توصیه پزشکی، به هیچ وجه آب سرد نخورید!

به گزارش شارژ 10، خوردن مداوم آب سرد، مزاج معده و اعضاء مجاور مثل کبد را به سمت سردی می برد و باعث بروز بیماری می گردد.

توصیه پزشکی، به هیچ وجه آب سرد نخورید!

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، یکی از ویژگی های نوشیدن آب یخ، خاموش کردن حرارت غریزی بدن است. نوشیدن آب یخ باعث برطرف تشنگی، تقویت معده، افزایش اشتها، زیبا شدن رنگ چهره، دفع بخارات و رطوبت بخشی بدن است، اما مصرف زیاد آب سرد هم مسائل زیادی را به همراه دارد به طوریکه موجب سوء مزاج می گردد و تمام اعصاب بدن را دچار اختلال می نماید.

هضم غذا عملی بسیار مهم و حیاتی است، چون بدن به مواد مغذی و نوشیدنی ها احتیاج دارد تا به درستی کار کند و سالم بماند. به طور کلی هضمِ اول در معده و دستگاه گوارش رخ می دهد تا غذا را برای جذب توسط کبد آماده نمایند و هضم دوم در کبد، عروق و اعضا دیگر رخ می دهد.

چرب شدن کبد و شیوع این بیماری مربوط به مصرف بی رویه آب یخ است. سیستم گوارشی بدن دارای دمای خاصی است که با مصرف آب یخ دچار افت شدید دما شده و نخستین عارضه آن وقفه در جریان طبیعی سیستم گوارشی و اختلال در گردش خون است که در اصطلاح عامیانه می گوییم؛ فرایند هضم دچار سکته شده است.

در این مواقع از آب یخ استفاده نکنید

بهتر است از مصرف آب یخ هنگام انجام تمرینات ورزشی پرهیز کنید. زمانی که ورزش می کنید، بدن گرمای زیادی فراوری خواهد نمود و نوشیدن آن بلافاصله پس از تمرینات ورزشی به واسطه عدم تطابق دما ها می تواند اثر منفی بر دستگاه گوارش داشته باشد. بعضی افراد به دردی مزمن در معده دچار خواهند شد، زیرا مصرف آب یخ پس از انجام ورزش می تواند به بدن شوک وارد نموده و موجب معده درد گردد.

نوشیدن آب یخ احتمال ایجاد یبوست را افزایش می دهد

اگرچه نوشیدن آب در دمای اتاق به فرایند گوارش یاری می نماید، اما نوشیدن آب یخ احتمال ایجاد یبوست را افزایش می دهد. آب یخ موجب انقباض روده شده و همین امر باعث تشدید یبوست در فرد می گردد.

نوشیدن آب یخ می تواند به جای تسریع فرایند آبرسانی مجدد بدن، آن را کند سازد. پس از نوشیدن آب یخ بدن باید ابتدا آن را به دمای مناسب برساند. همچنین، آب یخ موجب انقباض رگ های خونی در بدن می گردد. از سوی دیگر، موجب کاهش گردش خون در بدن می گردد.

آب یخ و حتی نوشیدنی های سرد دیگر می توانند موجب منقبض شدن رگ های خونی شوند و بر همین اساس اثری منفی بردستگاه گوارش دارند. همچنین نوشیدن آب یخ می تواند فرآیند طبیعی جذب مواد مغذی از غذای مصرفی را در دستگاه گوارش مختل کند. با نوشیدن آب یخ، تمرکز بدن بر تنظیم دمای بدن دور می گردد که همین امر می تواند موجب از دست رفتن آب و احساس تشنگی در فرد گردد.

دمای عادی بدن 37 درجه سانتیگراد است و زمانی که چیزی با دمای بسیار کم مانند آب یخ یا بستنی مصرف می کنید، بدن کوشش می نماید با صرف انرژی بیشتر دما را تنظیم کند. این میزان انرژی اضافه برای تنظیم دما در اصل باید در فرایند گوارش و جذب مواد مغذی صرف گردد بنابراین نوشیدن آب در دمای اتاق، بیشتر توصیه می گردد. در فصول سرد سال از مواجهه با سردی به هر شکل مانند خوابیدن در جای سرد، استحمام با آب سرد و نوشیدن نوشیدنی های سرد، شدیدا پرهیز کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 15 اسفند 1398 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 722

به "توصیه پزشکی، به هیچ وجه آب سرد نخورید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه پزشکی، به هیچ وجه آب سرد نخورید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید