چرا باید تلویزیون 8K بخریم؟

به گزارش شارژ 10، مدتی است که در بازار تلویزیون ها، رقابت بر سر ارائه آخرین تکنولوژی ها و اولین و بهترین بودن به اوج خود رسیده است. اگرچه اغلب مردم هنوز از نمایشگرها و تلویزیون های با کیفیت HD و Full HD استفاده می نمایند و محتوای نمایشی را هم با همین کیفیت ها می بینند، اما نمایشگرهای 4K با تعدادپیکسل چهار برابری در طول و عرض از سال 2012 رشد آهسته و پیوسته ای داشته و کم کم بازار را در دست می گیرند.

چرا باید تلویزیون 8K بخریم؟

سال جاری هم شاهد ظهور نسل جدید این نمایشگرها و چهار برابر شدن طول و عرض پیکسلی تلویزیون ها هستیم. شرکت های گوناگونی تلویزیون های جدید خود را با استاندارد 8K روانه بازار نموده اند و به تائید استانداردهای فراوانی، ال جی صاحب عنوان بهترین کیفیت 8K شده است؛ اما منظور از 8K چیست و چه فرقی با نسل های قبلی دارد؟ و آیا باید آن را بخریم؟

داستان این نام گذاری ها چیست؟

یک تصویر با فرمت 8K دربردارنده 7680 ردیف پیکسل افقی و 4320 ردیف پیکسل عمودی است؛ یعنی یک صفحه نمایش8K دارای بیش از 33 میلیون پیکسل است. به دلیل اینکه تعداد پیکسل افقی آن به عدد 8000 بسیار نزدیک است، آن را فرمت 8K می نامند. داستان 4K هم همین گونه است. تلویزیون های4K رزولوشنی برابر با 3840 در 2160 پیکسل دارند. همان طور که می بینید تعداد پیکسل های عرضه به عدد 4000 نزدیک است.

درک اندازه و تعداد پیکسل ها

اگر بخواهید بزرگی 8K را بهتر درک کنید، باید چند مقایسه ساده انجام دهیم. نمایشگرهای HD که اغلب مردم هنوز از آن استفاده می نمایند و تقریباً استاندارد یکپارچهپخش شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای، پخش آنلاین ویدیو و دیسک های بلوری است، رزولوشنی برابر با 1920 در 1080 پیکسل دارد. این بدان معنی است که یک نمایشگر HD دارای بیش از 2 میلیون پیکسل است.

همان طور که پیش تر گفتیم، یک نمایشگر 4K از 3840 در 2160 پیکسل تشکیل شده و با بهره گیری از 8 میلیون پیکسل تصاویر را می سازد. این در حالی است که یک نمایشگر 8K با رزولوشن 7680 در 4320 پیکسل بیش از 33 میلیون پیکسل در اختیارتان می گذارد؛ یعنی اینکه رزولوشن تلویزیون 8K چهار برابر تلویزیون 4K و 16 برابر تلویزیون Full HD است.

به زبان ساده، هنگام استفاده از یک تلویزیون 8K (حالا هرچقدر بزرگ) پیکسل هایتشکیل دهنده یک تصویر 8K با چشم معمولی انسان غیرقابل تشخیص هستند.

داستان محتوا و فیلم های8K

تعریف 8K به عنوان فرمت ویدیویی Ultra High Definition که کیفیتی چهار برابر فرمت 4K دارد، فهم و درک آن را آسان می سازد؛ اما حالا سؤال مهم تری مطرح می شود: آیا واقعاً به 8K احتیاج داریم؟

یکی از مهم ترین جنبه های پاسخ به این سؤال، آنالیز میزان محتوای موجود برای این فرمت ویدیویی است. اگر بخواهیم سردستی و فوری به این موضوع جواب دهیم، اکنون به جز تعدادی ویدیوی تست فراوریشده توسط سازندگان تلویزیون های8K، تقریباً هیچ محتوای اصلی 8K در دسترس نداریم.

اما توجه داشته باشید که با توجه به احتیاجهای بازار در مدت زمان کوتاهی این مشکل مرتفع خواهد شد. هم اکنون یکی از کانال های شبکه ملی تلویزیون ژاپن با کیفیت 4K و 8K در حال پخش است. همچنین شبکه های زیادی در ژاپن، کره جنوبی و چین در حال برنامه ریزی برای پخش 8K مسابقات المپیک 2020 ژاپن هستند. البته نباید این موضوع را از یاد برد که فرمت 8K مجموعه بسیار عظیمی از داده ها و اطلاعات است و انتقال آن ها از هر طریقی احتیاجمند استانداردهای عالی برای فشرده سازی داده ها و همچنین پهنای باند بسیار بالایی است. به شکل تئوری برای پخش بهینه کیفیت 4K احتیاجمند خط اینترنت 25 مگابیت بر ثانیه هستید و برای فرمت 8K هم این میزان باید حداقل دو برابر شده و به 50 مگابیت بر ثانیه برسد.

هم اکنون فیلم های کمی وجود دارند که فرمت 8K داشته باشند و هنوز بسیاری از فیلم ها با کیفیت 4K ضبط و پخش می شوند؛ اما در این میان استثنائاتی هم به چشم می خورند. برای مثال فیلم نگهبانان کهکشان 2 با دوربین8K Vista Vision شرکت RED و با کیفیت 8K فیلم برداری شد؛ اما برای پخش سینمایی کیفیت آن به 4K تقلیل یافت و برای انتشار اینترنتی، به دلیل حجم بالای داده های صحنه های اکشن، آن را به 2K تبدیل کردند.

با توجه به زیرساخت های موجود برای ضبط و پخش 4K به نظر می رسد که علاقه اقتصادی یا تبلیغاتی چندانی برای سفر به 8K وجود ندارد. هرچند که در بازار سرمایه و تبلیغات این داستان به سرعتقابل تغییر است. به گونه ای که اکنون استودیوی برادران وارنر فیلم اعجاب انگیز 2001: یک اودیسه فضایی استنلی کوبریک را با کیفیت 8K از روی نگاتیو اسکن نموده و در حال آماده سازی آن است.

یا برزیل در مسابقات فوتبال جام جهانی 2018 بعضی مسابقات را با کیفیت 8K برای تماشاچیان حاضر در موزه علم ریودوژانیرو به نمایش گذارد. Rakuten وعده داده از انتها سال 2019 سرویس 8K را به خدماتش خواهد اضافه کرد. علاوه بر این تمامی فیلم های 15/70 میلی متری IMAX چنان کیفیتی دارند که در صورت اسکن می توانند تصاویری با رزولوشن 12K فراهم آورند. لذا داستان اصلی این است که چه زمانی زیرساخت لازم برای انتقال محتوای آنلاین و آفلاین 8K آماده خواهد شد.

البته همین الان هم برای تجربه کیفیت 8K روی تلویزیون هایتازه وارد بازار احتیاجی به محتوای اصلی 8K نداریم؛ زیرا اغلب نمونه های موجود و به خصوصتلویزیون های8K ال جی از قابلیت ارتقا کیفیت بهره مند شده اند و می توانند به شکل بسیار تأثیرگذاری محتوای 4K و حتی HD را به 8K تبدیل نموده و روی صفحه نمایش دهند. در این روشاز الگوریتم های محاسباتی پیچیده ای استفاده می شود که زمینه تصاویر را تشخیص داده و با افزایش پیکسل های لازم، شکاف میان HD و4K تا 8K را پر می نماید. گفته می شود چیپ های پردازنده ارتقا کیفیت در تلویزیون های8K، علاوه بر قدرت پردازشی بسیار بالا، پایگاه داده کاملی از تصاویر مرجع را هم در اختیاردارند که مرتباً تکمیل می شود تا به این پردازنده در حدس پیکسل های غایب یاری کند.

آیا بهتر است تلویزیون 8K بخریم یا به 4K و HD اکتفا کنیم؟

همان طور که در توضیحات پیشین مشاهده کردید، پاسخ به این سؤال بسیار سخت است و به شاخص های فراوانی بستگی دارد. شاید اولین پاسخ برای کسانی باشد که همواره بااحتیاط قدم برمی دارند و در هر خریدی نگران از دست دادن چیزی هستند و چندان به دستاوردنمی اندیشند. بدون شک برای این دسته از افراد هنوز زود است که وارد دنیای جذاب و واضح و شفاف 8K شوند.

اما گروهی که همواره به دنبال بهترین ها و جدیدترین ها هستند و می خواهند جذابیت تصویری حداکثری را در صفحه تلویزیونشان به تماشا بنشینند، پیشنهاد می کنیم که حتماً به فکر خرید یک تلویزیون 8K باشند. فقط تلویزیونی را بخرند که حتماً امکان ارتقا کیفیت فرمت های پایین تر را داشته باشد و البته امکان آپدیت برای پشتیبانی از فرمت ها و استانداردهای آینده را هم در اختیارشان بگذارد.

در این میان تلویزیون 85 اینچی ال جی یکی از بهترین گزینه ها است. هم اینکه با بهره گیری از نسل دوم پردازنده های آلفا، یکی از کامل ترین و دقیق ترین شیوه های ارتقاء تصویر را در اختیار کاربران می گذارد و هم اینکه از انتها 2019 به باکس تبدیلی مجهز می شود که امکان تبدیل و پخش تمامی فرمت های ویدیویی را دارد و همچنین به وسیله اینترنت آپدیت های آینده را نیز دریافت می نماید. خبر خوب اینکه ال جی از ابتدای 2020 این باکس را به رایگان برای خریداران فعلی ارسال خواهد نمود.

نکته مهم دیگر درباره خرید تلویزیون 8K این است که پیش بینی کنیم واقعاً آینده بازار تلویزیون به کدام سمت می رود. برای این پیش بینی، قبل از همه باید نگاهی به توانایی های چشم انسان داشته باشیم. چشم ما توان دریافت تصاویر با کیفیت 576 مگاپیکسل را دارد؛ اما مشکل اینجا است که حداکثر توان پردازشی آن تنها 40 مگاپیکسل است. بد نیست بدانید که محتوای 4K تصاویر 8.5 مگاپیکسلی فراوری می نماید و 8K تقریباً 33 مگاپیسکل است؛ یعنی اینکه تلویزیون های8K بسیار نزدیک به مرزهای توانایی بینایی انسان هستند و به نظر می رسد ازنظر منطقی نسل های بعدی تلویزیون چندان بهتر از این نخواهند بود. البته ممکن است رقابت شرکت هایفراورینماینده در آینده از مرز توانایی چشم انسان عبور کندکه در این صورت باید به دنبال دلایل بسیار خاصی برای توجیه خرید چنین محصولات کم کاربردی باشند.

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 624

به "چرا باید تلویزیون 8K بخریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید تلویزیون 8K بخریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید