توافق گردشگری ایران با جمهوری نفت خیز روسیه، تاکید بر لغو ویزا

به گزارش شارژ 10، ایران و جمهوری باشقیرستان با تأکید بر ضرورت لغو ویزا بین روسیه و ایران، برای تبادل گردشگر مذاکره کردند.

توافق گردشگری ایران با جمهوری نفت خیز روسیه، تاکید بر لغو ویزا

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا ارزان قیمت هستید با ما همراه شوید

به گزارش خبرنگاران، باشقیرستان (باشکورتوستان) یکی از جمهوری های روسیه است که منطقه ای نفت خیز به شمار می آید و جمعیتی در حدود چهار میلیون نفر دارد که بنا به گزارش کمیته گردشگری این ایالت، سالانه دو و نیم میلیون گردشگر به این جمهوری سفر می نمایند و به همین میزان از این کشور مسافر خارج می گردد.

باشکورتوستان، جمهوری در جنوب غربی روسیه است که در میان رود ولگا و رشته کوه اورال قرار گرفته است و فاصله هوایی آن تا مسکو در حدود یک و نیم ساعت است که روزانه پنج پرواز مستقیم بین این منطقه و پایتخت فدرال روسیه انجام می گردد. این ایالت با آب و هوایی معتدل جزو استراحتگاه ها و تفرجگاه های زمستانی و تابستانی روسیه محسوب می گردد.

هیأت گردشگری جمهوری باشقیرستان که با فرمان دولتی روسیه و پس از برنامه ریزی یک ساله به ایران سفر نموده، ضمن ملاقات از شهرهای گردشگری ایران صبح روز شنبه (11 آذرماه) ملاقاتی با معاون گردشگری کشورمان و همچنین تعدادی از آژانس های توریستی داشت.

گالین عزمت انصارویچ، معاون کمیته گردشگری دولتی جمهوری باشکورتوستان در این ملاقات گفت: این جمهوری جزو مناطق پیشرفته روسیه به حساب می آید و از نظر نفت و محصولات وابسته به آن و پتروشیمی، از پیشروترین استان های روسیه است که اکنون میخواهد برای تبادل گردشگری با ایران نیز گام هایی بردارد.

محمد محب خدایی، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با اشاره به ظرفیت های ایران برای تبادل گردشگر با روسیه اظهار کرد: تمایل داریم شاهد حضور گردشگران باشقیرستان در کشور خود باشیم. به عنوان مجموعه دولت نیز آمادگی حمایت از بخش خصوصی و برقراری مراوده بین بخش خصوصی ایران و این استان روسیه را داریم.

وی با اشاره به فعالیت شبکه ایران تودی در روسیه اضافه نمود: اگر در زمینه تبلیغات پیشنهادهایی دارید، آمادگی برقراری ارتباط و تبلیغ به وسیله این شبکه برای ایران مقدور است.

معاون گردشگری کشور همچنین به ظرفیت چهار فصل بودن ایران اشاره نمود و گفت: با توجه به اینکه روسیه کشوری سردسیر است، آمادگی پذیرایی گردشگران این کشور در مناطق گرجهت به ویژه خلیج فارس را داریم. حتی اگر تورهای کروز داشته باشید، می توانیم برای تردد آن ها در آب خلیج فارس هماهنگی های لازم را انجام دهیم.

او سپس یادآور شد: رویکرد ما تبادل گردشگر است. هر چقدر از ایران گردشگر می خواهید باید توجه کنید به همان اندازه هم گردشگر از منطقه شما به ایران سفر کند. بالاخره ما یک کشور 80 میلیون نفری هستیم و استان شما چهار میلیون نفر جمعیت دارد. اگر همراهی کنید ظرفیت های خوبی ایجاد می گردد که بتوانید از این 80 میلیون نفر تعداد قابل توجهی گردشگر جذب کنیم.

انصارویچ نیز در پاسخ با اشاره به اهمیت این استان در کشور روسیه با توجه به ثروت افزایی به وسیله نفت و جامعه مرفه آن اظهار کرد: هرچند ما چهار میلیون نفر جمعیت داریم، ولی سالانه میزبان دو و نیم میلیون نفر گردشگر هستیم که بیشتر آن ها از سایر مناطق روسیه به این منطقه سفر می نمایند.

به گفته او، پنج درصد از این گردشگران ورودی از خارج از کشور روسیه به باشقیرستان سفر می نمایند.

وی اضافه نمود: نزدیک به دو میلیو نفر نیز سالانه از باشقیرستان خارج می شوند که بیشترین سفرهای آن ها به سمت مصر، ترکیه و تایلند است.

به گزارش خبرنگاران، مولین ایلدرعمروایچ، رئیس شرکت اسپوتنیک که این هیأت روس را همراهی می کرد با اشاره به تاریخ 450 ساله ایالت باشقیرستان و مشترکات تاریخی با ایران و همچنین ظرفیت های زیارتی در این منطقه گفت: شاید چند سال پیش ما هزار نفر گردشگر هم از ایران نداشتیم، اما حالا این تعداد به 70 هزار گردشگر ایرانی رسیده و قصد داریم این جمعیت را در عین مبادله با ایران افزایش دهیم.

وی با اشاره به برنامه گردشگری حلال روسیه اضافه نمود: ما می خواهیم این طرح را به صورت مشترک با چین و ایران پیش ببریم. در چهار شهر اصلی روسیه رستوران های حلال ایجاد شده اند که امیدواریم با توجه به کوشش های این سه کشور در زمینه گردشگری حلال تفاهم نامه ای در این مورد امضا گردد.

او همچنین بر ضرورت لغو هرچه سریع تر ویزا ایران و روسیه تأکید کرد و گفت: امیدواریم این تفاهم نامه در سفر هیأت ایرانی در روسیه در ماه فوریه امضا گردد، چرا که باور داریم لغو ویزا باعث مبادله بیشتر در گردشگری می گردد.

ایلدر سپس درخواست اجرای برنامه عملی بین ایران و روسیه را در این زمینه مطرح نمود و اضافه نمود: طبق آمار موجود حدود پنج میلیون نفر گردشگر از روسیه هر سال به ترکیه سفر می نمایند چون ویزا لازم ندارند. نزدیک به چهار میلیون نفر هم از ایران سالانه به ترکیه می فرایند چون آن ها هم ویزا نمی خواهند. پیشنهاد می گردد اگر رژیم لغو ویزا بین دو کشور برقرار شد در شروع برای جذب 10 درصد از این تعداد گردشگری که به ترکیه می فرایند دو طرف کوشش کنیم که جمعیتی در حدود یک میلیون نفر خواهد شد. با این کار ضمن مبادله گردشگر یک جهت تازه برای توریست های ایران و روسیه باز شده است.

او از معاونت گردشگری ایران درخواست کرد این موضوع را در توافق طرفین لحاظ و پیگیری نمایند.

محب خدایی، معاون گردشگری نیز در ادامه این سخنان اظهار کرد: ما دنبال یک بازی برد برد و تبادل گردشگر بین دو کشور هستیم. این زمانی حاصل می گردد که فرصت های متقابل در بازاریابی و تبلیغات برای بخش خصوصی دو کشور فراهم گردد. ما به عنوان بخش دولتی ایران در این زمینه یاری خواهیم کرد.

او به طرح مشترک ایران و ترکیه برای تورهای ترکیبی اشاره نمود و گفت: ما می توانیم این طرح را به صورت مشترک نیز با روسیه در بازار چین اجرا کنیم و حتی کمیته فنی مشترکی را تشکیل دهیم.

وی سپس به پروژه مشترک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با هواپیمایی ترکیه اشاره نمود و اضافه نمود: قصد ما اجرای مشابه این طرح در ایرلاین روسیه است. ما در هواپیمایی ترکیش طبق قرارداد پنج شهر را تبلیغ می کنیم. می خواهیم این شرایط با روسیه نیز فراهم گردد.

هیأت روس از این پیشنهاد استقبال و بیان کرد، این موضوع را در کنار برقراری پرواز مستقیم از باشقیرستان به ایران پیگیری خواهند کرد. در عین حال نیز متذکر شدند اطلاعات ما از ایران بسیار کم است. اگر اطلاعات مربوط به جاذبه ها و محصولات گردشگری ایران در اختیار گذاشته گردد ما نیز می توانیم تبلیغاتی برای گردشگری ایران انجام دهیم.

در ادامه این ملاقات دو جانبه که جمعی از آژانس های ایرانی نیز حضور داشتند سوالاتی درباره امکانات اقامتی، تعداد پروازها و هزینه اقامت در جمهوری باشقیرستان از سوی این آژانس ها مطرح شد که در همین حال معاون گردشگری تذکر داد این سوال ها خیلی بد است چرا که متأسفانه آژانس ها فقط روی خروج گردشگر از ایران متمرکز شده اند.

معاون گردشگری گفت: روسیه جزو بازارهای هدف خوب ایران است و ما پیشنهادهای مطرح شده را باید در اولویت قرار دهیم ضمن اینکه از ظرفیت حضور این هیأت بیشتر برای جذب گردشگر استفاده کنیم.

در حاشیه این ملاقات دو جانبه فیلم های تبلیغاتی از جاذبه ها و محصولات گردشگری باشقیرستان و ایران نمایش داده شد.

در فیلم تبلیغاتی جمهوری باشقیرستان با توجه به سلیقه گردشگر ایرانی به تفرجگاه ها و استراحتگاه ها، مقام های زیارتی، اقامتگاه ها با استناد به روایت ها و دستورات اسلامی درباره سفر پرداخته شده بود.

فیلم تبلیغاتی ایران نیز که بیشتر مایه تعجب آژانس های کشورمان شد مربوط به نمایش شهر جهانی یزد بود که با استفاده از پارکورکارها این شهر خشتی نمایش داده شد.

فیلم دیگر نیز مربوط به جاذبه های طبیعی ایران و محصولات مهیج و ماجراجویانه ورزشی ایجاد شده در آن ها برای تفریح بود که مایه حیرت آژانس های ایرانی شد و این سوال را مطرح نمود که این جاذبه های نمایش داده شده برای خارجی ها در کجای ایران قرار دارند که آن ها بی اطلاع هستند.

این ملاقات بین هیأت گردشگری باشقیرستان و آژانس های ایرانی فردا (یکشنبه) در سفارت روسیه برای توافق های دوجانبه ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 599

به "توافق گردشگری ایران با جمهوری نفت خیز روسیه، تاکید بر لغو ویزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق گردشگری ایران با جمهوری نفت خیز روسیه، تاکید بر لغو ویزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید