نویافته ای از معماری صخره ای در ارومیه

به گزارش شارژ 10، در بازدید اخیری که از سوی کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان از بخشی از این منطقه انجام گرفت آثار تاریخی قابل توجه صخره ای شناسایی شد که تا به امروز مورد شناسایی و مطالعه قرار نگرفته بود.

نویافته ای از معماری صخره ای در ارومیه

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

این آثار تاریخی مهم در روستای هلج از توابع دهستان مرگور بخش سیلوانای ارومیه قرار گرفته است، این آثار تاریخی شامل بقایای دیوارهایی سنگی در پایین دست صخره، اتاقک دستکند صخره ای، پناهگاه صخره ای جانبی و بقایای تاسیساتی در روی صخره و تعدادی علائم و فنجان نما (جوغن) است.

وجود اتاقک صخره ای دستکند

اهمیت عمده این مجموعه به دلیل احداث اتاقک صخره ای دستکندی است که در بخش جنوبی صخره ایجاد شده است، بعد از طی مسافت و بالارفتن از دامنه صخره و در حاشیه جنوبی آن یک محدوده کوچک دالان مانندی با شیب ملایم و اندک وجود دارد که امکان دسترسی به این اتاقک صخره ای را فراهم می نماید. فضای اتاقک به صورت مستطیلی است و اندکی در اضلاع طولی آن نامتقارن است.

یکی از اضلاع طولی آن 3 متر و ضلع دیگر چسبیده به بدنه و پناهگاه صخره ای 3/80 متر است، عرض اتاق، هم در ابتدای ورودی و هم در قسمت انتهای اتاق 2/20 متر است و ارتفاع آن از کف تا بلندترین نقطه به حدود 2 متر می رسد. سقف اتاق انحنای قوسی اندکی دارد و در نوع خود جالب توجه است، تراش و تسطیح فضای داخلی و دیواره های اتاق به خوبی انجام گرفته و همین امر نشان دهنده کوشش سازنده برای ایجاد سطوحی صاف و بدون برجستگی است ولی آسیب های ناشی از گذر زمان و تخریب های انسانی در آن به خوبی قابل مشاهده است.

بقایای دو طاقچه کوچک

در دیواره داخلی جنوبی بقایای دو طاقچه کوچک به فاصله حدود یک متری از یکدیگر دیده می گردد که به شدت مورد تخریب قرار گرفته است.

در سقف و انتهای اتاق و در دیواره صخره ­ای این بخش حفره­ هایی به دست افراد ناآگاه ایجاد شده و آسیب جدی به آن وارد شده است.

دیوارها، سقف و فضای داخلی اتاق، سطحی دودزده و تیره دارد و در طول دوران های گذشته بارها و بارها از سوی افراد محلی و به ویژه چوپان­ ها مورد استفاده قرار گرفته و روشن کردن آتش در این فضای بسته باعث ایجاد تیرگی، سوختگی و سطوح سیاه ­رنگ دیوارها شده است.

حفره هایی که نشان از جاری بودن آب دارد

علاوه بر این، در سطوح دیواره ­های داخلی و سقف، حفره ­های کوچکی وجود دارد که رسوبات آنها نشان می ­دهد به احتمال بسیار در گذشته از این دهلیزهای کوچک آب جاری بوده است.

بستر اتاقک به صورت سنگی بوده و بقایای اندکی از خاک و نهشته های رسوبی دارد که به نظر می رسد مرور زمان و عوامل جوی همچون باد و باران در ایجاد این شرایط تاثیرگذار بوده است.

کشف و شناسایی این آثار از نظر بعضی ویژگی ها و شرایط حاکم بر ایجاد این نوع خاص از معماری صخره ای در منطقه شمال غرب ایران حائز اهمیت است.

به رغم وجود آثار صخره­ ای و دستکند متعددی در غرب دریاچه ارومیه و محوطه ­هایی همچون قلعه اسماعیل­ آقا، کل خرابه، محوطه سیدک، تل تخت ناناس، دره خان و غیره که عمدتاً به دوران اورارتوها منتسب هستند، با این وصف، سبک و نوع معماری صخره ای نویافته در هلج از جهاتی با معماری صخره ­ای اورارتو متفاوت است.

این آثار با توجه به سبک حجاری آنها به احتمال زیاد در هزاره اول قبل از میلاد احداث شده اند، با توجه به اهمیت آنها مراحل مستندنگاری و تهیه پرونده برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور از سوی همکاران معاونت میراث فرهنگی در دست اقدام است و با ثبت این آثار در آینده نزدیک مقدمات حفاظت و مشخص عرصه و حریم و مطالعات گسترده تر فراهم خواهد شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 1382

به "نویافته ای از معماری صخره ای در ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نویافته ای از معماری صخره ای در ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید