کشف کودک هشت ساله در مدرسه

به گزارش شارژ 10، پسربچه هشت ساله ای که در محوطه شنی یکی از مدارس ابتدایی واقع در آلمان بازی می کرد، یک سکه نقره 1800ساله کشف کرد که در دوره امپراتوری روم ضرب شده بود.

کشف کودک هشت ساله در مدرسه

این پسر کلاس چهارمی که بی یارنه نام دارد، زمانی که این گنجینه مدفون شده را در اوت سال 2022 در حیاط مدرسه پیدا کرد، با هیجان و عجله به خانه اش در برمن، شهری در شمال آلمان بازگشت تا این سکه را به خانواده خود نشان دهد. زمانی که والدین او با مقام های شهر تماس گرفتند، باستان شناسان تایید کردند که این سکه در حقیقت یک دناریوس رومی است که در دوران حکومت امپراتور مارکوس آئورلیوس ضرب شده که در فاصله 161 میلادی تا 180 میلادی بر تخت سلطنت نشسته بود.

به گفته اوتا هاله، که یک باستان شناس است، این سکه که 2.4 گرم وزن دارد، در دوران افول کیفیت سکه های روم ضرب شده است. در این دوره تاریخی، امپراتوری روم در نتیجه تورم، اندازه نقره در سکه ها را کاهش داده بود.

هاله این اکتشاف را بسیار خاص توصیف کرد؛ چراکه این یکی از معدود مواردی است که یک دناریوس در برمن کشف شده است. با اینکه برمن هیچ گاه بخشی از قلمرو رومی ها نبوده است، اما محل زندگی یک قبیله باستانی ژرمن به نام Chauci بود که بیشتر با رومی های باستان تجارت می کردند. بر این اساس می توان مدفون شدن این سکه در خاک آلمان را توجیه کرد.

بی یارنه نمی تواند از این سکه نگهداری کند؛ چراکه چنین اکتشافاتی بر اساس مقررات حفاظت از آثار تاریخی برمن به دولت تعلق دارند، اما براساس بیانیه ای که منتشر شده است، باستان شناسان ایالتی این پسر هشت ساله را به علت هوشیاری و کنجکاوی تحسین کردند و قصد دارند دو کتاب باستان شناسی را به عنوان جایزه به او هدیه بدهند.

منبع: گردشبان
انتشار: 7 شهریور 1402 بروزرسانی: 7 شهریور 1402 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2268

به "کشف کودک هشت ساله در مدرسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف کودک هشت ساله در مدرسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید