60 درصد جمعیت استان در 4 دهک پایینی جامعه قرار دارند

به گزارش شارژ 10، خبرنگاران/کرمان استاندار کرمان گفت: 60 درصد جمعیت استان در 4 دهک پایینی جامعه قرار دارند

60 درصد جمعیت استان در 4 دهک پایینی جامعه قرار دارند

محمدجواد فدایی امروز 21 آبان ماه در شورای اداری استان کرمان با حضور رییس جمهور، با اشاره امکانات و ظرفیت های و توانمندی های استان کرمان، گفت: استان کرمان یک استان معدنی و به عنوان بهشت معادن ایران لقب دارد به طوری که ذخیره معدنی استان کرمان هم اکنون 6 میلیارد تن انواع محصولات است.

وی با بیان اینکه استان کرمان رتبه اول اشتغال در حوزه معدن، رتبه اول میزان استخراج معدنی، رتبه اول فراوری کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی را در سطح کشور به خود اختصاص داده است بیان نمود: تا کنون در استان کرمان حدود 26 هزار کیلومتر مربع اکتشاف معدن داشتیم و در این راستا نیز اکتشاف 20 هزار کیلومتر مربع دیگر در دستور کار قرار گرفته که این میزان سالی 11 درصد از وسعت استان را در برمی گیرد که باید وسعت این اکتشافات را سالانه بیشتر نموده زیرا با این فرایند اگر پیش برویم حدود 8 سال طول می کشد تا اکتشافات کل استان به اتمام برسد که خیلی دیر است.

وی از ظرفیت های گردشگری استان کرمان سخن به میان آورد و بیان کرد: 7 اثر ثبت جهانی در استان کرمان وجود دارد که از انی تعداد، 5 اثر در دولت تدبیر و امید به ثبت جهانی رسیده ضمن آنکه 5 فرودگاه فعال نیز در استان کرمان وجود دارد و 320 واحد بوم گردی در استان ایجاد شده که همگی نشان از ظرفیت های خوب گردشگری استان کرمان است.

فدایی با بیان این مطلب که 4 گمرک تجهیز شده در سطح استان مشغول به فعالیت هستند، اظهار کرد: با توجه به تعداد روزهای آفتابی در استان کرمان، لذا امکان خوبی در استان کرمان برای بخش انرژی خورشیدی داریم همچنین در بعضی نقاط استان وزش بادهای خوبی داریم که در آن نقاط نیز پتانسیل راه اندازی انرژی بادی وجود دارد.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان با اشاره به بارش های کم در استان کرمان، بیان کرد: استان کرمان با خشکسالی چندین ساله ای روبرو است که در راستای صرفه جویی از آب به ویژه در بخش کشاورزی، 150 هزار هکتار آبیاری تحت فشار و در احداث گلخانه 60 درصد نسبت به ابتدای این دولت رشد داشته ایم.

استاندار کرمان با اشاره به سرمایه گذاری اجرا شده در استان نیز بیان نمود: براساس گزارشات موجود در 4 ماهه اول سال جاری میزان سرمایه گذاری در استان کرمان 200 درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به سفرهای رییس جمهور به استان کرمان و مصوبات سفرهای گذشته، اظهار کرد: در دور اول سفر رئیس جمهور به استان کرمان در مجموع 43 مصوبه داشتیم که برای اجرای آنها مقرر بود 968 میلیارد تومان اعتبار طی سال های 95 و 96 پرداخت گردد و 46 طرح خصوصی در این سفر داشتیم که بخش ارزی آن 100 در صد تامین شده است.

استاندار کرمان ادامه داد: برای اجرای این مصوبات تاکنون یک هزار و 319 میلیارد تومان پرداخت شده است، بنابراین درصد تحقق اعتباری مربوط به این پروژه ها نسبت به درصد مصوب، 136 درصد بوده و برای اتمام کامل این مصوبات به 93 میلیارد تومان اعتبار احتیاج داریم.

وی مهمترین مشکل استان را کم آبی دانست و بیان نمود: 13 شهر استان کرمان با بحران آبی روبرو است و شهر کرمان تنها مرکز کشور بوده که با این مشکل جدی دست و پنجه نرم می نماید به گونه ای که در این راستا 19 میلیون مترمکعب اضافه برداشت از چاه ها و منابع آب زیرزمینی را داریم

فدایی با بیان این مطلب که 60 درصد جمعیت استان در 4 دهک پایینی جامعه قرار دارند، اظهار کرد: شاخص بهره مندی از آب روستایی در استان کرمان 10 درصد از متوسط کشور پایین تر است و همچنین در تخت بیمارستانی نیز استان کرمان پایین تر از متوسط کشور قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 565

به "60 درصد جمعیت استان در 4 دهک پایینی جامعه قرار دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "60 درصد جمعیت استان در 4 دهک پایینی جامعه قرار دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید