دست پنهانی که رفتار کارکنان را شکل می دهد

به گزارش شارژ 10، همه مدیران به خوبی می دانند که سیستم های کارآمد و کنترل های داخلی هوشمند، دو عنصر اصلی شکل دهنده کسب و کار های پیروز و پویا هستند که به هیچ عنوان نمی توان و نباید اهمیت آن ها را نادیده گرفت. اما چه اتفاقی برای شرکت شما خواهد افتاد اگر موقعیت تازه و ناشناخته ای پیش بیاید که سیستم طراحی شده از طریق شما آن را پیش بینی نکرده و نمی تواند به آن واکنش نشان دهد و کاری هم از کنترل های داخلی هوشمند در این حالت ساخته نیست؟ و دقیقا همین جاست که عنصر سومی نقش آفرین و گره گشا می شود که فرهنگ سازمانی نام دارد و می تواند مسائل را حل نماید و شرکت را به پیش براند.

دست پنهانی که رفتار کارکنان را شکل می دهد

به گزارش دنیای اقتصاد، فرهنگ شرکت شما عصاره تمام ارزش های جذب شده به آن و تبلور شیوه های رفتاری و کرداری کارکنان و تیم هاست که اگر به خوبی و به شکلی عاقلانه شکل بگیرند به تیم های کاری و کارکنان این امکان را می دهند تا در زمان برخورد با موقعیت ها و شرایط نو و پیش بینی نشده ای که سیستم ها قادر به واکنش نشان دادن به آن ها نیستند به بهترین شکل ممکن عمل کنند. به بیانی دیگر، فرهنگ های سازمانی مانند دست های نامرئی، اما توانمندی عمل می کنند که رفتار و کردار تیم ها و کارکنان را در زمانی که سیستم ها درمانده می شوند و حرفی برای گفتن ندارند شکل می دهند. در ادامه به شش توصیه کاربردی به شما و تیم رهبری شرکت ها برای ایجاد و تقویت یک فرهنگ سازمانی مطلوب اشاره خواهد شد.

1- تصویر واضح و مشخصی از فرهنگ سازمانی مطلوبتان ترسیم کنید.

شما قبل از هر اقدامی برای شکل دادن به یک فرهنگ سازمانی برای شرکت یا سازمانتان باید با شفافیت و حساسیت تمام به این موضوع بیندیشید که فرهنگ سازمانی مدنظر شما چگونه باید باشد و از چه ویژگی هایی برخوردار باشد. تا زمانی که شما به عنوان مدیر یک شرکت یا رهبر یک کسب و کار ندانید که چه فرهنگی قرار است در شرکتتان شکل بگیرد نخواهید توانست به درستی اقدام کنید و فرهنگ مناسبی را برای شرکت به وجود آورید. بنابراین، اگر شما قرار است طی روز های آینده درباره چندوچون فرهنگ سازمانی موردنظر خود تصمیم گیری و اقدام کنید لازم است حداقل به مدت یک ماه هرروزه به مدت 45 تا 60 دقیقه اقدام به نوشتن ایده ها و نظرات خود در ارتباط با فرهنگ سازمانی ایده آل و مطلوبی که قابلیت پیاده شدن در شرکت را دارد کنید. در این دقایق شما باید به این بیندیشید که کدام ارزش ها را باید در وجود افرادتان نهادینه کنید؟ این ارزش های نهادینه شده و درون سازی شده چگونه در رفتار و کردار کارکنانتان جلوه گر خواهد شد؟ این فرهنگ از دید مشتریان و افراد خارج از شرکت چگونه به نظر خواهد رسید؟ و آیا کارکنان شرکت با آغوشی باز از فرهنگ موردنظر شما استقبال خواهند کرد و آن را اجرا می کنند؟

2- واکنش ها و رفتار های منطبق با ارزش های بنیادین فرهنگ سازمانی را بزرگ بدارید.

هنگامی که در مراحل اولیه معرفی و اجرایی کردن فرهنگ سازمانی تان قرار دارید هیچ فرصتی را برای بزرگداشت و تشویق رفتار های منطبق با ارزش های بنیادین فرهنگ سازمانی از دست ندهید و به یاد داشته باشید که هر چه این گرامیداشت و تشویق با سرعت و حساسیت بیشتری انجام شود احتمال تحکیم و جا افتادن ارزش های بنیادین فرهنگ سازمانی در کوتاه ترین زمان ممکن بیشتر و بیشتر خواهد شد.

از جمله ابتکاراتی که در زمان واکنش نشان دادن به رفتار های منطبق با ارزش های فرهنگی سازمان می تواند موثر باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اشاره کردن به نمونه های پیروز توجه کارکنان به ارزش های فرهنگی شرکت در جریان برگزاری جلسات و گردهمایی های کاری

فهرست کردن ارزش ها و عناصر بنیادین فرهنگ سازمانی در ایمیل های ارسالی شرکت برای کارکنان و پیام های ارسالی به آن ها در شبکه های اجتماعی

تشویق کارکنانی که توجه ویژه ای به ارزش های فرهنگی سازمان داشته اند در جریان برگزاری جشن های درون شرکتی

ارتقا دادن به کارکنانی که الگو های رفتاری و تصمیم گیری های کاری شان بر اساس ارزش های کلیدی فرهنگ سازمانی صورت می گیرد.

پیوند زدن ارزش های فرهنگ سازمانی با فرآیند تدوین و اجرای استراتژی های شرکتی

3- در پی داستان های کوچک و آموزنده ای بگردید که دربردارنده معانی عمیق تری برای مخاطبان هستند.

قرار بر این نیست که شما فقط به واکنش ها و رفتار های منطبق با فرهنگ سازمانی کارکنانتان توجه داشته باشید و آن ها را جشن بگیرید بلکه می توانید این رفتار ها و پیروزیت ها را به صورت داستان های کوتاه و آموزنده ای در بیاورید که به دیگران انگیزه بیشتری برای رعایت الگو های رفتاری پسندیده و مطلوب و در چارچوب فرهنگ سازمانی می دهد. تجربه نشان داده که داستان گویی درباره عناصر فرهنگ سازمانی دارای تاثیرات مثبت بسیاری بر جا انداختن ارزش ها و عناصر بنیادین فرهنگ سازمانی هستند و ارزش های فرهنگی و مرتبط با برندتان را در تمام شرکت نهادینه می سازند.

4- در زمان تصمیم گیری های حساس و سخت شرکتتان به گونه ای عمل کنید که کارکنانتان احساس کنند شما حتی در سخت ترین شرایط هم به ارزش ها و اصول فرهنگی موردنظرتان پایبند هستید.

گاهی اوقات شما می توانید با گرفتن یک تصمیم سخت مانند دست رد زدن به یک مشتری بزرگ که خواستار زیر پا گذاشته شدن ارزش های شرکت از طرف شما بوده است یا با اخراج بهترین کارمندتان که به ارزش های شرکت بی اعتنا بوده به تمام شرکتتان این پیام را مخابره کنید که در زمینه عمل به اصول و رعایت ارزش های شرکتی با هیچ کسی تعارف ندارید و ازته دل به آن اصول و ارزش ها پایبند هستید و تحت هیچ عنوان آن ها را زیر پا نخواهید گذاشت.

5- فرآیند فرهنگ سازی و نهادینه کردن ارزش های فرهنگی را از مرحله استخدام و نفرگیری شروع کنید.

اگر می خواهید فرآیند نهادینه سازی اصول و ارزش های بنیادین فرهنگ سازمانی تان به خوبی پیش رود و به موانع بسیار برخورد نکند لازم است که این فرآیند را از زمان جذب نیرو های نو شروع کنید و با انجام تست های رفتارشناسی و شخصیت شناسی بر روی متقاضیان و گفتگو های طولانی با آن ها در نهایت کسانی را به شرکت خود اضافه کنید که بیشترین همخوانی و هماهنگی را با فرهنگ سازمانی شرکتتان داشته باشند.

6- قاطع باشید، اگر می خواهید کارکنانتان با مسوولیت پذیری و کیفیت بالا با فرهنگ سازمانی تان برخورد کنند.

نسبت به اخراج کسانی که ارزش های شرکت را زیر پا می گذارند تردیدی به خود راه ندهید. چه بخواهیم و چه نخواهیم همیشه در شرکت ها و سازمان های کوچک و بزرگ هستند افراد توانمند و کاربلدی که به دلایل مختلفی همچون غرور یا اتکای بیش از حد شرکت به آن ها از عمل به ارزش ها و اصول فرهنگی سازمان خودداری می کنند و آن ها را زیر پا می گذارند. در چنین شرایطی بهترین کاری که شما به عنوان رهبران شرکت ها می توانید و باید انجام دهید این است که نسبت به اخراج چنین افرادی از شرکت اقدام کنید و در این میان به هیچ عنوان دچار تردید نشوید و همیشه به یاد داشته باشید که انفعال و خودداری شما از این کار به بهای نادیده گرفته شدن ارزش های شرکت از سوی سایر کارکنان تمام خواهد شد.

مترجم: سیدحسین علوی لنگرودی

منبع: مجله Strategic Management

منبع: فرارو
انتشار: 7 اسفند 1401 بروزرسانی: 7 اسفند 1401 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2197

به "دست پنهانی که رفتار کارکنان را شکل می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست پنهانی که رفتار کارکنان را شکل می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید