اولین فیلتر سازگار با محیط زیست در دنیا برای حذف میکروپلاستیک های آب

به گزارش شارژ 10، تیمی از محققین موسسه علم و فناوری Daegu Gyeongbuk با همکاری موسسه فناوری صنعتی کره فناوری جدیدی برای حذف میکروپلاستیک های موجود در محیط زیست ایجاد نموده اند. این فناوری سازگار با محیط زیست است و می تواند میکروپلاستیک های میکرو تا نانو موجود در آب را حذف کند.

اولین فیلتر سازگار با محیط زیست در دنیا برای حذف میکروپلاستیک های آب

به گزارش خبرنگاران، میکروپلاستیک ها پلاستیک های بسیار کوچک (معمولا کمتر از 5 میلی متر) هستند که با تجمع در بدن انسان، عملکرد های بیولوژیکی و سلامتی او را تهدید می نمایند. این میکروپلاستیک ها عمدتاً وارد اقیانوس شده و با ایجاد اختلال در سیستم غدد درون ریز موجودات دریایی، در نهایت انسان را به عنوان بالاترین عضو زنجیره غذایی تحت تاثیر قرار می دهند.

فناوری نو قادر است میکروپلاستیک ها را فیلتر و آن ها را از آب حذف کند. به علت مقدار بسیار کوچک این میکروپلاستیک ها، جداسازی و دفع آن ها از آب بسیار سخت است. ذرات بسیار ریز نانو معمولا مشکلاتی مانند گرفتگی فیلتر و ایجاد آلودگی محیطی به وسیله خود فیلتر را به همراه خواهند داشت. به این منظور نیازمند روش نوی برای غلبه بر این محدودیت ها خواهیم بود.

این تیم تحقیقاتی توانستند با استفاده از ناگوژنراتور تریبوالکتریک (TENG) اولین دستگاه حذف میکروپلاستیک سازگار با محیط زیست را توسعه دهند. از آنجایی که TENG نیروی الکتریکی خود را به وسیله انرژی فیزیکی تامین می نماید، با این روش می توان فیلتر های میکروپلاستیک سازگار با محیط زیست را فراوری کرد. علاوه بر این تریبوالکتریک ها به علت ویژگی ولتاژ بالای انرژی نیازی به منبع انرژی خارجی خاصی ندارند.

مزیت اصلی این کار امکان بهره برداری بدون محدودیت مکان می باشد. TENG نو مبتنی بر ریزساختار متخلخل که با روش نو پیشرفته است، خروجی 3 برابر بیشتر از TENG هایی که تا به امروز رایج بوده اند، خواهد داشت. آزمایش های صورت گرفته بر روی TENG نو تایید می نمایند که حذف ذرات میکروپلاستیک ها با مقدار میکرو به وسیله TENG های نو به مقدار 21.4 درصد است که حدود 5.6 برابر بیشتر از TENG های موجود (3.8 درصد) می باشد. بعلاوه تایید شده است که این فناوری قادر است میکروپلاستیک های کوچک و ذرات ریز سمی مختلف مانند اکسید روی در مقدار نانو و دی اکسید سیلیکون را حذف کند.

منبع: techxplore

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1401 بروزرسانی: 24 مرداد 1401 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2102

به "اولین فیلتر سازگار با محیط زیست در دنیا برای حذف میکروپلاستیک های آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین فیلتر سازگار با محیط زیست در دنیا برای حذف میکروپلاستیک های آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید