آیا گرم کردن غذا در مایکروویو ویروس کرونا را از بین می برد؟

به گزارش شارژ 10، می خواهیم درباره غذا و کرونا ویروس صحبت کنیم. از زمان شیوع ویروس کرونا در دنیا میلیون ها شایعه درباره چگونگی سرایت ویروس شکل گرفته است. اگر نگران این هستید که غذایی که می خورید آلوده به ویروس کرونا است یا خیر و چطور می توان از ایمن بودن مواد غذایی اطمینان داشت، مطلب زیر را از دست ندهید.

آیا گرم کردن غذا در مایکروویو ویروس کرونا را از بین می برد؟

آیا گرم کردن غذا در مایکروویو ویروس کرونا را می کشد؟

بله و خیر. برای آنالیز این پرسش به توصیه های سازمان جهانی بهداشت رجوع می کنیم که می گوید دمای 56 درجه سانتی گراد کروناویروس سارس را به میزان 10 هزار واحد در دقیقه کاهش می دهد و از بین می برد. همچنین در سال 2003 مطالعه ای روی ویروس سارس نشان داد دمای 75 درجه سانتی گراد به مدت 30 دقیقه عفونت غذا را از بین می برد. پس هم دمای اعمال شده و هم مدت زمانی که غذا در این دما قرار می گیرد برای ضد عفونی شدن آن مهم است.

سوالی که زیاد پرسیده می گردد این است که آیا فریز کردن مواد غذایی باعث از بین رفتن ویروس کرونا می گردد؟ سرما و فریز کردن، ویروس کرونا را از مواد غذایی حذف نمی نماید بنابراین بهترین راه این است که غذا را در دمای بالا گرم کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که مرکز کنترل بیماری ها CDC می گوید ویروس از راه مواد غذایی منتقل نمی گردد اما می تواند در جریان آماده سازی، آلوده گردد؛ مثلا اگر فرد ناقل یا بیمار سرفه یا عطسه کند یا با دست آلوده غذا را آماده کند امکان اینکه ویروس به شما منتقل گردد بعید نیست.

بنابراین آیا مایکروویو کردن غذا، آن را ضد عفونی خواهد نمود؟ نمی توانیم با قطعیت بگوییم بله. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها می گوید ثابت شده است اگر مدت زمان مایکروویو کردن غذا را از 60 ثانیه به 5 دقیقه افزایش دهید باکتری ها و یروس ها از بین می فرایند. اما مایکروویوها از نظر قدرت و روش پخت با هم فرق دارند. آیا تابحال این تجربه را داشته اید که فست فود نیم پز را در مایکروویو گذاشته اید و با اولین گاز به غذا، از شدت داغی سقف دهانتان سوخته اما مرکز غذا همچنان سرد و یخ نموده است؟ اینجاست که می گوییم نمی توان با اطمینان کامل درباره همه ماکروویوها نظر داد. فاکتورهای زیادی در فرایند ضدعفونی شدن غذا در مایکروویو دخیلند و به نظر می رسد گرم کردن غذا با اجاق در درمای بالا امن ترین روش باشد.

آنچه که بیشتر درباره امنیت غذاها باید نگرانتان کند، بسته بندی آنهاست. توصیه ما این است که میوه و سبزیجات را همانند قبل بشویید و ضد عفونی کنید. در خصوص غذاهای آماده و سفارشی از رستوران ها هم بیشتر از 5 دقیقه در مایکروویو قرار دهید؛ البته در آخر معلوم نیست چه بر سر طعم و بوی غذا خواهد آمد!

ضدعفونی کردن بسته بندی مواد غذایی

بسته به جنس سطوح، مدت زنده ماندن ویروس کرونا روی مواد مختلف متفاوت است. به این ویروس کروناویروس جدید می گویند چون جدید است و اطلاعات ما درباره آن کم. آنچه که ما تا کنون می دانیم این است که ویروس بر روی سطوح فلزی حداقل 5 روز، بر روی چوب حداقل 4 روز، بر روی پلاستیک حداقل 2 روز، بر روی استیل حداقل 2 روز، بر روی مقوا 24 ساعت، بر روی شیشه تا 5 روز، سرامیک 5 روز و کاغذ تا 5 روز زنده می ماند.

با این حساب تکلیف ما با مواد غذایی که از بیرون تهیه نموده ایم یا غذاهای بیرون بر رستورانی که در پلاستیک، کاغذ یا مقوا بسته بندی شده اند چیست؟ نگرانی کارشناسان بهداشت هم بیشتر از خود غذا متوجه بسته بندی آن است. برای کاهش این نگرانی، توصیه می کنیم سطح بیرونی بسته بندی را با یک ماده ضد عفونی، استریل کنید.

دانشگاه جانز هاپکینز در زمینه نحوه استفاده از مواد غذایی بسته بندی شده توصیه می نماید بعد از شستشوی دست ها، محتویات داخل بسته بندی به ظرف یا پلاستیک تمیز دیگری منتقل گردد و پلاستیک یا ظرف بسته بندی دور انداخته گردد.همچنین بهتر است در دوران شیوع کرونا بیشتر غذاهای گرم سفارش دهید تا سرد. این یعنی نمی توانید سالاد سفارش دهید؟ سالاد هم می توانید سفارش بدهید با این پیش آگاهی که ممکن است در تماس با بسته بندی آن، هر عامل بیماری زایی شما را تهدید کند.

آیا ویروس می تواند از درون غذا به ما سرایت کند؟

ویروس نمی تواند از داخل غذا به ما سرایت کند و این تصور اساسا اشتباه و ناشی از شناخت کم ما از ویروس ها است. CDC می گوید بعضی ویروس ها اصولا بر روی غذا یا داخل آن رشد و تکثیر می شوند مثل هپاتیت A، نوروویروس، روتاویروس و... درحالی که کروناویروس یک ویروس تنفسی است که از راه قطرات تنفسی معلق در هوا منتشر و به دیگران سرایت می نماید. سرفه، عطسه و حرف زدن عامل پخش شدن کروناویروس در هوا است.

صاحبان کسب و کارهای مرتبط با غذا و مواد غذایی باید برای پیشگیری از انتقال بیماری های عفونی به طور کلی و کرونا ویروس بطور خاص موارد بهداشتی را رعایت نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1129

به "آیا گرم کردن غذا در مایکروویو ویروس کرونا را از بین می برد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا گرم کردن غذا در مایکروویو ویروس کرونا را از بین می برد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید