بازگشت آثار نمایشگاه موزه لوور در تهران به پاریس

به گزارش شارژ 10، مدیر موزه ملی ایران گفت: مجموعه آثار نمایشگاه موزه لوور در تهران به پاریس بازگشت.

بازگشت آثار نمایشگاه موزه لوور در تهران به پاریس

به گزارش شارژ 10 به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران، جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران، امروز شنبه 20 مرداد با اعلام این خبر توضیح داد: نمایندگان موزه لوور از هفته گذشته برای جمع آوری نمایشگاه و بازگشت آثار در موزه ملی مستقر شدند و پس از اتمام عملیات کنترل وضعیت آثار و بسته بندی، مجموعه با هماهنگی اسکورت پلیس پیشگیری، یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همراهی موزه دار لوور، این اشیا به فرودگاه امام خمینی(ره) منتقل شدند.

او اضافه نمود: در این نمایشگاه 56 شیء از آثار لوور به نمایش درآمده بود. این محموله با وزن تقریبی 8 تن، یکی از سنگین ترین مجموعه های نمایشگاهی موزه ملی ایران به شمار می رود.

مدیر موزه ملی ایران افزود: در مدت زمان برگزاری نمایشگاه، در مجموع تعداد 251 هزار و 690 نفر از این نمایشگاه بازدید کردند که بعد از نمایشگاه منشور کوروش در سال 1389 که 424 هزار و 730 بازدیدکننده داشت، نمایشگاه موزه لوور در تهران پر بازدیدکننده ترین نمایشگاه موزه ملی ایران بوده است.

او اضافه نمود: آثار دوره قاجار موزه ملی ایران و مجموعه میراث دنیای کاخ گلستان نیز که در نمایشگاه امپرطوری گل سرخ: شاهکارهای ایرانی قرن نوزدهم به نمایش درآمده بودند، به ایران بازگشتند.

نوکنده گفت: این نمایشگاه در فروردین سال جاری در موزه لوور- لانس گشایش یافت و در اواخر تیر به سرانجام رسید. در این نمایشگاه دو اثر از موزه ملی ایران و 19 اثر از مجموعه میراث دنیای کاخ گلستان شرکت داشتند. تعداد 152 هزار و 504 نفر از این نمایشگاه دیدن کردند.

نوکنده گفت: شمار بازدیدکنندگان نمایشگاه موزه لوور در تهران نزدیک به یکصد هزار نفر بیشتر از نمایشگاه قاجار در لوور لانس بود. این استقبال بی سابقه، علاقه مندی هموطنان ما به فرهنگ های کهن دنیا را نشان می دهد و همچنین گامی بزرگ در ترویج فرهنگ موزه گردی و بازدید از موزه هاست. این توجه عمومی مسئولیت موزه ملی ایران را بیشتر می نماید و امیدواریم با تداوم برگزاری نمایشگاه هایی از آثار سایر موزه های دنیا در ایران، به این توجه و استقبال پاسخی شایسته دهیم.

تحویل آثار نمایشگاه به من نگاه کن به فرزند استاد کیارستمی

مدیر موزه ملی ایران همچنین گفت: مجموعه تابلو عکس های نمایشگاه به من نگاه کن به بهمن کیارستمی فرزند استاد کیارستمی تحویل داده شد.

او اضافه نمود: این آثار همزمان با جمع آوری آثار موزه لوور توسط تیم متخصص بسته بندی شده و با همراهی نماینده یگان حفاظت موزه ملی ایران به خانه استاد منتقل شد.

همزمان با برگزاری نمایشگاه موزه لوور در تهران تعداد 24 تابلو عکس از مجموعه آثار زنده یاد عباس کیارستمی تحت عنوان به من نگاه کن به نمایش درآمد. این مجموعه شامل عکس هایی است که در طول سال­های 1374 تا 1390 در تالارهای نقاشی و مجسمه های موزه لوور گرفته شده است.

در این تصاویر کیارستمی به ثبت لحظات ارتباط بازدیدکنندگان با آثار پرداخته که برای نخستین بار در موزه ملی ایران به نمایش درآمد. کیارستمی با استادی تمام از یک اثر هنری، اثر جدیدی خلق کرد و از زاویه ای نو ارتباط با آثار موزه ای را معنا بخشید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 302

به "بازگشت آثار نمایشگاه موزه لوور در تهران به پاریس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت آثار نمایشگاه موزه لوور در تهران به پاریس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید