ابداع پارچه هوشمندی که با برق و گرما تغییر رنگ می دهد

به گزارش شارژ 10، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، این دستاورد فرصت های نوینی در حوزه های مختلف از جمله واقعیت مجازی و رباتیک ایجاد می نماید.

ابداع پارچه هوشمندی که با برق و گرما تغییر رنگ می دهد

مواد جوابگو به محرک ها(SRM) نسبت به وجود یا تغییرات در محرک هایی مانند نور، دما، میدان های مغناطیسی یا الکتریسیته واکنش نشان می دهند. قرار گرفتن این مواد در معرض محرک ها سبب می گردد شکل، ترکیب مولکولی یا ویژگی های مکانیکی آنها تغییر کند.

تا به اکنون محققان روی واکنش SRMها به یک شیوه خاص یعنی تغییر شکل یا رنگ متمرکز بوده اند اما محققان دانشگاه واترلو برای نخستین بار پارچه هوشمندی ابداع نموده اند که در واکنش به چند محرک شکل و رنگ آن تغییر می دهد.

در هم تنیدگی پارچه هوشمند باعث قدرت آن شده و در عین حال انعطاف پذیری و نرمی آن مانند پارچه های معمولی است.

محققان با استفاده از یک سشوار پارچه را گرم کردند و متوجه شدند با افزایش دما از 20 به 60 درجه سانتیگراد، رنگ آن به طور یکپارچه از بنفش به آبی تغییر کرد. هنگامیکه گرما از معادله حذف شد رنگ پارچه به حالت اولیه بازگشت.

هنگامیکه پارچه با استفاده از برق داغ شد همان تغییر رنگ و شکل ایجاد شد و با قطع برق به حالت اولیه بازگشت. محققان می توانستند به طور گزینشی با استفاده از الکتریسیته در قسمت خاصی از پارچه آن را فعال نمایند.

علاوه بر آن پارچه با ولتاژ اندک(5 ولت در 20 ثانیه) فعال شد. هرچه ولتاژ به کارگرفته شده پایین تر باشد، پارچه را می توان در دستگاه های کوچک تر قابل حمل مانند ابزارهای پزشکی و حسگرهای محیطی به کار برد.

میلاد کامکار یکی از مولفان این پژوهش می گوید: این پارچه به عنوان یک ماده پوشیدنی پتانسیل های بیشماری در حوزه هوش مصنوعی، رباتیک و بازی های رایانشی و تجربیات واقعیت مجازی دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1402 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2219

به "ابداع پارچه هوشمندی که با برق و گرما تغییر رنگ می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع پارچه هوشمندی که با برق و گرما تغییر رنگ می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید