مشخص عرصه و پیشنهاد حریم برای مجموعه شیخ شهاب الدین اهری

به گزارش شارژ 10، حدس به منظور مشخص عرصه و پیشنهاد حریم مجموعه شیخ شهاب الدین اهری در آذربایجان شرقی پس از مطالعات و آنالیز های میدانی با حفر 20گمانه انجام شد.

مشخص عرصه و پیشنهاد حریم برای مجموعه شیخ شهاب الدین اهری

ایلنا: مهدی کاظم پور (سرپرست هیأت باستان شناسی) گفت: مجموعه شیخ شهاب الدین اهری در بالای یک تپه مدور شنی و در داخل بوستانی به همین نام در جنوب شهر اهر قرارگرفته که براساس مستندات تاریخی، شالوده ای از دوره ایلخانی دارد و شامل قسمت های خانقاه، چینی خانه، صحن، مناره ها وغرفه های متعدد است.

به گفته این باستان شناس، در دوره های بعدی خصوصا دوره های تیموری و صفوی الحاقاتی به این مجموعه افروده شده و به شکل کنونی در آمده و براساس شواهد موجود دراطراف این بقعه مجموعه بناهای عام المنفعه نظیر کاروانسرا، حمام، آب انبار و بعضی فضاهای رفاهی وجود داشته که امروزه ازهیچکدام اطلاعاتی در دست نیست.

کاظم پور با اشاره به دخالت مستقیم نیروهای عثمانی و روس به ترتیب دردوره صفویه و قاجار در تخریب و نابودی این مجموعه توضیح داد: بسیاری از آثار ارزشمند و فضاهای این مکان از بین رفته و امروزه فقط خانقاه برای ما به یادگارمانده است.

او اعلام نمود: بعلاوه طی دوره های مختلف تاریخی استفاده از این مکان به اسم مکانی مقدس برای تدفین باعث تبدیل بخش های متخلف آن به گورستانی عظیم شده که همین امر آثار بر جای مانده را به شدت دچار آسیب نموده است.

عضو هیات علمی دانشگاه هنراسلامی تبریزدر تشریح مراحل اجرای حدس بقعه شیخ شهاب الدین اهری پس از دریافت مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، به انجام مطالعات و آنالیز های میدانی قبل از انتخاب موقعیت گمانه ها به علت وسعت محل اشاره نمود و گفت: مجموعا درزمان مقرر 20گمانه در بخش های مختلف مجموعه ایجاد شده که از این تعداد 9 گمانه بدون آثار و 11 گمانه دارای آثار بودند.

این باستان شناس با اشاره به نتایج برنامه حدس مجموعه شیخ شهاب الدین اهری اضافه کرد: این مجموعه بر بالای یک پشته و تپه ای شنی مدور که شیب آن تا اطراف رود اهرچایی امتداد می یابد ایجاد شده که به علت قرارگیری در ارتفاع بالا و نزدیکی به رود اهرچایی دارای هوایی بسیارمتبوع بوده و علاوه بر آن یکی از تپه های مرتفع در دشت اهر است که به تمام نقاط شهر احاطه کامل دارد.

او اعلام نمود: در طی دوره های مختلف تاریخی، این مکان مورد توجه قرار گرفته و به دور از هیاهوی شهری مکانی مناسب برای انجام بعضی مراسم های دینی و ملی را فراهم آورده است.

کاظم پور اضافه کرد: به علت موقعیت استراتژیک این تپه در مرحله اول فرض بر این بود که این منطقه در دوره قبل از اسلام خصوصا دوره اورارتو هم مورد استفاده بوده ولی طی حدس تعیین شد این مکان نه تنها در این دوره مورد استفاده نبوده بلکه در هیچ دوره از تاریخ در آن استقراری وجود نداشته وتنها مکانی مذهبی برای برگزاری مراسم ها و تدفین شخصیت های عظیم ملی و مذهبی منطقه بوده است.

این باستان شناس اظهار کرد: اینکه تدفین ازچه دوره ای در این مکان صورت گرفته نیازمند کاوش های بیشتر باستان شناسی است ولی طی حدس کشف داغ مقبره ای از دوره سلجوقی نشان می دهد که حتی پیش تر از دوره ایلخانی، این مکان برای تدفین انتخاب و تدفین هایی در این قسمت صورت گرفته است.

او گفت: علاوه برآن، شواهد باستان شناسی نشان می دهد که همزمان با دوره ایلخانی در بخش های مختلف این بقعه بناهایی وجود داشته که درارتباط با مجموعه بنا و بنای فعلی بوده ولی طی دوره های مختلف به علت دخالت های انسانی از بین رفته اند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1734

به "مشخص عرصه و پیشنهاد حریم برای مجموعه شیخ شهاب الدین اهری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخص عرصه و پیشنهاد حریم برای مجموعه شیخ شهاب الدین اهری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید