چطور بچه ها را به تنهایی خوابیدن عادت دهیم؟

به گزارش شارژ 10، تنهایی خوابیدن، کودک، والدین، مسائل عاطفی، وابستگی، روابط زوجین، اعتماد به نفس، اضطراب جدایی، تحقیر، تشویق کردن، عوامل تهدید کننده، اتاق کودک، باز کردن، اختلال خواب، تنبیه معمولا تا حدود یک سالگی کودک در کنار والدین می خوابد و این مسئله می تواند باعث وابستگی او گردد؛

چطور بچه ها را به تنهایی خوابیدن عادت دهیم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از تبیان ،بنابراین در ابتدا جدا کردن خواب کودک کمی سخت است، اما بالاخره دیر یا زود باید این اتفاق بیفتد و با طولانی شدن این فرایند ممکن است مسائل دیگری همچون وابستگی بیش از اندازه کودک و مسائل عاطفی زوجین رخ دهد؛ این در حالی است که تنهایی خوابیدن کودک مزایایی دارد که عبارت اند از:

- افزایش حس استقلال و اعتمادبه نفس

- کاهش وابستگی کودک به والدین

- نداشتن حس کمبود در بین دوستان

کودک از چه سنی باید تنها بخوابد؟

تنهایی خوابیدن کودک در سن مناسب بنابه دلایل فوق بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین سن 2 الی 3 سالگی، زمان خوبی است که سعی کنید کودک را تنها بخوابانید، زیرا جدا خوابیدن کودک در سن بیشتر از 3 سالگی می تواند باعث ایجاد وابستگی او شده و درنهایت جدا کردن او از والدین بسیار سخت خواهد بود و تنهایی خوابیدن او در سن کمتر از 2 سالگی هم می تواند باعث اضطراب جدایی گردد.

چگونه کودک را به تنهایی خوابیدن عادت دهیم؟

جدا کردن محل خواب کودک یک شبه اتفاق نمی افتد و نیازمند صبر و حوصله شما است. گاهی دیده می گردد که والدین برای تقویت ارتباط عاطفی خود، جدا کردن خواب کودک را بهترین راه چاره می دانند و برای ایجاد این عادت جدید متوسل به تنبیه، تمسخر، تحقیر و مقایسه می شوند، اما دقت کنید این روش ها نتیجه معکوس دارد و جدا خوابیدن کودکتان را به تعویق خواهد انداخت.

استفاده از روش های زیر به عنوان نقطه آغاز می تواند برای تنهایی خوابیدن بچه ها یاری نماینده باشد:

1. آهسته آغاز کنید

تنهایی خوابیدن را ناگهانی آغاز نکنید. یک یا دو روز در هفته را تنظیم کنید که او به تن هایی بخوابد، اما او را تنها نگذارید

اتاق کودک را با وسایل تزیینی مثل عکس، پوستر، ستاره و... جذاب و لذت بخش کنید، زیرا این وسایل باعث تمرکز بچه ها به موارد مثبت می گردد و اضطراب جدایی را در آن ها کاهش می دهد و 10 الی 30 دقیقه در کنار تختش بنشینید و برایش داستان بخوانید تا بخوابد؛ زیرا حضور شما در اتاقش به او احساس امنیت و آرامش می دهد. کودک کم کم به اتاقش و تنهایی خوابیدن عادت می نماید و شما می توانید روز های تنهایی خوابیدن را افزایش دهید.

2. تشویق کنید

هنگامی که فرزند شما توانست یک شب را بدون ترس و گریه در اتاقش بخوابد، بگویید که به او افتخار می کنید و با خریدن یک جایزه کوچک، درست کردن غذای موردعلاقه او و یا ترتیب دادن یک مهمانی با حضور هم سن و سالانش، در او انگیزه ایجاد کنید تا تنها بخوابد. این کار را تا زمانی که تنهایی خوابیدن برای او به یک عادت تبدیل گردد، ادامه دهید.

3. قبل از خواب محرک ها را از کودک دور کنید

برخی محرک ها مانند شکلات، نوشیدنی های کافئین دار، استفاده از تلویزیون و موبایل، خواب بچه ها را مختل می نماید. بچه ها در حالت ایده آل حداقل باید یک ساعت قبل خواب از محرک ها دور باشند، زیرا استفاده از این عوامل تهدیدنماینده به خصوص تماشای برخی برنامه ها و فیلم ها که برای سن کودک مناسب نیست باعث می گردد تا بچه ها هنگام خواب دچار نگرانی و پریشانی شوند؛ بنابراین والدین باید نسبت به دور کردن این عوامل تهدیدنماینده هوشیار بوده و سپس از فرزندانشان انتظار جدا خوابیدن را داشته باشند.

4. اتاق کودک را تزیین کنید

اتاق کودک را با وسایل تزیینی مثل عکس، پوستر، ستاره و... جذاب و لذت بخش کنید، زیرا این وسایل باعث تمرکز بچه ها به موارد مثبت می گردد و اضطراب جدایی را در آن ها کاهش می دهد.

5. با کودک تنهایی خوابیدن را بازی کنید

بچه ها از راه بازی می توانند به استعدادها، توانایی ها، نقاط مثبت و منفی خود پی ببرند و با شناخت ویژگی های خود شخصیتشان را تحکیم بخشند. بچه ها معمولاً علاقه مندند در جریان بازی نقش عظیمسالان را ایفا نمایند و بازی کردن برخی نقش ها باعث می گردد تا کودک در واقعیت ارتباط بهتری با آن ها برقرار کند. تنهایی خوابیدن ازجمله نقش هایی است که می توانید با فرزندتان بازی کنید و جریان بازی را به گونه ای پیش ببرید که نقش اصلی بازی، با شجاعت و به میل خود حاضر به تنها خوابیدن بوده و خوابیدن به تن هایی یک قسمت از عظیم شدن است.

6. قاطع باشید

برخی بچه ها التماس می نمایند تا پیش والدینشان بخوابند و یا گاهی شب ها از اتاقشان نزد والدینشان می فرایند، در این صورت ضروری است قاطعیت به خرج دهید و هرگز اجازه ندهید کودکتان پیش شما بخوابد. با او به اتاقش بروید و با نشستن در کنارش به او یاری کنید تا بخوابد.

7. از تنهایی خوابیدن به عنوان تهدید استفاده نکنید

برخی از والدین زمانی که کودک کاراشتباهی انجام می دهد، از تنهایی خوابیدن به عنوان تنبیه استفاده می نمایند. این کار باعث می گردد تا کودک علاوه بر اضطراب جدایی و ترس از تنها خوابیدن، دچار اختلال خواب گردد و مفهوم نادرستی از خواب در ذهن او باقی بماند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1357

به "چطور بچه ها را به تنهایی خوابیدن عادت دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور بچه ها را به تنهایی خوابیدن عادت دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید