موفقیت طرح کاهش در گام های نخست

به گزارش شارژ 10، تا 14 آبان که 230 روز از سال 1397 می گذرد، هوای تهران در هیچ روزی به وضعیت ناسالم نرسیده است و تعداد روزهای با هوای پاک و سالم نیز از 196 روز در سال 96 به 203 روز در سال 97 رسیده است. آنالیز جزییات این گزارش نشان می دهد با آنکه در نیمه ابتدایی امسال کیفیت هوای تهران در ادامه روند سه سال اخیر روند نزولی داشت و تعداد روزهای پاک و سالم کاهش یافته و تعداد روزهای ناسالم برای گروه های حساس افزایش یافته بود، با ورود به نیمه دوم سال، این روند به طرز محسوسی تغییر نموده است.

موفقیت طرح کاهش در گام های نخست

در حالی که در سال 96 از اول مهر تا 14 آبان، تهران 12 روز ناسالم برای گروه های حساس و یک روز کاملا ناسالم را تجربه کرد، در سال 97 در این 44 روز حتی یک روز هم هوای تهران از مرز سلامت عبور نکرده و تعداد روزهای آلوده در این برهه زمانی از 13 روز به صفر رسیده است. در مقابل، در همین بازه زمانی 44 روزه در سال 97 شاهد 5 روز هوای پاک هستیم و حال آنکه در سال 96 در همین برهه، تهران تنها یک روز هوای پاک را به خود دید. این دستاورد ملموس در حالی به دست آمده که هنوز اعمال جریمه توسط دوربین های جدید شروع نشده است و کارشناسان پیش بینی می نمایند که با افزایش پوشش معاینه فنی خودروها و به ویژه نظارت های سخت گیرانه ای که در خصوص خودروهای دیزلی شروع شده است، به زودی شاهد تأثیرگذاری بیشتر طرح کاهش آلودگی هوا بر فراوری و انتشار ذرات آلاینده کوچک تر از 2.5 میکرون باشیم.

در فاز دوم طرح کاهش (کنترل آلودگی هوای شهر) که از اول آبان ماه 1397 شروع شده است، معاینه فنی همه خودروهای سبک و سنگین به صورت 24 ساعته و در همه روزهای هفته تحت کنترل قرار می گیرد. از دیگر اقدامات مکمل این طرح می توان به بازرسی های سرزده از اتوبوس های سرویس ادارات و کارخانجات، ساماندهی هوشمند ناوگان حمل بار در تهران، ممنوعیت مطلق تردد اتوبوس های دودزا در شرکت واحد اتوبوسرانی و ممنوعیت هرگونه پرداخت به پیمانکارانی که در دولت و شهرداری از خودروی آلاینده استفاده می نمایند، اشاره نمود.  

کمتر از دو هفته پس از اجرای مرحله دوم طرح کاهش، اولین نشانه های تاثیر مثبت این طرح بر کیفیت هوای شهر تهران در حال نمایان شدن است. به طوری که با گذشت 230 روز از سال معین شده که روند فزاینده آلودگی هوا نسبت به سال گذشته، از نیمه دوم سال معکوس شده و در یک ماه و نیم اخیر در هیچ روزی هوای تهران ناسالم نشده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 88

به "موفقیت طرح کاهش در گام های نخست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت طرح کاهش در گام های نخست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید