تشویق بی وفقه و ممتد موسیقی هرمزگان در تهران

سومین دوره شب های جنوب با اجرای متفاوت خالو قنبر راستگو و گروه داماهی شروع شد.

تشویق بی وفقه و ممتد موسیقی هرمزگان در تهران

به گزارش خبرنگاران، در نخستین شبِ از رویداد سه روزه سومین دوره شب های جنوب، 23 دی ماه قنبر راستگو با دو پسرش و ابراهیم علوی روی سن می آیند؛ این بار خالو مانند سال های پیش و اجراهای دیگرش فقط به خواندن و نی جفتی نواختن اکتفا نمی نماید؛ او شروع می نماید به روایت قصه ای از قصه های جنوب. همان کاری که در موسیقی نواحی و مقامی ایران مرسوم است. پیش از این، خالو در هیچکدام از اجراهای تهران اش داستان نخوانده بود.

پس از بخش نخست، مانند سال قبل اعضای داماهی کم کم روی سن می آیند و همه با خالو هم نوا می شوند. موسیقی آن ها همه در خدمت نی جفتی خالوست و هر بار خالو در جفتی اش می دمد، مخاطبان تمام انرژی خود را آزاد می نمایند. قصه گویی خالو که تمام می گردد، نوبت به داماهی می رسد.

داماهی این بار متفاوت از گذشته ظاهر می گردد. تنظیم ها کمی فرق نموده که اقتضای شب های جنوب است و روشن که تنظیم ها بیش از پیش در خدمت موسیقی هرمزگان قرار گرفته اند. داماهی در این اجرا تنها دو قطعه فارسی اجرا کرد. مجید سالاری هم حضور پررنگ تری در خوانش و همراهی با رضا کولغانی داشت. درامر گروه تغییر نموده بود و احمد عباس نیا جایگزین شده بود. درامر جوانی که به تازگی همکاری با داماهی را شروع نموده، شلوغ کاری نمی کرد و بسیار محدود، کنترل شده و تکمیل نماینده پرکاشن بود.

حسین نظری اما نقطه روشن و تازه ای در اجرای داماهی بود. قیژک نوازی از مکران زمین. او در سه قطعه نواخت و در دو قطعه خواند. او قطعه در سایه گل را در مقام کهنویی بازخوانی کرد که تحریرهایش بیش از هر چیزی به موسیقی جَز نزدیک بود. در این شب تنها صدابرداری سالن برخلاف همواره کمی مستمع را آزرده می کرد.

مخاطبانی که خیلی هاشان از بندرعباس به پایتخت آمده بودند تا در نخستین شبِ جنوبی، اجرای خالو قنبر و داماهی را ببینند، یک صدا و بی وقفه می خواندند و کف می زدند و با موسیقی همراهی می کردند.

سال جاری هم اکثر هنرمندانی که در شب های جنوب روی صحنه می روند، همان هایی هستند که سال گذشته به این فستیوال دعوت شده بودند و به این ترتیب مهدی ساکی و ماکان اشگواری، گروه سلیدون، گروه جالبوت و محسن شریفیان برنامه یشان را اجرا خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تشویق بی وفقه و ممتد موسیقی هرمزگان در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشویق بی وفقه و ممتد موسیقی هرمزگان در تهران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید