استان قطعا سود زیادی دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 فروردین 1401 بروزرسانی: 25 فروردین 1401 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1992

به "جزئیات حمله عجیب 150 شکارچی غیرمجاز نقابدار به پرندگان میانکاله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات حمله عجیب 150 شکارچی غیرمجاز نقابدار به پرندگان میانکاله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید