آیا ابتلا به کرونا بر کبد اثر می گذارد؟

به گزارش شارژ 10، کرونا عوارض جسمی و روانی مختلفی در بهبودیافتگان برجای گذاشته و هر چه علم نسبت به مبارزه با این ویروس افزایش می یابد، زوایای جدیدی از آن شناسایی می گردد؛ از آن جایی که کبد عضو حیاتی بدن به شمار می رود، سئوال این است که آیا ویروس کرونا بر روی آن عوارضی داشته است؟

آیا ابتلا به کرونا بر کبد اثر می گذارد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، متخصصان مختلف برای درمان کرونا و عوارض ناشی از آن توصیه هایی ارائه نموده و طی دو سال گذشته که این ویروس بشر را هدف قرار داده، آن ها بر علم خود اضافه نموده و حتی به موارد ناشناخته ای پی برده و آن را رسانه ای نموده اند، یکی از این موارد تاثیرات کرونا بر کبد افراد است.

دکتر سید امیرپاشا طباییان فوق تخصص گوارش و کبد بزرگسالان توضیح داد: این ویروس بر روی کبد به صورت التهاب (التهاب سلول های کبدی) یا نوعی هپاتیت اثرگذاری دارد که البته این نوع هپاتیت افزایش آنزیم های کبدی است که مورد حادی نیست و بدون عارضه است و با بهبود کرونا نیز از بین می رود.

وی ادامه داد: بعضی دارو هایی که برای بیماران کرونایی تجویز می گردد، از جمله قرص های ناپروکسن، بر روی معده آن ها تاثیر منفی گذاشته و با درد یا خونریزی گوارشی روبرو شده و به پزشک مراجعه می نمایند.

طباییان اضافه نمود: بیماری کرونا به صورت طبیعی بر سیستم گوارش تاثیر دارد که شامل درد معده، بی اشتهایی، بی حالی و تهوع است که احتمال برطرف مسائل پس از بهبودی و در بعضی افراد نیز تا چند ماه پس از برطرف بیماری ادامه دارد.

این متخصص داخلی توضیح داد: پس از بهبود بیماری کرونا، اگر بیمار بدون اشتها باشد یا علایمی از جمله تهوع، درد شکمی، درد معده و خونریزی را مشاهده کند، احتیاج است به متخصص گوارش مراجعه کند.

طباییان در مورد کسانی که بیماری زمینه ای کبد دارند، گفت: هر فردی که بیماری مزمن کبدی دارد مانند کبد چرب غیرالکلی، کبد چرب الکلی، انواع هپاتیت و نارسایی کبدی نسبت به افرادی که مسائل کبدی ندارند بیشتر در معرض بیماری های حاد کبدی هستند.

وی اضافه نمود: هرگونه التهاب و هپاتیت بر افرادی که مسائل کبدی داشته نیز تاثیر گذاشته و این بیماری را تشدید می نماید. کرونا در بعضی بیماران، التهاب کبد ایجاد نموده که نوعی هپاتیت گذرا است و اگر فرد مسائل زمینه ای کبد داشته باشد، التهاب و هپاتیت حاصل از کرونا در فرد تشدید می گردد.

این متحصص داخلی توضیح داد: شایع ترین مشکل کبدی در ایران، کبد چرب غیرالکلی نام دارد که بیشتر در افراد چاق مشاهده می گردد. این بیماری 25 تا 30 درصد در کشور شیوع دارد و علت اینکه افراد چاق زودتر از سایرین به کرونا مبتلا می شوند و این بیماری بر آن ها تاثیرات بیشتری دارد، چربی کبد غیرالکلی است.

طباییان اضافه نمود: تشخیص این نوع از بیماری کبد در افراد چاق و دیابتی، با غربالگری ممکن نیست بلکه در زمان تشخیص بیماری کرونا و انجام آزمایش بر این بیماران، این عارضه خود را نشان می دهد.

این فوق تخصص گوارش برای جلوگیری از این بیماری شایع توصیه کرد: رعایت رژیم غذایی مناسب، کاهش وزن و ورزش از این نوع بیماری جلوگیری می نماید.

طباییان تاکید نمود: هیچ داروی گیاهی یا مواد غذایی خاصی برای افراد دارای بیماری کرونا مورد تایید قرار نگرفته و در صورت مشاهده علایم گوارشی و درد در ناحیه شکم، معده و روده ضروری است بیمار به مراکز درمانی یا پزشک متخصص گوارش مراجعه کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1680

به "آیا ابتلا به کرونا بر کبد اثر می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ابتلا به کرونا بر کبد اثر می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید