قلعه سنگی پرند اسرار زیادی را در خود دارد

به گزارش شارژ 10، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین گزارشات منتشر گشته و خبرهای بدست آمده، قلعه سنگی پرند اسرار زیادی را در خود دارد.

قلعه سنگی پرند اسرار زیادی را در خود دارد

قلعه سنگی به عنوان یکی از آثار تاریخی برجسته کشورمان بیش از هزار سال قدمت داشته و در محدوده شهر تازه پرند، از توابع رباط کریم و در جنوب غربی استان تهران واقع شده است.

گفته می شود، قدمت ساختمان مرکزی قلعه سنگی احتمالاً مربوط به دوره ساسانیان و پیش از اسلام است. کارشناسان معتقدند، معماری عمارت حاکم نشین قلعه سنگی از معماری دوره ساسانیان الهام گرفته است و ویژگی های منحصر بفردی دارد.

اما پیشینه خود قلعه سنگی که از سنگ ساخته شده، به اوایل دوره های اسلامی و زمان حکومت آل بویه در ایران باز می شود. پلان این قلعه به سبک بناهای متداول دوران اسلامی به صورت چهار ایوانی و با یک حیاط مرکزی است.

در بازدید از این قلعه متوجه چهار برج مدور که قطر هر یک پنج متر است، خواهید شد، در اضلاع چهارگانه قلعه، چهار اتاق مربع شکل با سقف گنبدی بسیار عالی از نظر معماری قرار گرفته است.

بیشتر بناهای تاریخی کهن کشورمان به علت سهولت تهیه مصالح و کاهش هزینه ساخت با خشت خام ساخته شده اند، پس از آن بناهای آجری که با زحمت بیشتری نسبت به بناهای خشتی ساخته شده را می بینیم، اما احداث بناهای سنگی مانند قلعه سنگی پرند که هم پر هزینه و هم ساخت آنها بسیار سخت بوده است، به علت شرایط منطقه، ناامنی، ضرورت استحکام و پایداری زیاد در جنگها ساخته میشد.

به گفته باستان شناسان، ساخت این قلعه 200 سال به طول انجامیده است و یکی از معدودترین قلعه های حکومتی در کشورمان به شمار می رود که در دوم بهمن 1382 به شماره ثبت 10822 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است.

قلعه سنگی پرند به وسیله حکومت و به دلایل گوناگون همانند اقتصاد، شرایط نظامی، جغرافیایی و مذهبی ساخته شده و در ادوار مختلف به تدریج توسعه یافته است.

اگر قصد سفر به پرند و بازدید از این قلعه زیبا را دارید، می توانید در بلوار شهید باهنر شهر پرند به سوی بلوار فرهنگ حرکت کنید تا وارد قلعه زیبای سنگی شوید، البته از آزادراه تهران-ساوه نیز اگر وارد جاده تهران-ساوه شوید، می توانید به قلعه سنگی برسید.

قلعه سنگی پرند یکی از 54 کاروانسرای تاریخی پرونده کاروانسراهای ایران است که 26 شهریور امسال به عنوان بیست و هفتمین میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی ایران در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض عربستان تأیید شد و به ثبت جهانی رسید.

جالب است، بدانید، این قلعه از مرموزترین بناهای تاریخی کشورمان است، که رازهای زیادی در خود دارد. یکی از جالب ترین رازهای این قلعه زیبا وجود چاه آبی است که حدود 15 قرن پیش ساخته شده و عمق آن حدوداً 40 متر است.

اما نکته جالب اینجا است که در حالی که با حفر چاه های 200 متری نیز در پرند نمیتوان به آب رسید، چاه مرموز قلعه سنگی با عمق 40 متر همیشه سه متر آب در خود دارد.

از شاخصه های مهم این بنا وجود عمارت مرکزی یا حاکم نشین است که معماری متفاوت آنکه الهام گرفته از معماری دوران ساسانی است.

راز دیگر این قلعه وجود 23 اسکلت انسان در آن است که 650 سال پیش و در دوره سلجوقیان در این مکان دفن شده اند.

در مورد این اسکلت ها مطالعات نشان می دهد که شتابزده در این مکان دفن شده اند، چرا که در بعضی قبرها چند جنازه یافت شده که نشان از فرصت کم برای دفن جنازه ها دارد.

نکته جالب توجه دیگر آن است که جنازه ها با لباس های شخصی دفن شدند، در حالی که مسلمان بودند و می بایست با کفن دفن شوند.

وجود یک دختر 16 ساله در میان جنازه ها که سر وی از بدنش جدا و نشسته دفن شده از دلخراش ترین یافته های مطالعات در مورد این اسکلت ها است.

اینکه اسکلت ها مربوط به چه اشخاصی است، چرا و چطور کشته و در این مکان دفن شدند، سوال هایی است که همچنان بی پاسخ مانده اند و باستان شناسان جوابی برای آن ندارند.

بازدید از قلعه پرشکوه، مرموز و زیبای سنگی در پرند را به شما پیشنهاد می کنیم.

منبع: همگردی
انتشار: 5 مهر 1402 بروزرسانی: 5 مهر 1402 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2276

به "قلعه سنگی پرند اسرار زیادی را در خود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه سنگی پرند اسرار زیادی را در خود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید