تجربه تماشا برای نابینایان با یاری عینک مادون قرمز

به گزارش شارژ 10، عینک مبتنی بر نور مادون قرمز و پدهای ارتعاشی تجربه ای متفاوت از حرکت کردن برای نابینایان فراهم خواهد نمود.

تجربه تماشا برای نابینایان با یاری عینک مادون قرمز

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیوساینتیست، عینک مادون قرمز و آرایه ای از پدهای ارتعاشی می توانند برای افراد نابینا راهی بصری برای حرکت کردن فراهم نمایند این در حالی است که برخلاف بسیاری از دستگاه های موجود در بازار هنگام استفاده از این دستگاه دست ها و گوش های کاربران کاملا آزاد است.

مانوئل زان(Manuel Zahn) و ارمغان احمدخان(Armaghan Ahmad Khan) از دانشگاه فنی مونیخ در آلمان، یک جفت دوربین مادون قرمز را روی نمونه اولیه یک عینک چاپ سه بعدی شده نصب کردند تا تصویری استریوسکوپی ثبت نمایند که یک رایانه کوچک می تواند از آن برای ترسیم نقشه ای از آنچه پیش روی فرد واقع شده است، استفاده کند.

این نقشه به یک تصویر با وضوح پایین در یک شبکه پنج در پنج تبدیل می گردد و سپس از طریق آرایه ای متشکل از 25 پد ارتعاشی روی یک بازوبند به کاربر منتقل گردد و جزئیاتی در خصوص محیط پیرامون به فرد منتقل می نماید.

استریوسکوپی(stereoscopy) شیوه ای برای ایجاد تصور سه بعدی در بیننده از طریق دید دوچشمی است. در بیشتر روش های برجسته بینی دو تصویر معمولی دوبعدی با اندکی تفاوت مقابل چشم راست و چپ قرار می گیرند. این دو تصویر دوبعدی در مغز تلفیق شده و تماشا تصویری سه بعدی را به بیننده القاء می نمایند.

برای مثال، اگر کاربر در حال حرکت درون یک راهرو باریک باشد، لرزش های شدیدتری در لبه های شبکه احساس می نماید تا وجود دیوارها را درک کند و لرزش ها در مرکز ضعیف تر هستند زیرا اجسام در این جهت از فرد دورتر هستند.

اگر کاربر به سمت یک مانع حرکت کند، شدت لرزش پدهای مربوطه روی بازوبند به تدریج در نقطه مربوطه افزایش می یابد. از آن جایی که این سیستم از مادون قرمز استفاده می نماید، حتی در تاریکی مطلق نیز کارایی دارد.

پنج داوطلب این سیستم را مورد استفاده قرار دادند و در اولین کوشش خود توانستند یک جهت آزمایشی داخل ساختمان را بپیمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 تیر 1401 بروزرسانی: 16 تیر 1401 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2066

به "تجربه تماشا برای نابینایان با یاری عینک مادون قرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه تماشا برای نابینایان با یاری عینک مادون قرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید