روش صحیح تمیز کردن آکواریوم ماهی آب شیرین

به گزارش شارژ 10، تمیز کردن آکواریوم ماهی را باید طبق یک برنامه منظم با وسایل مخصوص آن انجام بدهید. برای این کار نباید از هیچگونه مواد شیمیایی بهره ببرید. در اینجا روش تمیز کردن آکواریوم آب شیرین به صورت گام به گام با نکات و تذکرات مهم و همراه با تصویر یاد داده شده است.

روش صحیح تمیز کردن آکواریوم ماهی آب شیرین

خبرنگاران | سرویس خانه داری - با یک بار در هفته تمیز کردن آکواریوم ماهی و افزودن آب تازه به آن ماهی های خود را شاد و سالم نگه دارید. تمیز کردن آکواریوم سخت نیست، به خصوص اگر این کار را در یک برنامه زمانی تعیین انجام دهید، جلبک و دیگر آلودگی ها مانند فضولات ماهی فرصتی برای ته نشین شدن و درست کردن کثیفی نخواهند داشت. خبرنگاران در این مقاله شرح می دهد چگونه آکواریوم آب شیرین را تمیز کنید.

وسایل لازم برای تمیز کردن آکواریوم ماهی

 • آب کافی برای عوض کردن آب آکواریوم
 • پد جلبک برای تمیز کردن داخل شیشه آکواریوم
 • یک سطل عظیم (5 گالن یا 10 لیتر و عظیمتر)
 • سیفون ساده مخصوص آکواریوم (نه یک سیفون که با باتری کار کند).
 • ابزار های فیلتر (کارتریج ها، اسفنج ها، بسته های کربن و غیره) اگر می خواهید فیلتر ها را عوض کنید.
 • پاک نماینده مخصوص شیشه آکواریوم یا محلول دارای سرکه
 • مقداری محلول سفید نماینده (10%) در یک ظرف جداگانه (اختیاری)
 • تیغه فلزی یا پلاستیکی (اختیاری، برای آکواریوم های اکریلیک خیلی دقت کنید، زیرا به سادگی خراشیده می شود)

مراحل تمیز کردن آکواریوم ماهی های آب شیرین

1- دو طرف آکواریوم را با پد جلبک تمیز کنید. با پد روی شیشه بکشید و همه طول آن را تمیز کنید، در صورت لزوم آن را روی شیشه کمی بسابید تا جلبک هایی که به آکواریوم چسبیده اند را بردارید. اگر تمیز کردن یک قسمت از جلبک ها یا کثیفی ها با این پد سخت است می توانید از تیغه فلزی یا تیغه پلاستیکی برای تمیز کردن شیشه آکواریوم بهره ببرید.

 • برای انجام این کار می توانید از دستکش لاستیکی بهره ببرید. اما ابتدا مطمئن شوید که دستکش ها به هیچ مواد شیمیایی آغشته نشده اند.
 • از اسفنج یا سیم آشپزخانه استفاده نکنید، زیرا ممکن است باقی مانده مواد شوینده یا تمیزنماینده های شیمیایی روی آن ها باشد. آکواریوم را تنها با پد جلبک تمیز کنید تا مطمئن شوید که از ورود مواد شیمیایی و مواد شوینده به داخل آکواریوم جلوگیری می کنید.
 • این مرحله را می توانید پس از اینکه 10 تا 20 درصد از آب را تخلیه کردید، انجام دهید.

بیشتر بخوانید: تزئین داخل آکواریوم؛ نکات و ایده ها

2- حالا باید تصمیم بگیرید که می خواهید چقدر از آب را عوض کنید. اگر مخزن خود را طبق یک برنامه منظم تمیز کنید و اگر ماهی های شما سالم باشند، عوض کردن 10 تا 20 درصد از آب یکبار در هفته کفایت می نماید. اگر ماهی مریض دارید، باید مقدار بیشتری از آب را عوض کنید یعنی حداقل 25 تا 50 درصد.

3- حالا زمان تخلیه آب است. سیفون مخصوص را روشن کنید و آب قدیمی را در یک ظرف بریزید؛ ترجیحا یک سطل پنج گالن (10 لیتری یا عظیمتر). بهتر است یک سطل جدید بخرید و از آن تنها برای تمیز کردن مخزن ماهی خود بهره ببرید زیرا باقی مانده صابون یا مواد شوینده موجود در سطل های دیگر می تواند برای ماهی شما مضر باشد.

می توانید یک سیفون آکواریوم تهیه کنید که به سینک ظرفشویی وصل شود. این نوع سیفون از ریختن آب به خارج از سطل نیز جلوگیری می نماید. هنگام پر کردن مخزن نیز می توانید قدرت مکش آب و درجه حرارت را تنظیم کنید.

4- برای تمیز کردن آکواریوم ماهی، مکنده مخصوص شن و سنگ ریزه را روشن کنید. از این طریق مدفوع ماهی، مواد غذایی اضافی و سایر زباله ها وارد مکنده می شوند. اگر شما ماهی بسیار کوچک یا ظریف ضعیف دارید می توانید یک جوراب زنانه بلند را در انتهای سیفون قرار دهید. اما باید سوراخ های آن به قدری عظیم باشند که بقیه آشعال ها از آن رد شود.

اگر کف آکواریوم شن و ماسه دارید از مکنده بیل مانند استفاده نکنید. فقط از قسمت شلنگی سیفون بهره ببرید و آن را تا یک اینچ زیر سطح آب ببرید تا بدون برهم زدن سطح شن و ماسه زباله ها را بالا بکشد. اگر در زیر شن ها حیوانی پنهان نشده باشد، می توانید با انگشت خود شن و ماسه را کمی بهم بزنید و به مکش بقایای زباله که در زیر شن و ماسه هستند یاری کنید.

5- حال زمان تمیز کردن دکور و وسایل تزیینی آکواریوم است. برای تمیز کردن لوازم تزیینی داخل آکواریوم می توانید از یک مسواک نرم استفاده نشده و یا پد جلبک بهره ببرید. از صابون برای تمیز کردن وسایل تزئینی استفاده نکنید، زیرا ممکن است به ماهی ها آسیب بزند.

اگر با تمیز کردن وسایل دکوری داخل آکواریوم مشکل دارید، آن ها را از آکواریوم خارج کنید و در محلول سفید نماینده 10 درصد به مدت 15 دقیقه قرار دهید. سپس روی آن ها آب جوش بریزید و قبل از قرار دادن در آکواریوم اجازه دهید که در معرض هوا خشک شوند. اگر وسایل تزیینی از جلبک ها پوشیده شده اند، بهتر است از این پس به ماهی ها کمتر غذا بدهید و یا زودتر آب آن را عوض کنید.

6- حالا باید آب تازه با دمای مناسب در آکواریوم بریزید. ترمومتر وسیله و راهی برای آنالیز درجه حرارت آب است. توجه به دمای مناسب برای هر نوع ماهی برای سلامت ماهی ها بسیار مهم است. نباید فراموش کنید که آب ولرم برای بیشتر ماهی ها بیش از حد گرم است. اگر از آب شیر استفاده می کنید، باید آب تصفیه مناسبی بشود تا فلزات سنگین و سموم مضر برای ماهی از آن حذف شود.

 • ساده ترین کاری است که می توانید انجام دهید این است که یک ظرف شیر قدیمی و یا یک پارچ آب را از روز قبل پر کنید و اجازه دهید یک روز بماند تا کلر آن تبخیر شده و آب، هم دمای اتاقی که آکواریوم در آن واقع شده است بشود. اگر نمی خواهید این کار را انجام دهید می توانید، یک قطره محلول دکلور (Decleor) در آب بریزید. فقط مطمئن شوید که درجه حرارت آب مناسب است، زیرا تغییر قابل توجه در دما، ماهی را می کشد.
 • در صورتی که نیترات آب بسیار بالا باشد، می توانید 50 تا 75 درصد آن را با آب مقطر تعویض کنید (این کار به طور معمول توصیه نمی شود، زیرا آب مقطر آنقدر خالص است که چیزی از عناصر غذایی در آن برای ماهی ها وجود ندارد). همچنین می توانید از آب معدنی برای تعویض آب بهره ببرید، زیرا همه عناصر آن خوب است و مواد بد ندارد.

7- مقداری نمک آکواریوم به آب شیرین اضافه کنید. نمک برای بسیاری از ماهی ها (از جمله Mollies, guppies and platies) مفید است و باعث افزایش طول عمر و سلامتی ماهی می شود. همچنین وجود نمک در آکواریوم آب شیرین به جلوگیری از بیماری هایی مانند ایک (Ichthyophthirius multifiliis) نیز یاری می نماید.

8- چند ساعت آب را زیر نظر بگیرید و هر نوع ابر یا کدر شدگی در آب مشاهده کردید دستگاه تصفیه آب را روشن کنید. بهتر است از مواد تمیز نماینده آب موجود در بازار استفاده نکنید. اگر متوجه کدرشدگی یا حالت ابری در آب شدید، این امر نشان دهنده یک مشکل اساسی است.

نباید فراموش کنید که ماهی ها احتیاج به فضای بین آب و بالای آکواریوم دارند، زیرا آن ها مرتب درحال مبادله دی اکسید کربن با اکسیژن هستند و می توانند به راحتی در قسمت های بالای آب به آن دسترسی پیدا نمایند.

9- بیرون آکواریوم را نیز باید تمیز کنید. تمام شیشه های بیرونی، هود، لامپ و بالای آکواریوم باید تمیز شوند. به یاد داشته باشید که بخار آمونیاک حاصل از اغلب شوینده ها می تواند به ماهی ها آسیب برساند؛ بنابراین از شوینده های مخصوص آکواریوم بهره ببرید. همچنین می توانید از محلول خانگی حاوی سرکه استفاده نمایید.

10- کارتریج فیلتر را یک بار در ماه عوض کنید. اگر این کار را نکنید کربن موجود در داخل کارتریج می تواند به سلامتی ماهی ها آسیب برساند. باکتری های مفید زیادی داخل فیلتر زندگی نمی نمایند و اغلب آن ها در شن قرار دارند؛ بنابراین تعویض فیلتر بر محیط بیولوژیکی آکواریوم تاثیر خاصی ندارد.

اگر کارتریج خیلی کثیف می شود می توانید آن را هر هفته همراه با تمیز کردن آکواریوم ماهی تان بشویید. اما شستشوی کارتریج جای عوض کردن آن را نمی گیرد و باید کارتریج را به صورت ماهانه تعویض کنید.

همچنین بخوانید: چگونه در منزل قزل آلا پرورش دهیم؟

برگرفته از: Wikihow

منبع: setare.com
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1428

به "روش صحیح تمیز کردن آکواریوم ماهی آب شیرین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش صحیح تمیز کردن آکواریوم ماهی آب شیرین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید