رفع محدودیت ها درگرو رعایت پروتکل های بهداشتی است

به گزارش شارژ 10، رئیس کمیته امنیتی و انتظامی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به اینکه نظارت ها بر اجرای طرح جامع هوشمند بیماری کرونا بسیار جدی است، گفت: رفع محدودیت ها درگرو رعایت پروتکل های بهداشتی است.

رفع محدودیت ها درگرو رعایت پروتکل های بهداشتی است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، حسین ذوالفقاری رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا عصر امروز در حاشیه نشست این کمیته در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز دو موضوع بررسی شد و برای ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا جهت تصویب ارسال می شود.

ذوالفقاری در همین خصوص گفت: موضوع اول مورد بررسی همراه داشتن کارت ملی توسط شهفرایندان در سراسر کشور است که این کار با هدف کنترل هوشمند کسانی که احتمالا دارای بیماری کرونا هستند و تست مثبت داشته اند؛ انجام می گیرد.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه این کار در چند روز اخیر در حمل و نقل ریلی و هوایی اجرا شده، گفت: در بین مسافرین ریلی، در دو روز گذشته 44 نفر دارای تست مثبت بودند از این طریق شناسایی شدند و ورودشان منع شد و در حمل و نقل هوایی هم از ورود 4 نفر تست مثبت به هواپیما ممانعت به عمل آمد.

رئیس کمیته انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا شرح داد: در طرح همراه داشتن کارت ملی، با استفاده از یک اپلیکیشن کمتر از یک ثانیه میتوان معین کرد فردی که در اداره و یا بانک و یا سوپر مارکت مراجعه کند، به محض دیده شدن کارت ملی در معرض موبایل، معین میشود که تست او مثبت است یا منفی.

ذوالفقاری تاکید کرد: همه افراد طبق قانون مکلف هستند کارت ملی را همراه داشته باشند و این پیشنهاد به ستاد ملی ارائه می شود.

رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش دیگری از صحبت هایش به طرح مشارکت مردم در مدیریت بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: این مشارکت مخصوصا در امر رسیدگی به افراد آسیب پذیر و در حوزه آموزش و تامین دارو و کمک به بیماران ضروری به نظر می رسد.

معاون وزیر کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اینکه در صورت تصویب این طرح، کسی که کارت ملی نداشته باشد مجازات معین شده است؛ هم گفت: طبق مصوبه ستاد به افرادی که کارت ملی با خود همراه نداشته باشد، خدمات مورد نیازش ارائه نخواهد شد.

وی گفت: کسانی که آزمایش داده و نتیجه آن مثبت شده، در سامانه به مدت دو هفته ثبت می باشند و بعد از این مدت، از قرنطینه خارج می شوند و نامشان هم در سیستم حذف خواهد شد.

ذوالفقاری در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگری مبنی بر اینکه با اینکه از اجرای طرح محدودیت ها حدود سه روز می گذرد؛ اما شاهد عدم رعایت پروتکل ها از سوی برخی کسبه ها هستیم؛ نیز گفت: طبق گزارشات مبنی بر اجرای این طرح در دور روز گذشته، به طور میانگین در پنج حوزه فعالیتی بیش از 85 درصد رعایت شده و در حوزه تردد خودرو ها شاهد کاهش 39 درصد به نسبت مدت مشابه سال گذشته هستیم و بیش از 11 هزار دستگاه خودرو جریمه اعم از جریمه های یک میلیون، پانصد هزار و دویست هزار تومانی شده اند.

وی همچنین گفت: طبق گزارش ناجا بیش از 230 هزار مورد به خودرو ها در طول راستا تذکر داده شده و 93 هزار خودرو با تذکر داده شده به مبدا برگشت داده شده اند.

ذوالفقاری در ادامه گفت: در طی این مدت بیش از یکصد هزار به رانندگان متخلف پیامک ارسال شده و در حوزه اصناف 69769 مورد تذکر داده شده و 7398 مورد پلمپ شده اند.

رئیس کمیته امنیتی و انتظامی کرونا در ادامه صحبت هایش به همراهی خوب مردم اشاره کرد و گفت: از مردم عزیز کشورمان تشکر می کنیم که در طول اجرای این طرح همکاری خوبی داشتند و امیدواریم با توجه به شرایط بیماری، همکاری ها و همراهی ها تقویت هم شود.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه امکان تمدید و یا تقلیل محدودیت ها و تعطیلی ها وجود دارد نیز گفت: همان طور که از عنوان طرح پیداست؛ طرح حالت هوشمند دارد یعنی تا زمانی که شرایط یک شهر قرمز است مقررات شهر قرمز، اگر شرایط یک شهر نارنجی شد محدودیت ها به سطح محدودیت های نارنجی اگر شرایط شهری زرد شد، مقررات شهر زرد برای آن شهر اعمال می شود.

معاون امنیتی کشور ابراز امیدواری کرد: تلاش داریم با ادامه همکاری خوب مردم، شهر ها در دو هفته آینده شرایط بهتری پیدا کنند و فرایند هم نشانه کنترل اوضاع است به شکلی که از 89 شهری که حدود یک ماه قبل دارای شرایط قرمز بودند، الان به طرز قابل ملاحظه ای کاهش یافته اند.

رئیس کمیته انتظامی و اجتماعی ستاد مدیریت بیماری کرونا شرح داد: این موضوع را تاکید می کنم که برطرف هر گونه محدودیت ها در گرو توجه دقیق تر به اصول بهداشتی است و برای همین انتظار داریم هم مسئولین شهر ها و هم مردم همکاری کرده و رعایت کند تا هر چه زودتر محدودیت ها کاهش یافته و برداشته شود.

ذوالفقاری تاکید کرد: راهکار برداشته شدن محدودیت ها، رعایت کردن و کاهش شرایط بیماری در هر شهری است و پایه هم هر شهری است که با همکاری مردم قابل تحقق است.

وی گفت: لازمه برطرف شدن محدودیت ها، رعایت فاصله اجتماعی و اجتناب از دورهمی است و حتی با اعمال محدودیت ها اگر فاصله گذاری اجتماعی انجام نگیرد، به نتیجه لازم نمی رسیم.

ذوالفقاری گفت: در هفته آینده شرایط شهر ها را یک بار دیگر رصد و شرایط شهر ها به لحاظ شرایط قرمز، نارنجی و زرد و سفید اعلام می شود.

رئیس کمیته انتظامی و امنیتی ستاد کرونا در انتها در خصوص محدودیت های 9 شب تا 4 صبح خاطر نشان کرد: تاکسی های اینترنتی، آژانس ها و خودرو هایی که کلا شماره شان در سامانه ثبت شده و مسئله ای از نظر تردد برای ارائه خدمات به مردم ندارند. عمده کسانی که کار شیفتی انجام می دهند؛ تاکید می کنیم که دستگاه ها شیفت شان را در زمانی قرار دهند که مسئله ای برای تردد نداشته باشند در نهایت کسانی که ضروری است در ساعت های9 تا 4 صبح بنا به شرایط کاری در این تایم باید تردد کنند؛ لیست شان را به فرمانداری ها ارائه تا با هماهنگی نیروی انتظامی مسئله ای برای تردد نداشته باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1315

به "رفع محدودیت ها درگرو رعایت پروتکل های بهداشتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفع محدودیت ها درگرو رعایت پروتکل های بهداشتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید