معرفی جاذبه های گردشگری آگرا

به گزارش شارژ 10، آگرا یا آگره (انگلیسی: Agra) سومین شهر بزرگ در ایالت اوتار پرادش در کشور هندوستان است. این شهر درکنار رودخانه یامونا (جمنا) قرار گرفته و از دهلی پایتخت هند، با قطار تنها دو ساعت و نیم، با ماشین 4 ساعت و با هواپیما 30 دقیقه فاصله دارد.

معرفی جاذبه های گردشگری آگرا

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

نام آگرا به شکل آگرهبانا نخستین بار در کتاب حماسی مهابهاراتا آمده و معناشناسان آن را پردیس یا بهشت معرفی نموده اند. در قرن های 16 یا 17 میلادی آگرا به راستی تمثالی از پردیس در روی زمین شده بود. آگرا در زمان حکومت اکبر، دنیاگیر و شاه دنیا اهمیت زیادی یافت. این شهر پایتخت حکومت اکبر، پادشاه بزرگ امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان بوده و در آن موقع تبدیل به مرکز هنر، فرهنگ، تجارت و یادگیری کشور پهناور هندوستان شد. مساحت آگرا 1٬800 کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از 1٬686٬976 نفر (در سال 2010) می باشد. ارتفاع آن از سطح دریا 171 متر است.

آگرا در سده 16 میلادی توسط سکندر لودهی (سلطان دهلی از دودمان لودهی متوفی به سال 1517) کشف شد. سپس بابر موسس سلسله امپراتوری مغولی هند برای مدتی در آگرا ماند و ساخت باغ هایی چهار گوش به سبک باغ های ایرانی را در آنجا مرسوم کرد. اکبر در این شهر قلعه آگرا را ساخت و دنیاگیر آن را با کاخ ها و باغ های بسیار زیبا مزین کرد. همچنین شاه دنیا با ساخت تاج محل شهرتی عالم گیر برای این شهر به ارمغان آورد. هم اکنون این شهر از مراکز گردشگری هند به شمار می رود. آگرا با نام اکبرآباد پایتخت شاهانی چون اکبر، دنیاگیر و شاه دنیا بوده که زبان مادری شان فارسی بود و در گسترش زبان فارسی در شبه قاره هند کوشیدند و کامیار بودند. نخستین باغ معروف به باغ های پارسی در کرانه رود یامونا در همین شهر شکل گرفت و سازنده آن شاه بابر بود. نام خاص این باغ ایرانی آرام باغ است. اکبرشاه، نوه بابر، قلعه لعل یا قلعه سرخ را ساخت و آگرا را به مرکز هنری، بازرگانی و مذهبی تبدیل کرد. شهرک فاتح پورسیکری در حومه آگرا هم از میراث اکبر است. باغ های سبز و انبوه قلعه سرخ بازمانده از دنیاگیر، پسر اکبر مغول است. و اما شاه دنیا با علاقه ای که به هنر معماری داشت، به آگرا و هندوستان ساختمانی را تقدیم کرد که همین حالا هم درخشان ترین نگین تاج سر هند محسوب می گردد. شاه دنیا پایتخت اش را به دهلی منتقل کرد؛ اما پسرش اورنگ زیب دوباره به اکبرآباد برگشت و پدرش را به زندان قلعه سرخ انداخت. بعد از مدتی، سال 1653، پایتخت اورنگ زیب به شهر اورنگ آباد در فلات دکان هند تغییر کرد و تا پایه های امپراتوری بابری یا مغول هند به لرزه افتاد، اکبرآباد تحت نفوذ قوم های مارات ها و جاث واقع شد و آگرا نام گرفت و از سال 1803 میلادی تسلیم امپراتوری بریتانیا شد.

در خصوص شرایط کلی آب و هوای شهر آگرا می توان گفت بهترین آب و هوا را از اکتبر تا مارس دارد و در تابستان هوا حدوداً بین 22 تا 45 درجه و زمستان 4 تا 31 درجه است. بهترین زمان سفر به آگرا بین ماه اکتبر تا مارس است و اگر در این ماه ها به آگرا مسافرت کنید مطمئناً لحظات خوش بیشتری را تجربه خواهید کرد.

شرایط آب و هوایی آگرا در ماههای مختلف سال بیشترین کمترین

آگرا شرایط آب و هوایی در ماه ژانویه

21°C 7°C

آگرا شرایط آب و هوایی در ماه فوریه

23°C 10°C

آگرا شرایط آب و هوایی در ماه مارچ

29°C 15°C

آگرا شرایط آب و هوایی در ماه آپریل

36°C 21°C

آگرا شرایط آب و هوایی در ماه می

39°C 26°C

آگرا شرایط آب و هوایی در ماه ژون

38°C 28°C

آگرا شرایط آب و هوایی در ماه جولای

34°C 27°C

آگرا شرایط آب و هوایی در ماه آگوست

33°C 26°C

آگرا شرایط آب و هوایی در ماه سپتامبر

34°C 24°C

آگرا شرایط آب و هوایی در ماه اکتبر

33°C 19°C

آگرا شرایط آب و هوایی در ماه نوامبر

28°C 13°C

آگرا شرایط آب و هوایی در ماه دسامبر

23°C 8°C

تاج محل :

تاج محل آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر اگرا و در 200 کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده است. این بنا به دستور شاه دنیا، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یاد بود همسر ایرانی محبوبش ممتاز محل که در سال 1631 (میلادی) به هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده است. شاه بنا به وصیت همسرش تصمیم گرفت با ساخت بنایی زیبا، مجلل و عظیم، همسرش را جاودانه کند. از این رو آرامگاهی زیبا بر روی قبر او بنا نهاد. همانطور که تعیین است، نام این بنای زیبا ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده است و در ساخت آن 20،000 هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته اند. آغاز ساخت تاج محل سال 1632م (1042 ش) بوده و در سال 1647م (1057 ش) تکمیل شده است. احمد لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری (سده یازدهم هجری) سرمعماران ایرانی سازنده تاج محل در هندوستان بوده اند. در برخی متون نیز از عیسی خان شیرازی و امانت خان شیرازی طغرانویس، که هر دو ایرانی بوده اند نام برده شده است، که گویا خوشنویسی کتیبه های در و دیوارهای تاج محل به امانت خان واگذار شده بوده است.

وب سایت : www.TajMahalAgra.net

ارگ آگرا یا قلعه لعل :

ارگ آگرا که به خواهر تاج محل مشهور است، در قرن شانزده میلادی به دست اکبر کبیر، یکی از پادشاهان مغول، در ناحیه آگرای هندوستان بنا نهاده شده است. این ارگ تاریخی که با مساجد و قصر های بسیار زیبا و مجلل خود افسانه های شرقی را یادآوری می نماید، در دوکیلومتری شمال غربی تاج محل واقع شده است. براساس تخمین مورخان، ارگ آگرا در ابتدا متعلق به سلسله لوریس بوده است و در قرن شانزده میلادی از طریق اکبر شاه کبیر پادشاه مغول، تصرف شده است. اکبر شاه در دوره حکمرانی خود مرکز حکومتش را از دهلی به آگرا تغییر داد و به این ترتیب موجب شکوفایی و رونق آگرا شد. در همین دوره، اکبر شاه ارگ قدیمی سلسله لوریس را مورد بازسازی و تغییر شکل کلی قرار داد و آن را به درباری باشکوه تبدیل کرد. اکبر شاه که علاقه بسیاری به سنگ ماسه سرخ داشت، برای ساخت عمارت های ارگ آگرا از این سنگ استفاده کرد و به همین دلیل ارگ آگرا امروزه به ارگ سرخ آگرا نیز معروف است. البته علاوه بر ماسه سنگ سرخ در ساخت بناهای آگرا از مرمر سفید و سنگ های تزئینی دیگر نیز استفاده شده است. اما در حکومت نوه اکبر شاه، شاه دنیا بود که این محوطه تاریخی خاتمه شکل امروزین خود را پیدا کرد. شاه دنیا در نزدیکی ارگ آگرا بنای زیبای تاج محل را از مرمر سفید بنا کرد و داخل ارگ آگرا را نیز تغییرات بسیاری ایجاد کرد و برخی ساختمان ها را تخریب و به جای آن ها عمارت های دیگری ساخت. ارگ آگرا در کل به شکل یک هلال است و از طریق دیوارهایی به ارتفاع بیست و یک متر و به طول حدود سه کیلومتر محصور شده است. همچنین اطراف دیوار ها خندقی وجود دارد که به رودخانه یامونا متصل است. ارگ آگرا از نظر تاریخ معماری ارزش بسیاری دارد، چرا که برخی از جالب ترین آمیزه های معماری هند و معماری اسلامی را می توان در آن مشاهده کرد. در واقع بسیاری از تزئینات و کاشی کاری های عمارت های آگرا با اصول معماری اسلامی ساخته شده، اما روی آن ها به جای خطوط اسلیمی و خطاطی، اژدها، فیل و پرندگان مختلف نقش شده است. قلعه آگرا که به حصار سرخ و لعل قلعه نیز مشهوراست را با قلعه دیگری که به همین نام قلعه سرخ یا Red Fort مشهور بوده و در دهلی است نباید اشتباه گرفت.

وب سایت : www.tajmahalagra.net/agra

فاتح پور سیکری :

فاتح پور سیکری به معنی شهر پیروزی، شهر متروکه امپراتور اکبر است که در نزدیکی آگرا واقع شده است. تالار مستمعین، مکان ها ومسجدها هنوز هم کاملا سالم و در شرایط مطلوب هستند که از جمله می توان پنج محل وبلند دروازه را نام برد. در محوطه مسجد جامع، آرامگاه شیخ سلیم چشتی واقع است و درواقع، اکبر شاه گورکانی شهر فاتح پور سیکری را به خاطر همین صوفی معروف مکتب چیستی هند پایه گذاشته بود.

مقبره اعتماد الدوله در آگرا :

این بنای تاریخی زیبا در 5 کیلومتری مقابل رودخانه یامونا قرار گرفته است. این بنا، مقبره میرزا غیا الدوله بگ پدر ملکه نور دنیا است. این مقبره اولین بنای مغولی است که از سنگ های قیمتی در مرمر ساخته شده است.

سیکاندرا :

سیکندرا (انگلیسی: Sikandra) نام شهرکی است که در نزدیکی شهر آگرا در ایالت اوتار پرادش در کشور هندوستان واقع است و آرامگاه جلال الدین محمد اکبر سومین و بزرگترین پادشاه سلسله گورکانیان هند در آن بنا شده است. مقبره اکبر که به نام منطقه یعنی سیکاندرا شهرت دارد در مساحتی حدود 119 جریب یا 482000 متر مربع ساخته شده است. این بنا با ماسه سنگ قرمز ساخته شده و با مرمر جواهر نشان شده است. اکبر به این رنگ از سنگ بسیار علاقه داشت و اغلب بناهای ساخته شده در زمان او با این مصالح ساخته شده است. اکبر به جای دهلی شهر اگرا را به عنوان پایتخت برگزید و در آبادنی این شهر بسیار موثر بود.

اکبر سعی به توافق رساندن بین ادیان مختلف رایج در هند کرد. او اهل تساهل بود و طی فرمانروایی طولانی و با اقتدار خود، سهم عمده ای در ایجاد آرامش در شبه قاره هند و شکوفایی امپراتوری گورکانیان به عهده داشت. از او به عنوان بزرگترین پادشاه هندوستان یاد می گردد. اکبر ساخت این آرامگاه را قبل از فوت برای خودش در سال 1600 آغاز کرد اما این بنا از طریق پسرش دنیاگیر در سال 1613م (1022 ش) به اتمام رسید. این آرامگاه همچون اغلب آثار گورکانی با الهام از معماری ایرانی در مرکز باغی به شیوه چهارباغ واقع شده است. خطوط افقی به کار رفته در نمای آن از مقبره همایون در دهلی بیش تر است. زیرا در ساخت این بنا ردیف هایی از ماسه سنگ (قهوه ای مایل به قرمز) با یک تراس مرمرین در نمای فوقانی ساختمان به جای گنبد به کار رفته است.

تاثیر بسیار مهم تر با دروازه جنوبی به سمت باغ ایجاد شده که نقوش گیاهی برجسته و طرح های هندسی آن با ترصیع مرمر سفید و سنگ تزئین شده و سر آن (نوک آن) با چهار مناره مرمرین پوشانده شده است. مقبره اصلی مانند اقلب آرامگاه ها در زیرزمین بنا واقع است. عناصر تزئینی این بنا در مقبره ای که نوردنیا (1577 - 1645) همسر دنیاگیر در اگرا برای پدرش اعتمادالدوله (متوفی به سال 1622م/1032 ش) ساخت یک باره در اندازه ای کوچکتر اما با تاثیری عالی و استادانه آورده شده است.

وب سایت : www.tajmahalagra.net/sikandra

مراکز تاریخی دیگر :

از دیگر مراکز تاریخی و دیدنی منطقه آگرا می توان، مسجد جامع آگرا، چینی کا روضه، باغ رام، سوامی باغ صمد، آرامگاه مریم یکی از زنان اکبر و باغ مهتاب را نام برد.

مسجد جامع آگرا :

چینی کا روضه :

باغ رام :

برای مطالعه راهنمای گردشگری آگرا اینجا کلیک کنید

منبع: لست سکند
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: sharj10.ir شناسه مطلب: 590

به "معرفی جاذبه های گردشگری آگرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی جاذبه های گردشگری آگرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید