آشنایی با هنر فیروزه کوبی

به گزارش شارژ 10، هنر فیروزه کوبی هنری است بر اساس قرار دادن فیروزه روی سطح ظروف. ظرف اصلی فیروزه می تواند از جنس مس، برنج، نقره، ورشویی یا برنز باشد. گلدان، گلاب پاش، تنگ، صراحی، شمعدان و ... از جمله ظروفی هستند که با فیروزه می سازند.

آشنایی با هنر فیروزه کوبی

خبرنگاران | سرویس فرهنگ و هنر - هنر ها یا صنایع دستی ایران هرکدام جذابیت و گیرایی خود را دارند. ولی از میان همه هنر ها، فیروزه کوبی از جذابیت و گیرایی خاصی برخوردار است. در ادامه به معرفی هنر فیروزه کوبی و ظروف فیروزه و ویژگی های شان خواهیم پرداخت.

هنر فیروزه کوبی چیست؟

همان طور که از اسمش پیداست فیروزه کوبی هنری است که در آن فیروزه روی سطح ظرف قرار داده می گردد. فیروزه کوبی یکی از صنایع دستی ایران است که از زیبایی و جذابیت بالایی برخوردار است. ظرف اصلی فیروزه می تواند از جنس مس، برنج، نقره، ورشویی یا برنز باشد. در فیروزه کوبی قطعه های کوچک سنگ فیروزه به حالت موزاییکی بر روی سطح ظرف چسبانده شده و بین قطعه های فیروزه نوعی لاک تیره رنگ قرار می گیرد. هرچه تعداد فیروزه ها بیشتر باشد یا به عبارت دیگر ظرف فیروزه کوبی شده پرکارتر و منظم تر باشد و فاصله کمتری بین قطعات فیروزه باشد، دارای ارزش هنری بیشتری است.

مرکز ساخت ظروف فیروزه

هنر فیروزه کوبی جزء معدود هنر هایی است که سابقه ای چندان طولانی ندارد. بر اساس گفته صاحب نظران این هنر از حدود 70 سال پیش به دست یوسف حکمیان (معروف به محمدرضا) در مشهد (خراسان شمالی) صورت گرفته و یا از روسیه به ایران آمده و 20 سال پس از آن توسط حاج داداش به اصفهان برده شد. در حال حاضر این هنر بیشتر در اصفهان ارائه می گردد.

فیروزه کوبی در ابتدا بر روی زیورآلاتی مثل دستبند، گل سینه، گوشواره و... انجام می شد، ولی با گذر زمان و پیشرفت در این هنر ظروف تزئینی از جمله ظرف هایی مثل کاسه و بشقاب، گلاب پاش، کشکول، میوه خوری، شکلات خوری و ... هم فیروزه کوبی شدند.

مراحل ساخت ظروف فیروزه

ساخت یک ظرف فیروزه شامل سه مرحله است.

مرحله اول (زرگری)

در این مرحله ظرف اصلی فیروزه و سطح کار که یکی از فلزات مس، برنج، نقره، ورشویی یا برنز است، توسط فلز ساز یا زرگر ساخته می گردد و یک سطح صاف و سیقل خورده را برای مرحله بعد تحویل استاد فیروزه کوب می دهد. در طی مراحل زرگری ضخامت کلیه قسمت های ظرف باید یکسان گردد، زیرا در غیر این صورت در حین فیروزه کوبی و پرداخت نهایی اثر ممکن است فلز آسیب دیده دچار پارگی گردد. ضخامت ظرف به ابعاد و اندازه ظرف بستگی دارد و از حدود 3 الی 5 سانتی متر قابل تغییر است. روشن است که هرچه ظرف بزرگتر باشد باید ضخامت بیشتری داشته باشد.

زرگر قسمتی را که قرار است فیروزه کوبی گردد معین می نماید (مرحله نکرکاری) به این صورت که قسمت هایی از ظرف که قرار است فیروزه کوبی گردد حدود 2 تا 3 میلیمتربا زاویه 90 درجه پایین می رود. تا قبل از این که روش نکرکاری ابداع گردد از روشی به نام کندن استفاده می کردند به این صورت که رشته هایی از جنس خود ظرف به ضخامت 2 تا 3 میلی متر بر روی ظرف، در بالا و پایین قسمتی که قرار بود فیروزه کوبی صورت گیرد، با لحیم نقره، لحیم می شد. این کار معمولا توسط زرگر و به ندرت توسط فیروزه کوب انجام می گردد. نکرکاری باعث محکم تر شدن ظرف در برابر ضربه می گردد.

مرحله دوم (فیروزه کوبی)

در مرحله فیروزه کوبی ابتدا استاد کار، فیروزه هایی که از نظر ابعاد با همدیگر مشابه و مناسب برای آن ظرف باشد را جدا می نماید. سپس سطح قسمتی که قرار است فیروزه ها روی آن قرار بگیرد کمی لاک گردویی (لاک پودر شده) می ریزد وتا زمانی که لاک مذاب است، سنگ های فیروزه را روی سطح می چسباند. پس از آن سطح های خالی را با فیروزه های ریزتر پر می نماید و نهایتا سطح را به یاری سنگ آب سان صاف و صیقلی می نمایند تا برجستگی های لاک و فیروزه از بین رفته و سطحی یک دست به دست آید. در این مرحله است که رنگ واقعی فیروزه نمایان می گردد. در مرحله نصب فیروزه بر فلز باید دقت فراوانی به کار برد تا فیروزه ها منظم در کنار هم قرار بگیرند و بین سنگ ها حدالامکان فاصه ای وجود نداشته باشد.

مرحله سوم (پرداخت کاری)

درا ین مرحله روی سطح فیروزه کوبی شده را پولیش و سپس پلی استر می کشند تا از سطح کار محافظت کند و زیبایی اش دو چندان گردد.

وسایل ضروی هنر فیروزه کوبی

 • قالب
 • چکش
 • دریل
 • چراغ گاز
 • چراغ بنزینی
 • گاز انبر
 • انبردست
 • پنس
 • منقاش لوله های مختلف فلزی
 • سوهان
 • سنگ سمباده

کاربرد های فیروزه کوبی

هنر فیروزه کوبی بر روی زیور آلات و ظروف انجام می گردد و اشیای تزئین شده با فیروزه بیشتر جنبه دکوری و تزئینی دارند. بعضی از این اشیا عبارتند از:

قندان، گلدان، گلاب پاش، سنگاب، بشقاب، تنگ، جعبه جواهرات، صراحی، پارچ، آیینه و شمعدان، لاله، شیرینی خوری، تابلو های فیروزه کوبی و….

مشهورترین فیروزه کاران

 • یوسف حکمیان
 • حاج داداش
 • الیاهو
 • سلیمان صدیق پور
 • روبن یروشالمی
 • محمدحسن جعفری

همانطور که می دانید هنر فیرزوه کوبی تنها هنر ایران و ایرانیان نیست. هنرهای زیادی مانند منبت کاری، مینا کاری، قلمکاری، خاتم کاری و ... هستند که نشان از ذوق و هنر ایرانیان دارد.

آیا ظروف فیروزه کوب شده برای شما جذابیت دارد؟ شما به کدام یک از صنایع دستی ایران علاقه بیشتری دارید؟ نظرات خود را با و سایر کاربران خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1481

به "آشنایی با هنر فیروزه کوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با هنر فیروزه کوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید