دو فاز شدن برق ساختمان به چه علتی است؟

به گزارش شارژ 10، با دو فاز شدن برق ساختمان به جای اینکه مشترک برق، جریان برق 220 ولت که دارای یک سیم نول و یک سیم فاز است دریافت کند، ولتاژ 380 دریافت می نماید که دارای دو سیم فاز است. با بروز این مشکل، نوسانات ولتاژ موجب سوختن لوازم الکترونیکی شده و مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

دو فاز شدن برق ساختمان به چه علتی است؟

دو فاز شدن برق ساختمان به 2 صورت حقیقی و غیرحقیقی رخ می دهد که هر کدام تعریف جداگانه ای دارند. دو فاز شدن غیر حقیقی زمانی اتفاق می افتد که سیم وسط ترانس توزیع برق شبکه اصلی قطع شده یا در آن ایرادی روی دهد.

تعریف دیگری که می توان از دو فاز شدن غیر حقیقی برق ساختمان ارائه داد، این است که ما فاز داریم اما نول قطع شده و سیم فاز بر روی نول هم تاثیر گذاشته است.

دو فاز شدن سیم کشی ساختمان به صورت حقیقی هم این است که به جای اینکه به مصرف نماینده تک فاز 220 ولت برق ارائه گردد، 380 ولت برق داده می گردد. در ولتاژ 220 ولت ما تنها یک سیم نول و فاز داریم، ولی در 380 ولت دو سیم فاز داریم.

نکات کلیدی

 • هنگام دو فاز شدن برق وجود افت ولتاژ و یا نوسانات برقی امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.
 • یکی از مواردی که امکان دارد باعث دو فاز شدن برق ساختمان گردد، متصل کردن جابه جا سیم نول و فاز در منازلی است که در منزل خود تابلو فیوز دارند.
 • قطع شدن سیم نول ممکن است به علت فرسودگی سیم نول، اتصال نادرست سیم ها هنگام انشعاب گیری، اتصال بخاری برقی یا دستگاه جوش به پریز با سیم ضعیف و دلایل دیگری رخ دهد.

چه زمانی دو فاز شدن برق ساختمان رخ می دهد ؟

عوامل مختلفی موجب دو فاز شدن برق ساختمان می شوند و برای عیب یابی، برقکار باید این موارد را آنالیز کند. این موارد عبارتند از:

1- جابجا وصل شدن در کنتور برق و تابلو فیوز

یکی از مواردی که امکان دارد باعث دو فاز شدن برق ساختمان گردد، متصل کردن جابه جا سیم نول و فاز در منازلی است که در منزل خود تابلو فیوز دارند.

شاید برقکار شما سیم ها را متصل نموده باشد و در زمانی که کسی قصد گرفتن انشعاب از کنتور شما به هر علتی مانند جوشکاری را داشته بعد از اتصال سیم ها آن ها را برعکس متصل نموده باشد.

ثبت درخواست سیم کشی ساختمان

با وصل کردن بر عکس سیم نول و فاز شما یک چیز عجیب را مشاهده خواهید کرد در تابلو فیوز خود می بینید که زمانی که فیوز ها بالا می باشد دو سر آن فازمتر را نشان نمی دهد و برعکس زمانی که فیوز ها پایین می باشد

خروجی همه آن ها فاز را نشان می دهد. به غیر از سیمی که به فیوز اصلی متصل شده است. (سیم اصلی که باید فاز باشد، ولی نول است اکنون برای همین نشان نمی دهد)

برای حل این مشکل باید جای سیم نول و سیم فاز را در کنتور خود عوض کنید.

مقاله پیشنهادی واژه نامه برقکاری

2-متصل کردن جابه جا در کلید ها

این اتفاق می تواند زمانی رخ دهد که اتصال سیم ها به کلید دو پل، تک پل، تبدیل سیم فاز و نول برعکس متصل گردد. زمانی که کلید شما قطع باشد در مصرف نماینده روشنایی لامپ مهتابی یا …. دو فاز غیرحقیقی یا حالت دو فاز شدن برق ساختمان را مشاهده خواهید کرد.

3-متصل شدن جابه جا در سنسور ها

سنسور های مختلف که ورودی فاز و نول می گیرند هم مانند کلید ها عمل می نمایند با این تفاوت که هوشمند و اتومات هستند.

4- قطع شدن سیم نول در مسیر

در صورتی که موارد بالا اتصال کلید ها و سنسور ها، اتصال فاز و نول درست باشد و باز هم فاز غیر حقیقی یا همون دو فاز شدن برق ساختمان را مشاهده کنیم امکان دارد سیم نول قطع شده باشد.

این مورد می تواند به علت فرسودگی سیم نول، اتصال نادرست سیم ها هنگام انشعاب گیری، اتصال بخاری برقی یا دستگاه جوش به پریز با سیم ضعیف و دلایل دیگری رخ دهد.

برای سیم کشی ساختمان از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

برای حل این مشکل تنها می توانید سیم قطع شده را پیدا نموده و دوباره سیم کشی نمایید.

بیشتر بخوانید آنالیز سیم کشی برق ساختمان

دو فاز شدن برق ساختمان چه تاثیری روی دستگاه های برقی دارد؟

بزرگترین مسئله ای که موجب سوختن وسایل الکتریکی می گردد نوسانات ولتاژ است. هنگام دو فاز شدن برق وجود افت ولتاژ و یا نوسانات برقی امری اجتناب ناپذیر خواهد بود به همین علت دو فاز شدن برق می تواند موجب سوختن دستگاه های برقی شما بگردد.

عوامل دیگری که باعث دو فاز شدن برق ساختمان می شوند

موارد دیگری نیز می تواند باعث دو فاز شدن برق ساختمان شوند که از جمله این موارد می توان به نکات زیر اشاره نمود :

  • کشیدن بار ناگهانی از سیم کشی ضعیف
  • اتصال کولر گازی به سیم های ضعیف
  • اتصال بخاری برقی
  • اتصال دستگاه جوش
  • قطع شدن نول کل شبکه
  • خراب شدن فیوز
  • ضعیف بودن اتصال سیم ها
  • فعالیت ساختمانی طبقات دیگر
  • کشیده شدن پریز ها و در رفتن از داخل پریز (سیم نول)
  • قطع شدن ترمینال نول از داخل کنتور یا آب شدن ترمینال و سیم

سخن پایانی

دو فاز شدن برق ساختمان، مشکلاتی مانند نوسانات شدید جریان برق را ایجاد می نماید که ممکن است خسارات زیادی از جمله سوختن و نیم سوز شدن وسایل برقی را در پی داشته باشد. از این رو ضروری است این مشکل در اسرع وقت رفع گردد.

چنانچه برای حل مشکل دو فاز شدن برق ساختمان خود و بعلاوه سایر خدمات برقکاری، احتیاج به تکنسین و برقکار باتجربه دارید، درخواست خود را در وبسایت خبرنگاران ثبت نمایید.

توصیه آقای هادی بهزادی پناه، تکنسین سیم کشی و برقکاری خبرنگاران برای شما:

برای جلوگیری از آسیب لوازم برقی به علت دو فاز شدن برق ساختمان و جلوگیری از خسارت به نکات زیر توجه کنید؛
 • از یک محافظ کلی برای ساختمان یا واحد آپارتمانی خود بهره ببرید یا اینکه برای تمامی لوازم برقی خود محافظ برق تهیه نمایید.
 • گاهی دو فاز شدن برق ساختمان مربوط به سیم های ورودی از اراده برق است. برای اطمینان از این موضوع از طریق فازمتر دو سیم پس از کنتور و اولین مینیاتور تابلو برق را در ورودی ساختمان آنالیز کنید. در صورتی که مشکل مربوط به این قسمت باشد می توانید با قطع نمودن مینیاتوری آن، از ایجاد اختلال در مدار ساختمان جلوگیری کنید.
منبع: آچاره
انتشار: 3 دی 1402 بروزرسانی: 3 دی 1402 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2285

به "دو فاز شدن برق ساختمان به چه علتی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو فاز شدن برق ساختمان به چه علتی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید