تحرکات جدید در اختلافات قطر و عربستان قابل مشاهده است

به گزارش شارژ 10، کارشناس غرب آسیا با اشاره به اینکه بعضی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس به دنبال تغییر معادله به نفع خود هستند، گفت: تحرکات جدیدی در رابطه با اختلافات ماه های اخیر بین عربستان و قطر مشاهده می­ گردد.

تحرکات جدید در اختلافات قطر و عربستان قابل مشاهده است

همراه ما باشید و با تور قطر ارزان از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

قاسم غفوری، تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفت وگو با خبرنگار شارژ 10، در مورد شکاف کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در قبال مسئله قطر، با اشاره به اینکه بعضی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس به دنبال تغییر معادله به نفع خود هستند، بیان داشت: تحرکات جدیدی در رابطه با اختلافات ماه های اخیر بین عربستان و قطر مشاهده می­ گردد.

وی با توجه به ادعاهایی که در رابطه با گزینه نظامی علیه کویت مطرح شده بود، گفت: امیر کویت در سفری که به آمریکا داشت، سخنانی را بیان کرد مبنی بر اینکه شورای همکاری خلیج فارس به دنبال گزینه نظامی علیه قطر بود، اما این مسئله بر اساس دیپلماسی این کشور حل شده است.

تحلیلگر مسائل غرب آسیا با تأکید بر تداوم تنش بین عربستان و قطر به دنبال گفت وگوی تلفنی امیر قطر و محمد بن سلمان اشاره داشت: گفت وگوهایی بین مقامات عربستان و امیر قطر صورت گرفت که این گفت وگوها به خاطر نوع پوشش رسانه های قطری تعلیق شد.

وی با اشاره به کوشش کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای سرانجام بحران قطر بیان کرد: ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت وگوهایی با امیر کویت، محمد بن سلمان و امیر قطر داشته است. این مسائل نشان دهنده سردرگمی هایی بین این کشورها است. از طرف دیگر نوعی تحرک برای ختم این قائله مشاهده می­ گردد.

غفوری با توجه به اقدامات اعضای شورای همکاری خلیج فارس تأکید کرد: آنچه از فرآیند این اتفاقات به دست می آید عبارت است از اینکه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از جمله بحرین، کویت، امارات، قطر و عربستان هر کدام سعی نموده­ اند معادله را به نفع خود تغییر دهند.

وی با تأکید بر مواضع امیر کویت اشاره داشت: سخنان امیر کویت در آمریکا مبنی بر اینکه این کشور مانع گزینه نظامی علیه قطر شده، بیانگر این موضوع است که کویت به دنبال نشان دادن میانجی­گری خود است و کوشش نموده تنش عربستان و قطر را انتها دهد. همچنین کویت از آمریکایی ها درخواست خرید تسلیحات بیشتر نموده است.

منبع: تسنیم
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 780

به "تحرکات جدید در اختلافات قطر و عربستان قابل مشاهده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحرکات جدید در اختلافات قطر و عربستان قابل مشاهده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید