اگرهای معافیت مالیاتی برای بناهای تاریخی

به گزارش شارژ 10، مدیرعامل صندوق احیاء تاکید نمود: در صورت اختصاص تسهیلات برای احیاء بناهای تاریخی، معافیت مالیاتی 5 تا 13 سال به صورت صد در صد دارای به بناهای تاریخی تعلق می گیرد.

اگرهای معافیت مالیاتی برای بناهای تاریخی

به گزارش شارژ 10، محمدرضا پوینده در نشست مشترک با روسای انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها با تاکید بر اینکه احیاء بناهای تاریخی در چارچوب اقتصاد مقاومتی، اقتصاد فرهنگی و احیاء هویت ایرانی می تواند تاثیرگذار باشد، اضافه نمود: امیدواریم بتوانیم از ظرفیت انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها به خوبی در این جهت استفاده کنیم.

او همچنین با اعلام آمادگی این صندوق از برگزاری جلسات دو جانبه در زمینه جذب سرمایه گذار گفت: امیدواریم در آینده بتوانیم به طور جدی تر گفت وگوهایی با انجمن های دوستی سایر کشورها برگزار کنیم.

وی همچنین با اشاره به تسهیلاتی که قرار است از سوی صندوق توسعه ملی برای احیاء بناهای تاریخی اختصاص یابد، اظهارکرد: در صورت مهیا شدنِ شرایط، بناهای تاریخی می توانند از 5 تا 13 سال به صورت صد در صد دارای معافیت مالیاتی باشند.

پوینده تاکید نمود: با افزایش سرمایه گذاری در بناهای تاریخی می توان انقلابی در این عرصه را ایجاد کرد، همانطور که درخواست های زیادی هم برای این حوزه داریم.

انجمن های دوستی ایران می توانند بسته های سرمایه گذاری ایران را معرفی نمایند

مدیرعامل صندوق احیاء با اشاره به ظرفیت های کم نظیر انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها که از افراد برجسته و بعضی مدیران عالیرتبه سابق کشور تشکیل شده، بیان نمود: این انجمن ها می توانند به معرفی بسته های سرمایه گذاریِ بناهای تاریخی ایران در کشورهای دیگر و خصوصا کشورهایی که در حوزه فرهنگی ایران قرار دارند، یاری های قابل توجهی نمایند.

او گفت: مزیت های مالی این بسته ها به خصوص با توجه به تمایل بالای گردشگران خارجی برای اقامت و حضور در بناهای تاریخی کشورمان، بسیار زیاد است.

آمار سفر در سال 93 پیغام های خوبی داشت

پوینده همچنین اظهار کرد: مرکز آمار ایران در بهار سال 93 آماری منتشر کرد که 13 میلیون خانواده ایرانی در آن مقطع به سفر رفته اند، این آمار حکایت از آن دارد که سرمایه گذاری در حوزه گردشگری از تضمین خوبی برخوردار است.

وی گفت: سرمایه گذاری در بناهای تاریخی بسیار زود بازده است و اگر حتی بحث گردشگران خارجی را در نظر نگیریم این ظرفیت می تواند با تکیه بر گردشگران داخلی پر گردد، ما هیچ بنایی نداشتیم که واگذار گردد و شاهد سوددهی مالی آن، بعد از مدتِ کوتاهی نبوده باشیم.

انجمن های دوستی ایران می توانند سرمایه گذار خارجی جذب نمایند

مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از آثار تاریخی، بر ظرفیت بالای انجمن های دوستی ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی در حوزه بناهای تاریخی تاکید نمود.

وی با تاکید بر این که انجمن های دوستی ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی در حوزه بناهای تاریخی ظرفیت های بالایی دارند، اظهار کرد: در این زمینه ما شاهد رشد هزار درصدی در 18 ماه گذشته در واگذاری بناهای تاریخی بودیم.

او یکی از مسائل اصلی در گذشته را معرفی و اطلاع رسانی ظرفیت های گسترده صندوق احیاء دانست و اضافه نمود: با توجه به بودجه ای که دولت در اختیار دارد اگر تمام بودجه سازمان میراث فرهنگی نیز در اختیار این بناها قرار بگیرد، باز هم جوابگوی مرمت و حفاظت از آنها نیست. بنابراین تنها راه، مشارکتِ بخش خصوصی در این عرصه است.

پوینده تاکید نمود: در گذشته به دلیل معرفی درست نشدن این ظرفیت ها عملا از پتانسیل صندوق احیاء استفاده ای که باید انجام می شد، نشد و واگذاری های چندانی صورت نگرفت.

وی به مذاکرات خود با بعضی سفرای کشورهای خارجی اشاره و تاکید نمود: ما می توانیم با هم افزایی و بهره برداری از تجارب و سرمایه های این کشورها، احیای بناهای تاریخی را توسعه دهیم، به عنوان مثال سفیر کشور هند در دیدار با صندوق احیاء تقاضا کرد از تجربه ایران برای تشکیل نهادی مشابه صندوق احیاء در این کشور استفاده گردد.

ایجاد 1444 فرصت شغلی با واگذاری بناهای تاریخی در یک سال گذشته

مدیرعامل صندوق احیاء بیان نمود: 49 پروژه در یک سال اخیر توسط این صندوق صورت گرفته که هزار و 444 فرصت شغلی را ایجاد نموده اند. بر همین اساس نیز تا کنون یک هزار و 90 نفر ظرفیت اقامتی کشور نیز افزایش یافته که این عدد در خصوص ظرفیت پذیرایی بالغ بر پنج هزار نفر است.

براساس این گزارش، در این نشست که در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار گردید، روسای انجمن های دوستی ایران با کشورهای استرالیا، آلمان، تایلند، کنیا، یونان، ایتالیا، کره جنوبی، عمان، هند، سوئد، سریلانکا، رومانی، برزیل، پاکستان، کویت، بوسنی و هرزگوین، نیجر، کنگو، ساحل عاج، لهستان، ارمنستان، تاجیکستان و اردن حضور داشتند.

عکس خبر تزئینی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 394

به "اگرهای معافیت مالیاتی برای بناهای تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگرهای معافیت مالیاتی برای بناهای تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید