با پای تاول زده چه کنیم؟

به گزارش شارژ 10، به هنگام ظاهر شدن تاول روی پوست سعی کنید شکیبا باشید و آن را به حال خود رها کنید. تاول ها معمولا در مدت یک تا دو هفته خود به خود بهبود پیدا میکنند.

با پای تاول زده چه کنیم؟

وقتی نام تاول به گوشمان می خورد معمولا به یاد تاول های پا می افتیم، درحالیکه تاول ممکن است در هر نقطه از بدن ظاهر گردد. کافی است محل تاول جایی باشد که با نقطه دیگری از بدن تماس مدام داشته باشد و ساییده گردد، یا حتی زیر سایش مدام لباس باشد.

با خودداری از خراشیدن و خارش پوست می توان از بروز تاول جلوگیری کرد، اما اگر در پی پیشگیری از بروز آن روی پوست هستید، باید قبل از انجام هر پیاده روی، دویدن یا هرگونه فعالیت بدنی به ایمنی پوست توجه کنید و اقدام های احتیاطی را انجام دهید.

به گزارش ایندیپندنت، برای گریز از خارش پوست که می تواند به تاول منجر گردد، متخصصان پوست نکات زیر را توصیه می نمایند:

1- مراقب پاهایتان باشید: برای جلوگیری از ایجاد تاول روی پاها، بهتر است جوراب های ضد رطوبت بپوشید. اگر پوشیدن یک جفت جوراب کمکی نمی نماید، برای محافظت از پوست دو جفت جوراب روی هم بپوشید. بعلاوه باید مطمئن شوید که اندازه کفش ها کاملا مناسب پاهاست. کفش ها هرگز نباید تنگ یا گشاد باشند.

2- لباس مناسب بپوشید: وقتی قرار است فعالیت بدنی داشته باشید، لباس های گشاد و ضد رطوبت بپوشید. از پوشیدن لباس های پنبه ای تنگ خودداری کنید چرا که پنبه عرق و رطوبت را جذب می نماید و همین منجر به اصطکاک و ساییدگی پوست می گردد که بروز تاول را در پی دارد.

3- از باند های نرم بهره ببرید: برای نواحی زخمی و تاول زده بدن به طور مثال انگشتان پا، استفاده از باند چسبی یا هر نوع باند نرم دیگری را در نظر داشته باشید و هنگام استفاده، از بستن درست باند اطمینان حاصل کنید.

4- پودر یا ژل پترولیوم (وازلین) روی نواحی آسیب دیده بمالید: با این کار وقتی دو نقطه از پوست به هم ساییده می گردد، اندازه اصطکاک کاهش پیدا می نماید.

5- فعالیتتان را متوقف کنید: اگر در حین انجام فعالیت، احساس ناراحتی یا درد داشتید یا اینکه پوست قرمز شد، ادامه فعالیت را متوقف کنید. در غیر این صورت ممکن است دچار تاول شوید.

به هنگام ظاهر شدن تاول روی پوست سعی کنید شکیبا باشید و آن را به حال خود رها کنید. تاول ها معمولا در مدت یک تا دو هفته خود به خود بهبود پیدا مینمایند. بعلاوه ضروری است از انجام کاری که باعث بروز تاول روی پوست شده تا قبل از بهبودی کامل خودداری کنید. برای درمان تاول های ایجاد شده، متخصصان پوست موارد زیر را توصیه می نمایند:

1- تاول را بپوشانید: تاول و زخم ایجاد شده روی پوست را با باند، بسته و لبه های باند را به داخل تا کنید تا وسط آن قدری برجسته گردد.

2- از پد بهره ببرید: برای آن که زخم تاول ها در نواحی تحت فشار مانند کف پا بدتر نگردد، می توان از پد استفاده کرد. وسط پد شکافی ایجاد کنید و آن را اطراف زخم تاول قرار دهید. بعد از آن زخم و پد را با باند ببندید.

3- تا جای ممکن از تخلیه تاول خودداری کنید: این کار میتواند به عفونت منجر گردد. هرچند اگر تاول بسیار بزرگ و دردناک باشد، ممکن است لازم باشد آن را تخلیه کرد. در این صورت میتوان از یک سوزن کوچک که با الکل ضد عفونی شده، استفاده کرد. یک گوشه از تاول را با سوزن سوراخ نموده تا مایع داخل آن تخلیه گردد، سپس محل را با آب و صابون شسته و با وازلین چرب کنید. محل زخم را تمیز و پوشیده نگه دارید.

در مدت زمان بهبود تاول مراقب علائم عفونت پوست باشید. با مشاهده قرمزی پوست، چرک یا افزایش درد و ورم شدید بهتر است به پزشک مراجعه گردد.

منبع: فرادید
انتشار: 4 شهریور 1401 بروزرسانی: 4 شهریور 1401 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 2107

به "با پای تاول زده چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با پای تاول زده چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید