هر آنچه قبل از نصب کلید پریز برق باید بدانید

به گزارش شارژ 10، انجام برخی از کارها در خانه احتیاج به یاری گرفتن از یک شخص حرفه ای و متخصص دارد. نصب کلید پریز یکی از کارهایی است که قوانین و مقررات خاصی برای آن وجود دارد و این را تنها یک برق کار حرفه ای می داند.

هر آنچه قبل از نصب کلید پریز برق باید بدانید

نصب کلید پریز برق و استانداردهای مربوط به آن یکی از مسائلی است که در طراحی دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی دارد. استانداردهای مربوط به نصب کلید برق را تکنسین های برق و برق کارها می دانند. مجله اینترنتی خبرنگاران در این مقاله به آنالیز این موضوع پرداخته است، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نصب کلید پریز برق

استانداردهای نصب کلید پریز برق و معین محل نصب کلید پریز موضوعی است که به وسیله نظام مهندسی معین می گردد و هیچ برق کار و پیمانکاری نمی تواند آن را به سلیقه خود تغییر دهد. در هر کشور و منطقه ای نیز این استانداردها فرق دارد. پس اگر قصد نصب کلید برق در خانه را دارید باید این کار را بر اساس استانداردهای ایمنی و الکتریکی منطقه خود انجام دهید. در خصوص نصب کلید برق بعضی از استانداردها در بین بسیاری از شهرها و کشورها مشترک است که در ادامه به بعضی از آنها اشاره خواهیم کرد.

استفاده از محصولات استاندارد

اطمینان حاصل کنید که کلید پریزی که قصد نصب آن را دارید، دارای مجوزهای لازم و نشانه های استاندارد مربوطه است. این می تواند شامل نشانه هایی مانند CE یا ISO باشد.

اطمینان از مناسب بودن جریان و ولتاژ

قبل از نصب کلید پریز، مطمئن شوید که جریان و ولتاژ مورداحتیاج برقی دستگاهی که قصد اتصال به پریز دارید، با مشخصات کلید پریز همخوانی دارد. برای مثال، برای پریز های خانگی معمولا جریان 10 آمپر و ولتاژ 220 ولت استفاده می گردد.

نصب صحیح و جامع

نصب کلید پریز باید مطابق با دستورالعمل فراوری کننده انجام گردد. قبل از نصب، اطمینان حاصل کنید که سیم های برقی به درستی متصل شده اند و هیچ گره بندی یا تماس غیرمجازی وجود ندارد.

حفاظت در برابر آب و رطوبت

در صورت نصب کلید پریز در مکان هایی که ممکن است با آب و رطوبت روبرو گردد (مانند آشپزخانه یا حمام)، حتما از کلیدهای با درجه حفاظت IP65 یا بالاتر بهره ببرید. این کلیدها مقاومت بیشتری در برابر نفوذ آب دارند.

مطابقت با مقررات محلی

مهم است که نصب کلید پریز برق با قوانین و مقررات الکتریکی و ساختمانی منطقه شما (مانند مقررات برق ملی) سازگار باشد. در صورت احتیاج، به یاری فنی متخصص مراجعه کنید تا مطمئن شوید کلید پریز به درستی و با رعایت قوانین نصب شده است.

توصیه می گردد همیشه برای نصب و اتصال کلید پریز برق، از یاری یک برق کار متخصص بهره ببرید تا اطمینان حاصل گردد که نصب به درستی اجرا شده و ایمنی الکتریکی حفظ شده است.

استانداردهای محلی نصب کلید پریز

برای نصب کلید پریز استانداردهایی در ایران و باتوجه به ساختار خانه های ایرانی وجود دارد که دانستن آنها به شما یاری می نماید تا مسائل مربوط به این مسئله را کنترل کنید.

ارتفاع نصب

ارتفاع نصب یکی از اصلی ترین مسائلی است که در انتخاب محل نصب پریز و تجهیزات برقی باید به آن توجه کرد. ارتفاع 110 تا 120 سانتی متری برای کلیدهای روشنایی و برای سایر کلیدها ارتفاع 30 تا 40 سانتی متری مناسب است.

قانون کلی ارتفاع نصب کلید و پریز این گونه است

  • ارتفاع کلیدهای روشنایی بین 110 تا 120 سانتیمتر
  • ارتفاع پریزهای برق، تلفن و آنتن در اتاق خواب و پذیرایی 30 تا 40 سانتیمتر
  • ارتفاع پریزهای برق در آشپزخانه 60 سانتیمتر
  • ارتفاع پریزها در حمام 120 سانتیمتر
  • ارتفاع کلید کولر آبی و گازی 130 سانتیمتر
  • ارتفاع کلید فن 120 سانتیمتر

فاصله نصب

فاصله یکی از مهم ترین مسائلی است که در نصب هرگونه تجهیزات در خانه مثل فاصله نصب لوله بخاری، لوله شوفاژ، سینک ظرف شویی یا کلید پریز برق اهمیت دارد.

محل هایی مانند آشپزخانه، دستشویی و حمام از مهم ترین بخش های خانه هستند که فاصله نصب پریز برق در آن ها بنا بر فضای موجود بسیار اهمیت دارد. مثلا در آشپزخانه فاصله نصب کلید پریز از شیر گاز باید 10 سانتی متر باشد. اگر شیر گاز زیر پریزها نصب گردد این فاصله به حداقل 50 سانتی متر می رسد.

بعلاوه حداقل این فاصله از شیر ظرف شویی 70 سانتی متر و از لبه سینک 60 سانتی متر است. استاندارد فاصله 10 تا 30 سانتی متری برای نصب کلید پریز از چهارچوب در، در نظر گرفته شده است. در حمام و دستشویی و محل های مرطوب هیچ پریز برقی نباید نصب گردد.

استاندارد نصب در اتاق خواب

علاوه بر ارتفاع و فاصله، تعداد پریزهایی که در یک مکان و بخش خانه نصب می گردد نیز مهم است. استاندارد تعداد نصب کلید پریز در اتاق خواب 2 پریز برق است.

استاندارد نصب در پذیرایی

سازمان نظام مهندسی تعداد 3 کلید پریز برق را برای هر پذیرایی با ارتفاع 30 تا 40 سانتی متر از کف در نظر گرفته است.

استاندارد نصب در سرویس بهداشتی

داخل حمام نباید پریز برق نصب گردد؛ ولی می توان بالای روشویی به فاصله حداقل 30 سانتیمتر از شیر آب، پریز برق نصب کرد.

سخن آخر

نصب کلید پریز کاری است که باید حتما به وسیله یک برق کار حرفه ای یا تکنسین برق انجام گردد که از خطرات احتمالی مانند آتش سوزی و… جلوگیری گردد. با این وجود دانستن نکات کلی در این باره به شما یاری می نماید که بتوانید طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود را بهتر انجام دهید و کنترل بیشتری روی مسائل الکتریکی منزل خود داشته باشید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 21 تیر 1402 بروزرسانی: 21 تیر 1402 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2251

به "هر آنچه قبل از نصب کلید پریز برق باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه قبل از نصب کلید پریز برق باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید